„Všade pod nebeskou klenbou vládne dokonalý chaos; situácia je výborná.“

 „Všade pod nebeskou klenbou vládne dokonalý chaos; situácia je výborná.“

Alebo desať z desiatich liberálov hovorí, že konzervatívnych strán nikdy nie je dosť. Ten prvý výrok povedal Mao Ce-tung, ten druhý napísal diskutér pod článkom na Postoji.

Áno, chaos vyhovuje. Chaos v našom konzervatívnom svete vyhovuje všetkým okrem konzervatívcov, kresťanských demokratov. Vyhovuje komunistom, vyhovuje liberálom, vyhovuje extrémistom a aj antisystému. V konzervatívnom priestore vznikla nie jedna strana, ale odrazu dve nové politické strany. Obdobie pred eurovoľbami, ale najmä obdobie pred parlamentnými voľbami, to je ako obdobie ruje v prírode. Zvýši sa hrmot, zvuky. Začnú sa súboje. Všetko to ožije. Povylieza z úkrytov, z dier, stratí sa plachosť a niektorým sa zastrie mozog. Ľudia sa zmenia.

Javy nestačí pomenovať. Je potrebné aj navrhnúť riešenie. Tak to skúsim. Na Rade KDH, ktorá sa konala pred odovzdaním kandidátok do europarlamentu, som pozýval k spolupráci. Dôrazne.

Pani A. Záborskú nikto nikam neposielal, práve naopak, bola jej ponúknutá možnosť ísť kandidovať do národného parlamentu. To, že sa napriek tomu rozhodla za každú cenu kandidovať do europarlamentu, je len jej rozhodnutie. Bez akejkoľvek predchádzajúcej konzultácie, diskusie v bode rôzne na Rade KDH v Prešove pani Pilková predložila návrh na výnimku pre pani Záborskú z pravidla Tri krát a prestávka. Bolo to nedôstojné, neúctivé a aj tak to hlasovanie dopadlo. A to, že pani Pilková v súčasnosti kandiduje za Kresťanskú úniu, tiež niečo naznačuje. Pána Škripeka sme opakovane volali na našu eurokandidátku. Odmietol. Pán Vašečka chce byť predsedom, zdá sa, tiež za každú cenu. V KDH budú v máji budúceho roku opäť voľby predsedu KDH. Ak niekto chce byť predsedom KDH, musí presviedčať členov KDH, nie si post predsedu dohodnúť s niekoľkými vybavovačmi.

Rozlišujme teraz dve situácie: situáciu pred podaním kandidátok a po podaní kandidátok.

Pred podaním eurokandidátky sme urobili, čo sa dalo. Pani Záborská mohla kandidovať do NR SR, pán Škripek do europarlamentu a pán Vašečka na predsedu KDH. Kolegovia sa však rozhodli rozbiť hlasy kvôli vlastným ambíciám a záujmom, kúpili stranu, za ktorú kandidujú. Nastala teda nová situácia, situácia po podaní kandidátky.

Zo strany KDH nie je záujem posilňovať tento chaos a uvoľňovať priestor pre komunistov, extrémistov a ultraliberálov. Sme pripravení preto navrhovať riešenia aj po odovzdaní kandidátok. Myslím, že všetkým aktérom tohto trieštenia hlasov musí byť z diskusií zrejmé, že ich krok sa nestretol s pochopením a ja preto verím, že zvážia, že má zmysel vrátiť sa z kratšej cesty.

Nerozbíjajte, prosím, hlasy. Netrieštite politickú scénu, nezvyšujte chaos. Stiahnite kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb a vráťte sa domov.

Pani Záborská odmietla našu ponuku kandidovať do NR SR. Pokiaľ má však chuť a záujem pokračovať v práci v prorodinnej agende a hodnotovým témach, je možné jej ponúknuť  v našej strane vytvorenie pozície Ombudsmanky pre rodinu. Urobím všetko preto, aby to bola pozícia honorovaná, ak len to už by mal byť problém. U Braňa Škripeka si myslím, že stále zatiaľ nepokazil toľko, aby sme sa nemohli rozprávať o tom, aby bol na našej kandidátke do NR SR. A pán Vašečka za cca rok môže kandidovať na predsedu KDH. Samozrejme, nik mu nevie úspech zaručiť, ale má rok na to, aby presviedčal členov, že práve on je tou správnou voľbou. Korektne vopred oznamujem, že ak KDH uspeje v parlamentných voľbách a dostane sa do NR SR, tak sa úplne logicky budem uchádzať o opätovnú dôveru od našich členov. Ak by KDH náhodou neuspelo, samozrejme, že nebudem kandidovať za predsedu.

Takéto by mohlo byť riešenie situácie chaosu po odovzdaní kandidátok. Ak nebude prijaté, nastane problém. Viem, že straníckou kultúrou v KDH dlhodobo bolo „nebojovať, strpieť, nebrániť sa“, hlavne, aby sme sa nepohnevali. Kresťanskú demokraciu však treba brániť. Aj preto, že nie vždy sme to robili, zostala kresťanská demokracia po marci 2016 ležať v prachu. Sľúbil som, že budem kresťanskú demokraciu brániť a ja sľuby dodržím. Je to aj kus mojej prirodzenosti, ťažké životné  podmienky ma naučili  sa brániť, za mňa nikto nikdy nič nevybavil. Vyrástol som v ťažkých podmienkach, ak by som sa nebránil,  dopadol by som veľmi zle.

Môžem preto kolegom z rozbíjačských projektov povedať, že ak chcú boj, bude boj. Musíme tak robiť, musíme chrániť kresťanskú demokraciu pred chaosom, deštrukciou. Budeme reagovať. Koľko oni potiahnu po stupnici, toľko dorovnáme. Preto by som odporúčal, aby sa vo svojich vyjadreniach krotili, lebo je možné, že dorovnávaním na stupnici sa ikonické obrazy o niekom začnú rozpadávať.

Ešte stále má však zmysel vrátiť sa z kratšej cesty. Preto zakončím tento komentár slovami: Nerozbíjajte, prosím, hlasy. Netrieštite politickú scénu, nezvyšujte chaos. Stiahnite kandidátku Kresťanskej únie do eurovolieb a vráťte sa domov.

Miesta je dosť.

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo