Rozhodnutie zo 6. marca 1988

Rozhodnutie zo 6. marca 1988

Nedeľa, niečo po osemnástej hodine. Fedinova ulica v bratislavskej Petržalke. Byt Rudolfa Fibyho. Byt sa plní priateľmi, ktorí si dôverujú. Ľuďmi, ktorí sa vzájomne informujú o dianí na Slovensku. Povzbudia sa, pozhovárajú, no zároveň plánujú, čo a ako ďalej. Za sebou už majú veľké plánovacie akcie. Sú aktérmi rozsiahlej petície za náboženské slobody. Vydávajú samizdaty, organizujú púte.

V prvom rade však žijú život profesionálov (lekár, matematik…) a život viery, apoštolátu. V srdci majú veľký záujem o človeka, pomáhajú rozvíjať jeho vnútornú slobodu, vzťah s Bohom. A žijú to, čomu ich učil profesor Kolakovič: „Vidieť, posúdiť, konať.“

Medzi nimi je aj štyridsaťročný František Mikloško, ktorý na stretnutí referuje o práci medzi bratislavskými vysokoškolákmi. Nedávno sa vrátil z lyžovačky neďaleko obce Ždiar, kde premýšľal nad témou, ktorú mu predstavil Ján Čarnogurský - v zahraničí chcú protestovať proti zákerným vraždám veriacich, za náboženské a občianske práva.

Na tomto fóre predostrie tému zapojenia sa laického apoštolátu do manifestácie: so sviečkou v ruke, za občianske a náboženské práva.

Je ticho.

Uprostred osobností

Vladimír Jukl, ktorého považujú za generála, stratéga, mlčí. Zrejme si uvedomuje, že kým nie je ukončená jedna akcia – petícia za náboženské slobody – nie je vhodné vstúpiť do ďalšieho zápasu.

Silvester Krčméry je rovnako ticho… Možno sa po chvíli pozrie na predstaveného Spoločenstva Fatima, ktorým je v tom čase Rudko Fiby. A ten?  Ten po chvíľke ticha povie: „Sviečku a chuť mám…“ Pamätné slová.  V tých slovách je odhodlanie.

Prelomí sa bariéra mlčania. Viacerí sa pousmejú. Zdá sa, akoby práve tieto slová zľahčili silu totalitnej moci, ktorej sa mali vzoprieť. Vzoprieť sa občiansky.  Diskusia pokračovala ďalej… Tých pár minút však znamenalo zrod niečoho veľkého.

Toto malé stretnutie vzácnych osobností bolo prelomové. Ešte prielomovejšia bola práca, ktorú dovtedy vykonávali. Tie malé „krúžky“ (stretká) v tom čase už nabrali na masovosti. Nasledovala podpora tajného biskupa Korca i osobné rozhodnutia každého jednotlivca prísť na námestie 25. marca 1988.

Vedomie neutíchajúcej moci komunistického režimu bolo stále hmatateľné. Veď s témou demonštrácii v zahraničí prišiel Marián Šťastný po zákernej vražde ďalšieho kňaza v októbri 1987. Aj matka deviatich detí, idúc na manifestáciu, povedala manželovi: „Ak sa mi niečo stane, postaraj sa o deti.“ Komunistický Husákov režim bol schopný všetkého. Ozbrojené zložky boli vyzbrojené a pripravené zasiahnuť…

...na ceste k historickej udalosti

Nik vtedy neriešil, že do akcie, ktorá mala byť 25. marca, ostávalo len niekoľko dní. Každý vedel, čo znamená rozhodnutie, slovo, odhodlanie vstúpiť do zápasu s mocou. František Mikloško niesol štafetu tohto odhodlania. Podpísal sa pod list, ktorým oznámil, že sa 25. marca na Hviezdoslavovom námestí zhromaždia občania tejto krajiny.

Rakúska reportérka Barbara Coudenhove Kalergi, bývalý americký prezident i súčasný nemecký prezident hovoria o marci 1988 a Sviečkovej manifestácii s úctou a obdivom. Vedia, že marec 1988 otvoril cestu k roku revolúcií. Oni vedia, aký tu vládol režim. Režim, ktorý bol zodpovedný za vraždy. Režim, ktorý neinformoval vlastných občanov, keď nás zamorili mračná z Černobyľu (1986). Režim, ktorý na hraniciach vytváral pasce, aby do nich vlákal tých, ktorí chceli utiecť z tejto krajiny. Režim, ktorý bol schopný atentátu na pápeža (1981). Poznáme tento režim? Vieme, kto taký režim podporoval?

Manifestácia spájala občiansky a kresťanský disent. Mladý dokumentarista pred pár rokmi natočil zaujímavý dokument s názvom Nikdy nezhasne o Sviečkovej manifestácii z 25. marca 1988, ktorý si pripomíname Deň zápasu za ľudské práva. Čo tejto udalosti predchádzalo? Stretnutie ľudí, ktorí si dôverovali. Chvíľka ticha. Odhodlanie. To všetko sa odohralo v nedeľu 6. marca 1988.

František Neupauer

Zdroj: ŠIMULČÍK, J.: Čas svitania, 2018; NEUPAUER, F: Odvaha so sviečkou v ruke, 2018

Foto: www.svieckovamanifestacia.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo