Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
01. marec 2019

Kolakovič a zdiskreditované kresťanstvo

V čase nástupu komunistického režimu ľudia okolo laického apoštolátu dávali do popredia nosnú tému kresťanov: "budovanie Božieho kráľovstva". Pri páde komunistického režimu zohrala dôležitú úlohu spolupráca kresťanov s neveriacimi. "Spoločným cieľom oboch je obhajovať nezmazateľné práva a slobodu človeka,“ zdôrazňovala Eva Trizuljakova. Skúsme sa zamyslieť nad tým "kresťanským pojmom" o nebeskom kráľovstve v prednáške profesora Kolakoviča s názvom: "Kristu Kráľ – základ jeho kráľovstva". Má potenciál zaujať všetkých.

Obsahovo je daná téma výrazná a aktuálna. „Dnes máme všetko v sutinách. Vidíme ničenie miliardových hodnôt. Ako budeme stavať nové hodnoty?“ pýtal sa Kolakovič počas prednášky určenej katolíckym študentom na konci druhej svetovej vojny. Hovorí jednoznačne, že tým základom je Kristus. „Kráľovstvo pravdy a života, Kráľovstvo svätosti a milosti, Kráľovstvo spravodlivosti, lásky a pokoja – toto kráľovstvo nech nie je len frázou, nech o ňom nespievame (...), ale nech ho uskutočňujeme v živote!

1. Pravda

Dnes taká zriedkavá. Dnes je všetko ustanovizňou klamstva. Úrad propagandy! Hanba dvadsiateho storočia! Je to atentát na ľudský rozum! Zneužívanie psychologických zákonov na to, ako ľuďom nahovoriť nepravdu. Chceme u masy, aby verila, že čo je dnes biele, zajtra bude čierne! V tomto kráľovstve nepravdy musíme byť apoštolmi pravdy! (...) Používaním nekresťanských prostriedkov nevybudujeme kresťanskú spoločnosť. (...)

(poznámka: Ktoré internetové stránky nám v hlave vyskočia, keď sa hovorí o manipulácii s „pravdou“ v duchu podpory kresťanstva? S očividnou manipuláciou strany M. Kotlebu som mal skúsenosť už viac krát. Na púti v Šaštíne mi pripomínali členov ŠtB počas Sviečkovej manifestácie. Mlčky stojacich, provokatívne pískajúcich, nerešpektujúcich to, že nemajú mať rozprestreté transparenty a pod.)

2. Kráľovstvo spravodlivosti

Spravodlivosť nie je privilégium rasy, rodiny alebo triedy, ale právo na ňu má každý človek, nositeľ trojjediného Boha. (...) Nám treba spravodlivosť až k hrdinstvu! Spravodlivosť pre posledného robotníka, ktorý s malým platom nemôže vyžiť, ako by sa na človeka patrilo. Len dôslednou spravodlivosťou obnovíme dôveru v zdiskreditované kresťanstvo. Len vtedy nám uveria, že kresťanstvo je stále živé, keď jeho spravodlivosť dôsledne uplatníme v živote!

(poznámka: Vidíme takýchto hrdinov v privilegovaných z čias komunizmu? Nemáme aj my politikov, ktorí uprednostnia rasu, národnosť, rodinu, triedu ako akési privilégium? A čo spravodlivosť pre zdravotné sestry, učiteľov, farmárov... možno oni sú dnes tí „robotníci“. Ako sa voči ním správali a správajú mocní tohto sveta? Toto je nahota nespravodlivosti dnešných dní.)

3. Kráľovstvo lásky

Inzercia

Spravodlivosť by bolo studená, keby nebolo lásky. (...) Láska je dôkazom, že sme pochopili dobro.“ 

Kolakovič hovorí, že sa nemôžeme „len úradne stretávať s chudobou“. Musí to byť osobné stretnutie. „Láska je schopná obetí (...), nie je to sentimentálnosť. Láska je, že sme v druhom objavili Krista: ako sa nám Kristus dal, tak sa my dáme jemu v druhom človeku. Preto milujme každého človeka. Naša civilizácia príde opäť k Bohu vtedy, keď odkryje v človeku to božské, ktoré dnes potláča a ničí.“

Kolakovič formoval „štúrovcov 20. storočia“ – Spoločenstvo Kolakovičová rodina. Jeho prednášky i charizma formovali v podstatnej miere Silva Krčméryho, Vladimíra Jukla a cez nich aj Františka Mikloška.

Kolakovič dokázal vidieť veci, jasne ich pomenovať. Dokázal posúdiť, čo môže urobiť on ako osoba i katolíci, veriaci, študenti. A konal. Konal tak, ako o ňom vydali svedectvo mnohí: modlitbou a skutkom. S hlbokou úctou voči každému človeku. Zosobnením tejto hlbokej katolíckej úcty k človeku (aj jeho slobode!) je František Mikloško. Preto by mal Mikloško stáť na čele našej krajiny. Pre úctu k pravde, spravodlivosti, pre rešpekt a lásku voči každej osobe. To je to Kolakovičovské, hlboko ľudské, hrdinské i Božie. Dotýka sa zdravého rozumu i srdca.

František Neupauer

ZDROJ: 
KOLAKOVIČ: Dnešný človek a Kristovo kráľovstvo. Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2015. 179 s.

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
Blahoslavený Titus Zeman

Blahoslavený Titus Zeman

V roku 2016 som písal o malom zázraku na jeho príhovor: "Ako sme kúpili najlepšie ojazdené auto (vlastná skúsenosť)". V predvečer jeho blahorečenia som napísal ostrý článok: "Kto nesmie chýbať pri blahorečení Zemana? Korbuly!" Dnes píšem pár poetických slov.... Nech za nás orodujú naši priatelia v nebi!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.