Svetové misie

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svetové misie

Každý pokrstený je poslaný hlásať evanjelium, to znamená radosť do celého sveta. Áno, misie sú v ďalekých krajinách Afriky, Ázie, Južnej Ameriky a Oceánie, ale svet, v ktorom žijeme, je naša rodina, farnosť, práca, škola či zábava. Svet je priestor, v ktorom pôsobíme a vytvárame vzťahy. Tento svet máme pretvárať evanjeliovou radosťou.

Ježišove slová „Choďte do celého sveta a hlásajte evanjelium všetkému stvoreniu“ (Mk 16,15) sú poslaním pre každého, kto prijal krst. Čo to znamená? Pamätám si na slová kardinála Jána Chryzostoma Korca, ktorý k tomu dodával, že máme vzbudzovať v ľuďoch otázku, prečo je ten človek dobrý, radostný, spravodlivý. To ich privedie k Ježišovi. 

V aktuálnom čísle časopisu Svetové misie sme zavítali do krajiny, ktorá nám je najbližšia – do Českej republiky. Pre mňa osobne je spojená s návštevami na Morave, kde sme od detstva chodili k ujčekovi, bratovi mojej starej mamy, misionárovi Jozefovi Berecovi SVD, ktorý len nedávno odovzdal svoj život Pánovi. Počas jeho 40-ročnej služby vo farnosti Valaská Polanka som ho často navštevoval. Fascinovali ma na ňom dve veci: úžasná jednoduchosť a skromnosť. Keď som bol za ním naposledy v zime, odpratával pred kostolom sneh. Prekvapil ma aj poriadok v klubovni, ktorá je vedľa fary. Všetko malo svoje miesto: gitara, bubny, prezuvky. Pre mňa osobne to bol znak živého spoločenstva. Ujček jednoducho slúžil, modlil sa a farnosť bola živá. 

Pápežské misijné diela vydávajú časopis Svetové misie dvakrát ročne. 

V novom čísle SVETOVÝCH MISII vám ponúkame rozhovor s riaditeľom Pápežských misijných diel v Českej republike Leošom Halbrštátom či reportáž zo stredočes- kého Kolína, kde pôsobí trojica misionárov Spoločnosti Božieho slova na čele s Jánom Halamom SVD. Ako je známe, Česi patria k najateistickejším národom v Európe. O koreňoch takéhoto postoja, ale aj o potrebe misií v Európe sa dočítate v zaujímavom rozhovore s českým teológom Josefom Prokešom. Na stránkach časopisu nájdete aj pozvánku na pútnické obľúbené miesta na Morave, svedectvo o úprimnom hľadaní viery Jaroslavy Fifkovej či ukážku z najnovšieho románu Pavla Rankova Legenda o jazyku, ktorý sa odohráva v Prahe.

Viera v Boha žije tam, kde je spoločenstvo, kde sa dvaja alebo traja stretnú, modlia sa a delia o svoj život. Aj preto vám ponúkame výzvu na založenie misijnéhospoločenstva Pápežských misijných diel. Majte odvahu a aj týmto spôsobom sa zapojte do svetových misií. Časopis SVETOVÉ MISIE si môžete objednať mailom: info@misijnediela.sk​

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo