Zavraždená Brigitte je opätovne vystavená útokom náboženskej intolerancie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zavraždená Brigitte je opätovne vystavená útokom náboženskej intolerancie

Brigitte Irrgang sa narodila na Slovensku. Vo Východnom Nemecku, kam sa musela celá veľká rodina vysťahovať, bola zavraždená ako 11. ročná. https://blog.postoj.sk/40477/pripad-brigitte-co-nove Mestečko Loitz je územím diaspory, katolíci sú ojedinelí. Pred nedávnom bol opäť poškodený jej pamätník v Loitzi.

Pamätník pripomínajúci zavraždenie mladučkého dievčaťa, či skôr dieťaťa, sa stal miestom útokov. Je tam umiestnená TV kamera napojená na dozor, ale čo s nej, keď je zarastená húštinou. Mestečko Loitz nepristupuje ku svojej hrdinke s úctou. Brigitte Irrgang totiž bola pojatá pápežom Jánom Pavlom v roku 2000 do celosvetového martyrológia XX. storočia. Teda týmto aktom sa vlastne začal proces blahorečenia.

Opätovné poškodenie pamätníka bolo cieleným aktom, dokazuje to spôsob poškodenia. Odcudzená bola sklenená guľa symbolizujúca slnko, Brigitte ako slniečko mnohodetnej rodiny.

Ak na Slovensku je podobným spôsobom poškodený pamätník na cintoríne, tak je to spravidla kvalifikované ako rasovo, alebo nábožensky motivovaný čin. Moderné, svetu otvorené Nemecko by si to malo uvedomiť. Tým, že pamätník je umiestnený na verejnom priestore, mesto Loitz preberá v plnom rozsahu zodpovednosť za tento čin hanobenia pamiatky zavraždeného dievčaťa. Zrejme len spoločný tlak primäje mestských pánov k zodpovednosti a dúfajme aj k náprave.

 

Zhanobenie pamätníka sa opakuje. Vyrušuje nás s pokoja. Možno práve takto mladučká Brigitte nám chce čosi povedať hodnotách rodiny. Ona práve za to poskytla najviac, ako mohla. Svoj život

 

 

Foto: Sklenená guľa sybolizujúca slniečko bola ukradnutá zo stredu pamätníka . Cena - niekoľko tisíc €.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo