Branislav Škripek: ,,za zákaz potratov by som nehlasoval”

Branislav Škripek: ,,za zákaz potratov by som nehlasoval”

KDH sa liberalizuje? Kresťanská únia je potom liberálna už teraz! Alebo nie je? 

Pamätá si ešte niekto na tento výrok pána poslanca Škripeka? Parafrázoval som ho z rozhovoru z 12. januára 2017 pre DenníkN. Okrem iného na otázky týkajúce sa umelého oplodnenia a potratov odpovedal aj: ,,neprijímam fanatické kresťanské názory, že niečo treba zakázať a hotovo” či ,,jednoducho nemôžeme niekoho do niečoho nútiť.”

Aké jednoduché by bolo pána Škripeka, za tieto už zabudnuté výroky, rozniesť po internetoch ako liberála ktorý zrádza kresťanské hodnoty...

Myslím si, že ak by sme spravili prieskum o tom, či tieto výroky povedal Alojz Hlina alebo Branislav Škripek, A. Hlina by vyšiel ako jasný víťaz. Čo to o nás vypovedá? Aké veľké predsudky máme? Nech si každý odpovie sám, akú emóciu v ňom vyvoláva rovnaký výrok, ak by bol od Alojza Hlinu a či by sa to zmenilo so zistením že je od Branislava Škripeka. 

Od posledných parlamentných volieb je medzi kresťanskými voličmi intenzívne živený mýtus o ,,liberálnom KDH”

O takom KDH, ktoré rezignovalo na ochranu života a kresťanské témy. Stačí čítať diskusie na internete, keď sa ľudí opýtate, ako sa liberalizuje, odpovedať nevedia. Nechcem tu riešiť, ktorej strane tento mýtus vyhovuje. Je však stále viac zakorenený a najmä jedna strana je až iracionálne démonizovaná. Považujem to za nedôstojné najmä voči tisícom členov, ktorí KDH tvoria, ktorí venovali množstvo energie presadzovaniu kresťanských hodnôt a teraz ich niekto nálepkuje ako liberálov. V ľuďoch rastie rozdelenie, osobné konflikty a vyhraňovanie sa voči druhým, ktorí vlastne chcú to isté ako tí prví. Ľudia riešia na koho strane je ,,emócia”, nie rozumný program. Jedni obviňujú druhých že im ide len o funkcie, druhí prvých že rezignovali na kresťanskú agendu a tretí obviňujú všetkých. Jožko vyčíta Ferkovi že nie je autenticky kresťan, Ferko Jožkovi že štiepi scénu. 

Uvedomuje si niekto, že už zanedlho bude možno priestor (resp. skôr existenciálna nevyhnutnosť) spájať sa a my zistíme, že sme medzi sebou všetci na nože? 

Ak niekto odíde zo strany a založí si vlastnú, nemôže očakávať, že s ním bude zaobchádzané v rukavičkách. Stáva sa politickým súperom a je legitímne kritizovať jeho kroky. Smutné je, keď sa tento politický súboj stáva bratovražedným a na jeho konci hrozí pyrrhovo víťazstvo. Zároveň je smutné, keď tento súboj prestáva byť v rovine politickej, ale je osobný, hľadá každú smietku v oku druhého, každé vyjadrenie, na ktorom by ho mohol nachytať. To je farizejstvo. 

Mne ten výrok nevadí. 

Dokonca sa s ním viem stotožniť. Sedí aj s výrokom A. Hlinu z roku 2016: ,,Čo je úspechom – povedať, že sme chceli úplný zákaz interrupcií, ale nepodarilo sa to, alebo povedať, že sme využili nastavenie, ktoré tu už bolo, a interrupcie sme z dvanástich týždňov stiahli na desať? Ja preferujem to druhé.”

Som podpredsedom Kresťanskodemokratickej mládeže Slovenska. Vstúpil som do nej už ako do mládežníckej organizácie mimoparlamentnej strany, tj. žiadne výhody, čistý idealizmus. Obdobie zmeny vedenia a odstúpenie funkcionárov KDH ma obišlo. O to viac vnímam, že súčasná kríza kresťanskej demokracie nestojí na programových ani hodnotových nezhodách. Spočíva na osobných konfliktoch zopár ľudí, ktorí niesu schopní spolu vydržať v jednej miestnosti. 

Komu to vyhovuje?

Jedine smerákom, ktorí sa tešia že opäť nevznikne vláda bez nich, liberálom, ktorí vyšachujú kresťanov a kotlebovcom/harabinovcom ktorí sa potichu tešia z toho, ako vykradnú našu agendu. Liberáli sa dokážu spájať, socialisti tiež, len kresťanskí ,,lídri” sa spamätajú asi až keď tu budú registrované partnerstvá.

Zjavne všetci potrebujeme facku. Škoda len, že je možné, že tú facku budeme cítiť ešte 5 rokov. Bude na to potrebné veľké množstvo pokory a veľkorysosti z oboch strán, ale verím, že po európskych voľbách sa títo ľudia vrátia do KDH a pomôžu dostať kresťanskú demokraciu späť do parlamentu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo