Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. marec 2019

Jedna vec, ktorá často absentuje v dialógu.

Jeden z nedávnych víkendov plus piatok a pondelok som sa zúčastnil psychologického kurzu vedenom španielskym psychológom. Teda štyri dni po sebe sme každý večer absolvovali zhruba 2 – 3 hodinovú prednášku s diskusiou.

Každý večer bola prednáška zameraná na inú tému. V piatok sa prednáška týkala vzťahov v spoločenstvách, v sobotu to pokračovalo hlbšou analýzou vzťahov v konkrétnom jednom spoločenstve. V nedeľu sme prešli na všeobecnejšiu tému dialógu v riešení konfliktov, no a v pondelok večer sme kurz uzavreli prednáškou na tému rozdielov medzi mužom a ženou.

Aj keď sa na prvý pohľad môže javiť, že ide o témy, o ktorých počúvame každý deň, obohatením pre mňa bol pohľad psychológa na tieto veci. Ak by som mal z každého dňa spísať všetko čo ma zaujalo, tak by to bol veľmi dlhý článok. Preto spomeniem iba niečo a začnem od posledného dňa.

Pondelkové konštatovanie, že rozdiely medzi mužom a ženou tu sú, asi nikoho neprekvapí. Rovnako nie je nič nové, že tieto rozdiely vyplývajú aj z fungovania ľavej a pravej polovice mozgu, že ide o emotívne a racionálne vnímanie sveta a pod. Čo je však dôležité, že to musíme prijať a uvedomiť si, že takto rozdielne vnímanie sveta slúži na doplnenie jednotného pohľadu manželov na danú vec. No a to asi je úloha na jedno celé manželstvo.

Pri konfliktoch diskutovaných v nedeľu ma zaujalo ich rozdelenie na studené a teplé. Niekedy až horúce konflikty riešime zvýšením hlasu, výraznou gestikuláciou, pričom toto je jedna z ciest ako riešiť konkrétny problém, ktorý bol podnetom pre vznik konfliktu. Môže sa však stať, že aj keď vyvoláme „taliansku“ situáciu, aj tak nemusíme problém vyriešiť, iba sa vo finále udobríme. Tým pádom je problém nevyriešený a stane sa konfliktom studeným. Ten sa môže objaviť neskôr v ešte väčšej miere, ako prvýkrát. Preto je niekedy lepšie vyvolať „taliansku“ situáciu otepliť konflikt, otvoriť problém a snažiť sa to vyriešiť, veď Taliansko má svoje čaro...

V sobotu išlo prevažne o interné nahliadnutie do kuchyne konkrétneho spoločenstva, kde boli pomenované trecie plochy a náčrt zmeny v chápaní celej situácie.

Až po absolvovaní kurzu som si uvedomil, že práve v piatkovej prednáške, teda hneď v prvý deň kurzu zaznela kľúčová téma. Význam tejto témy spočíva v tom, že sa dotýka všetkých skutočností diskutovaných na ostatných prednáškach. Tou kľúčovou témou je potreba budovať a rozvíjať vzťahy, čo len potvrdzuje moje vyjadrenie v jednom z mojich predchádzajúcich blogov (tu).

Ako som tam uviedol, vzťah a dialóg sú dve veci, ktoré nám pomôžu vytvoriť lepší svet. Piatková téma daného kurzu však poukázala ešte na jeden prvok, ktorý často absentuje v rozvíjaní dialógu spolu s budovaním vzťahu. Tým prvkom je schopnosť stratiť zo svojej snahy presadiť svoj názor, či schopnosť vzdať sa potreby vnútiť druhému svoj pohľad na riešenie problému. Oslobodiť sa od nutkania myslieť si, že jedine náš názor je ten správny. Teda z tej pozitívnej strany môžeme povedať, že ide o našu schopnosť otvorene vnímať a chápať potreby a názory toho druhého.

Je teda na každom z nás, aby sme zvážili náš vstup do dialógu priamo s potrebou presadiť si svoj názor, pripadne striehnuť na okamih, kedy sa ten druhý nadýchne a my vyštartujeme so svojim pohľadom na vec. V dnešnej uponáhľanej dobe to určite nie je ľahké, ale iba dialóg založený na vzťahu a otvorenom vnímaní potrieb druhého nám pomôžu posunúť sa dopredu, bližšie k budovaniu spoločného dobra.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Tri vrchy vs. tri hokejky

Tri vrchy vs. tri hokejky

Dovolím si predpokladať, že každý z nás kto videl v televízii prezentáciu „hokejového“ štátneho znaku sa aspoň na okamih zamyslel a vedel by k tejto téme zaujať nejaké stanovisko. Či už súhlasné, alebo zamietavé.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.