základná chyba v premisách K(resťanskej)Ú(nie)

aké bude samotné dielo ?

Ak zmeškáte správny čas uvariť dobrý nedeľný obed, zlepíte čokoľvek, len aby ste niečo dali včas na stôl, ale sviatočná polievka to už zaručene nebude. Neostáva Vám potom nič iné len sa tváriť, že ste účastní  slávnostného stolovania, kde Vám náramne chutná, ale mysľou ste už niekde na pondelkovom obedovom menu za gastráče.

Takto nejako mohla zapôsobiť dnešná  prvá tlačovka Kresťanskej únie, kde tím hlavných  kuchárov v zložení Anny Záborskej, Braňa Škripeka a Richarda Vašečku navaril v celku stráviteľné jedlo s jedinou chybou. Malo byť jedinečné, no skutočnosti je rovnaké ako to, ktoré donedávna varili vo svojich domovských kuchyniach. Dôvod, pre ktorý ho tam prestali pripravovať je pritom všetkým  jasný viac ako facka. Podobne ako šéfkuchár Igor pristúpil Braňa, tak aj šéfkuchár Lojzo pristúpil Anku natoľko, že sa nevmestili na budúcu výplatnú pásku EP. Pritom je zaujímavé, že až do hrmotanca okolo eurovolieb boli Braňo i Anka svojim šéfkuchárom viac menej po ruke. Prečo by inak zotrvávali až doteraz v ich tímoch od samého začiatku?

Darmo šéfkuchárka Anka zdôvodňuje vznik KÚ  ako snahu spájať voličov. Pravdou je opak, bude ich rozdeľovať. KÚ predsa nevzniká zdola, z konsenzu a potreby kresťanskodemokratických voličov. Naopak vzniká kúpou a premenovaním zaregistrovanej značky NF. Ak by tu predsa šlo o spájanie voličov, vari by Záborská premeškala svoj čas, keď sa mohla v minulosti rázne postaviť proti úpadku kresťanskodemokratickej politiky v KDH? Vari by nevzniesla aspoň jediný raz a verejne svoje  kardinálne výhrady voči Hrušovskému, nepostavila by sa voči Figeľovi a Hlinovej nominácii za predsedu KDH? Koho dobro teda sledovala, keď doteraz pod Hlinom mlčala?

Áno, môžeme súhlasiť, že problémom KDH je predseda Hlina, ale Hlina predsa nie je KDH aj keď možno robí všetko pre to, aby sa tak stalo. Preto aj táto druhá  premisa Anny Záborskej pre etablovanie KÚ nie je správna.  Zdá sa, že s Richardom Vašečkom, ktorý žiaľ pôsobí stále viac akoby len kopíroval nápady druhých (či už Lojzov odchod z OĽaNO do KDH, alebo Marianovu protiinterupčnú iniciatívu)  jednoducho nevydržali, lebo nevedeli či nechceli vytvoriť platformu vo vnútri KDH, ktorá by hľadala cestu, ako vysvetliť a presvedčiť, že Hlinove móresy sú škodlivé, a ktorá by zároveň vytvárala alternatívu. Keď teda Anna a Rišo nevedeli otvoriť KDH, ako môžu teraz vytvoriť otvorenú KÚ?

Tretia pochybná premisa vyšla z úst Braňa Škripeka. Podľa nej vzniká KÚ aj preto, aby bolo umožnené skúseným a v kresťanstve zakotveným europoslancom uchádzať sa znovu o mandáty v EP v dobe stupňujúcej sa pro LGBT politiky a imigračnej otázky. Tými  skúsenými a nenahraditeľnými  myslel samozrejme seba a Annu. Prepáčte, ale mne osobne to zaváňa zápachom línie nenahraditeľných a oskúšaných kádrov v KDH v zápase s mečiarom a dzurindom, ktorá napokon položila KDH na lopatu súčasného hrobára.

Ak sú teda základné premisy chybné, aké bude samotné a narýchlo zbúchané dielo Kresťanská únia? Tu sa dá zatiaľ iba predpokladať, že KÚ bude mať rukopis svojich tvorcov, ktorým neupieram vieru ale ani snahu vytĺcť z viery kapitál.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo