71 rokov od „februárovho puču“ komunistov

Dnes je 71 rokov od pražského “Víťazného februára“, ako nám túto udalosť 41 rokov vtĺkala do hláv vedúca úloha komunistickej strany. Napriek známosti týchto fatálnych udalostí pripomeniem niektoré fakty. V posledných slobodných voľbách v r. 1946 v Čechách vyhrali komunisti so 40,2% a na Slovensku Demokratická strana so 62% (HSĽS bola zakázaná). Aj osobne sa pamätám, ako rodičia boli voliť, vrátili sa veselí domov a na Nitru padal „demokratický dáždik.“ Ľudia netušili, čo ich čaká.

Komunisti za podpory sociálnych demokratov získali v pražskom parlamente väčšinu a po „generálnom štrajku“ za pomoci šesť tisíc ozbrojených milicionárov, prispeli k pripojeniu Československa k sovietskemu bloku. Na Slovensku odovzdali vtedy moc centralistickej vláde v Prahe  slovenskí „soudruzi“, ako Karol Bacílek, Vladimír Clementis, Viliam Široký, Gustáv Husák, Karol Šmidke, Štefan Baštovanský, Samuel Falťan a ďalší, ktorí sa stali spoluzodpovední za celoštátnu vládu komunistov na čele so súdruhom Klementom Gottwaldom. Perfídnosťou bolo aj to, že jeho uvedenie do funkcie sa slávnostne udialo v katedrále sv. Víta v Prahe.

Komunizmus sa vždy prejavoval netolerantnosťou k iným názorom, bojom proti „triednemu nepriateľovi“ a nenávisťou proti „ neexistujúcemu“ Bohu a veriacim. Nedal sa zmeniť a zreformovať, nemal nikdy ľudskú tvár.

Komunistická strana bola zločinecká organizácia, ktorá chcela všetko ovládať, o všetkom vedieť a rozhodovať. Vedúci komunisti a najmä ich vedúca sila ŠTB, zničili životy mnohých ľudí. K tomu však potrebovali státisíce spolupracovníkov - od ÚV KSČ, ÚV KSS, KV, OV, MV a ZO KSS, až po uličných a domových dôverníkov. Rozhodovali o tom, kto bude študovať, kto vycestuje do zahraničia, kto dostane vedecký titul, kto bude vedúcim...

Aj po všelijakých čistkách a vzájomných kráglovačkách bolo v ČSSR pred rokom 1989 1,5 mil. komunistov, z toho na Slovensku 500 tisíc. Dnes si tento údaj v životopise málokto uvádza.

40 rokov nepotrestaných zločinov na Slovensku vyčíslili kresťanskí politickí väzni 25.februára 1998, na 50. výročie tohto puču, takto:

  • popravení z politických dôvodov - 100
  • smrť vo väzeniach a pracovných táboroch - 570
  • zastrelení na úteku z väzníc a pracovných táborov - 34
  • zastrelení na úteku cez hranice - 30
  • politicky odsúdení a rehabilitovaní - 70.000
  • odvlečení do ZSSR - 13 000
  • príslušníci PTP (Pracovné technické prápory) - 39 800
  • umiestnení v pracovných táboroch - 61 300
  • vysťahovaní z bytu z politických dôvodov - 2 022
  • emigranti z ČSSR v r. 1948-1988  - 450 000

Ľudom z východného bloku v r. 1974 spisovateľ A. Solženicyn napísal úvahu Nežiť s lžou. „Nespolupracujte s lžou, nehovorte to, čo neveríte, nevychovávajte svoje deti v duchu lži, opustite filmové predstavenia, keď tam počúvate lži, nekupujte noviny, ktoré prekrúcajú skutočnosti, zostaňte verní pravde, i keď to prináša ťažkosti, nebuďte stádovitými zbabelcami a pätolizačmi...“

Omnoho neskôr rakúsky kardinál F. König parafrázoval Solženicyna pre ľudí žijúcich v slobode: „Nežite so zlatým teľaťom, nepretekajte sa v snahe o väčší blahobyt. Nehovorte, že peniaze sú najdôležitejšie, nevychovávajte svoje deti k životu v náruživosti, aby nepoznali nič iné než jedlo, pitie, oslavu sexu a stavbu domu. Nenechajte sa uštvať na smrť žiadostivosťou po peniazoch. Nedajte sa zvádzať reklamou, nepodpisujte stále nové dlžobné úpisy, nekupujte nič, čo nepotrebujete, riskujte žiť jednoduchšie, nebuďte zvieraťom stáda slabochov...“

Po temer 30 rokoch slobodného života sú pre Slovensko aktuálne obe výzvy návratu k morálke.  

Je prekliatím Slovenska, že pradedo bol gardista, dedo komunista, otec normalizátor v zdravom jadre a syn kapitalista, ktorý prepúšťal ľudí z vytunelovanej fabriky.  Spisovateľ Daniel Hevier k tomu povedal: Revolúcia v roku 1989 nás všetkých oslobodila, duchovne založených ľudí k duchovnu a hajzlov k špinavostiam... Vyústilo to do súčasného „mafiánskeho kapisocializmu“.  To je však už iná téma.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo