Naivní veriaci, potraty a „záchranca“ Harabin

Výsledok volieb ovplyvní aj niekoľko sto hlasov. Aj pol percenta voličov môže rozhodnúť kto bude mať 4 roky parlamentnú väčšinu pri tvorbe vlády a zákonov, alebo ako prezident menovať sudcov, podpisovať zákony, ovplyvňovať verejnú morálku a reprezentovať Slovensko. Niektorí veriaci, ktorí viac veria sľubom ako skutkom budú voliť exkomunistu Harabína, ktorý sľubuje zachrániť Slovensko pred potratmi, Istanbulským dohovorom a migrantami.

Niektorí veriaci píšu a konajú ako keby bol najvyšším princípom politiky zákon na zákaz potratov a boj proti Istanbulskému dohovoru. Na základe toho odmietali protikorupčné manifestácie po vražde novinára Kuciaka, čím podporili súčasnú vládnu koalíciu. Z tohto dôvodu niektorí kňazi chválili expremiéra a predsedu SMERu Fica, šéfa parlamentu Danka, aj M. Kotlebu, alebo asistujú na propagačných videách Š. Harabina. To bol aj jeden z hlavných prvkov niekoľkomesačnej kritiky KDH, ktorá vyvrcholila vytvorením novej „kresťanskejšej“ strany KDŽP, čo vedie k zníženiu šancí kresťanských demokratov dostať sa do parlamentu. Ich ročné úsilie o zákaz umelých potratov prinieslo viac škody ako osohu, a reálne hrozí že pri voľbe prezidenta budú škody ešte väčšie v dôsledku ich podpory JUDr. Harabina. Môže sa tak zopakovať situácia z roku 2009, keď z podobných dôvodov nerozumne podporili Gašparoviča proti Radičovej. Ten potom za 8 rokov prezidentovania nespravil nič pre lepšiu ochranu života, ale mnoho pre zhoršenie justície. (viac v predchádzajúcom: https://www.postoj.sk/40475/prispeju-krestania-k-prezidentsko-justicnej-katastrofe)

7 chýb slovenských pro-life aktivistov

1. Zlé označenie vinníkov problému. Príčinou potratov a krízy rodín nie je liberalizmus a „slniečkári“ ako tvrdia, ale konzumný materializmus a morálny relativizmus, ktorý je rovnaký u socialistov, nacionalistov aj liberálov.

2. Kritika a útočenie takmer výlučne na kresťanských demokratov, ktorí v politike najviac presadzujú „konzervatívne“ a kresťanské hodnoty. Napriek tomu, že súčasný potratový zákon schválili komunisti, KDH od vzniku SR nikdy nemalo v parlamente ani 10%, a čisto liberálne strany podobne, zo súčasných potratov obviňujú hlavne kresťanských demokratov a po nich liberálov. Ani slovom komunisticko-socialisticko-nacionalistické koalície pod vedením V. Mečiara a R. Fica, ktoré mali moc 2/3 z existencie SR. Ani ich voličov.

3. Namiesto kvalitnej verejnej diskusie a snahy presvedčiť občanov tlačia len na kresťanských poslancov aby v parlamente presadili zákaz potratov. Často spôsobom, ktorý im uberá voličské hlasy a pomáha ľavičiarom, nacionalistom a populistickým demagógom.

4. Naivne veria sľubom a politickej propagande ľudí, aj exkomunistov, ktorí predtým roky svojimi skutkami hrubo porušovali kresťanské hodnoty aj prirodzenú morálku. Aj keď títo sľubujú niečo, čo prezident nemá v právomoci.

5. Ignorujú alebo aj prekrúcajú to čo o politike, vláde a štáte slovami pápežov učí Katolícka cirkev na ktorú sa odvolávajú.

6. Nechápu alebo nechcú pripustiť, aké deštrukčné dôsledky na morálku, rodiny a úctu k životu má korupcia a naša biedna justícia, ktorú považujú za menší problém ako „liberalizmus“

7. Keď sa niekto odváži napísať, že pri presadzovaní dobrého cieľa – lepšej ochrany života a rodiny používajú aj chybné a kontraproduktívne prostriedky, zasypú ho lavínou slovného kameňovania. Namiesto korektnej diskusie o vecných argumentoch obviňovanie z prisluhovania „slniečkárom“, širenia nenávisti voči Kuffovi, podpory vraždenia detí a útoku na cirkev či Slovensko.

(Uvedné chyby nerobia všetci pro-life aktivisti, ale v rôznej miere viacerí z mediálne činných a mnohí na interente diskutujúci)

Ústavný súd a predseda Fico

K základným princípom demokracie patrí oddelenie zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci. V diktatúrach (a mafiánsko-korupčných režimoch) všetky tieto zložky ovláda jedna strana a vodca (alebo mafia). Po 2. svetovej vojne komunisti mali vo vláde Národného frontu rezort vnútra a spravodlivosti, čo zneužili na prípravu prevratu vo februári 1948. Tieto rezorty riadilo aj Mečiarovo HZDS a Ficov SMER. Dôsledky zažívame.

Exkomunista Fico po desaťročnom vedení vlády a najsilnejšej parlamentnej strany, a pokuse stať sa prezidentom chce byť predsedom Ústavného súdu a fakticky ho ovládnuť. Jeho SMER teraz ukázal, že kvôli tomu je oochotný aj znefunkčniť ÚS.

Tým, ktorí Fica naivne chvália za slovné odmietnutie Istanbulského dohovoru a za to že pri hlasovaní o Vašečkovom návrhu na obmedzenie potratov láskavo dovolil poslncom SMERu hlasovať podľa vlastného vedomia a svedomia, (čo je ich povinnosť) treba pripomenúť:

1. Ficov SMER v Europarlamente a vláde SR roky legislatívne aj finančne podporuje tú agendu, ktorú Cirkev na ID kritizuje. 2. Fico jasne podporil zachovanie súčasného potratového zákona, ktorý schválila jeho a Harabinova rodná komunistická strana. 3. Ústavný súd rieši nie len politické a korupčné otázky, ale bude iste riešiť aj otázky rodiny a ochrany života.

Potraty alebo korupcia?

Tému zákazu potratov po dvoch rokoch mlčania od volieb v r. 2016 niektorí rozprúdili práve počas protikorupčných manifestácií po vražde novinára Kuciaka a jeho snúbenice. Na kritiku nevhodného načasovania odpovedali, že zabíjanie nenarodených detí je väčšie zlo ako korupcia, a preto presadzovanie zákazu potratov má prednosť pred bojom proti korupcii. Keď Fico a Danko slovne odmietli ratifikovať Istanbulský dohovor, začali niektorí tvrdiť, že treba podržať ich vládu, lebo tá chráni Slovensko pred liberalizmom a „slniečkármi“, ktorých reprezentuje aj prezident Kiska.

Na týchto sa úspešne zameral vo svojej kampani Harabin, ktorý tieto témy objavil spolu s ohlásením prezidentskej kandidatúry rovnako ako Fico svoju birmovku. Ani jeden z nich podľa toho v predchádzajúcom politickom a verejnom živote nikdy nekonal, čo však zjavne niektorým naivným veriacim nevadí.

Pápež František sa k falošnej dileme „korupcia alebo potraty“ vyjadril jasne: „Obrana nevinného, napríklad toho, ktorý sa ešte nenarodil, musí byť jasná, pevná a oduševnená, pretože je tu v hre dôstojnosť ľudského života, vždy posvätného, a vyžaduje si to láska ku každej osobe, bez ohľadu na stupeň jej vývoja. Avšak rovnako posvätný je život chudobných, ktorí sa už narodili, a ktorí zápasia s biedou, odvrhnutím, vylúčením, obchodovaním s ľuďmi, skrytou eutanáziou chorých a starých pozbavených starostlivosti, s novými formami otroctva, a s každou formou skartovania.“ (Gaudate et exsultate, 2018)

Opakovane hovorí, že tento život chudobných ničí korupcia, ktorá je kultúrou smrti, rúhaním, apokalypsou demokracie, a proti ktorej treba bojovať aktíve, nie mlčaním. ( https://www.postoj.sk/30857/papez-frantisek-korupcia-je-ruhanie-na-slovensku-aj-tradicia )

Keď korupcia ničí životy

Slovenská cirkev tieto pápežove opakované výzvy prakticky ignoruje. Katolícke noviny za 6 rokov neuverejnili ani jednu z nich. Jediného biskupa, ktorý jasne pomenoval aké zlo pôsobí korupčný systém a tí čo sú zaň zodpovední poslala KBS pôsobiť do zahraničia. (https://www.postoj.sk/10178/biskup-lach-ficovi-prestante-zastrasovat-sestricky

Naše zdravotníctvo je tragickým príkladom ako korupcia ničí životy. Každoročne na Slovensku zomiera o 33 % viac detí do 5 rokov ako je priemer EÚ. Slovensko je s 5,8 promile 4. od konca, Česi sú 25 rokov po rozdelení ČSFR 7. najlepší s úmrtnosťou 3,48 promile. Slovenské ženy ktoré dovŕšili vek 65 rokov, sa následne dožívajú v dobrom zdravotnom stave najmenej rokov z celej EÚ. Priemerná dĺžka života na Slovensku je asi o 2 roky nižšia ako v Česku. Priemerná dĺžka zdravého života je na Slovensku o 9-10 rokov nižšia ako priemer EÚ.

Príčiny osvetľuje aj to, že na Slovensku ide z celkových výdavkov na zdravotníctvo okolo 55 % na neklasifikované platby a zdravotnícke pomôcky a tovar, a iba 45 % na výskum, služby a zdravotnú starostlivosť. V Česku, Slovinsku, Nemecku, Holandsku ide 20-25 % na neklasifikované platby a tovar, a 75-80 % na zdravotnú starostlivosť. https://www.postoj.sk/21903/od-vitazneho-februara-k-vitaznemu-ficovi-a-kotlebovi

Zákon o zákaze potratov

Od pádu komunistrickej diktatúry počet umelých potratov klesol na menej než tretinu oproti r. 1989. Aj to dokazuje že obviňovať z potratov iba „liberalizmus“ a zmlčiavať „zásluhu“ komunizmu je zavádzajúce a kontraproduktívne.

Hovorkyňa českého Hnutia pre život Zdeňka Rybová napísala že pohľad spoločnosti sa odvtedy zmenil k lepšiemu, lebo dnes už väčšina vie, že potrat je zlo, a ak je to možné treba sa mu vyhnúť. Prispela k tomu verejná diskusia, poznatky medicíny aj aktivity v duchu hesla „Nesúdime, pomáhame.“ Pripomenula, že potrat nie je právom ženy, ale dôsledkom zlyhania vzťahov medzi mužmi a ženami. Medzi prostriedkami k tomu, aby sa potraty nevykonávali uviedla aj zásadu nikoho neodsudzovať. (Katolický týdeník 3/2019)

Základným prvkom slovenskej kampane za zákaz potratov, ktorú niektorí začali počas protikorupčných manifestácii na jar 2018 bolo obviňovanie KDH a liberálov. Prieskumy po hlasovaní o „Kotlebovom“ návrhu naznačili, že verejná mienka sa posunula skôr proti snahe zmeniť súčasný zákon. (viac tu: https://www.postoj.sk/36532/najvaznejsie-zistenie-prieskumu-o-potratoch-priciny-a-pokracovanie

Nezmenilo sa to ani po tom, ako parlament pod vedením vládneho SMERu zmietol Kotlebov návrh. Teraz po pol roku ani tretina poslancov NR SR nehlasovala za to, aby sa podobný návrh poslanca Vašečku dostal do druhého čítania. A to už nemohli hovoriť že dôvodom je neochota podporiť Kotlebu, ktorý svoj návrh stiahol, za čo si uznanie zaslúži. Pri takomto „pokroku“ nový prezident za 4 roky ani nedostane zákon na zákaz potratov na podpis.

V mene cirkvi ináč ako pápež

Pápeži v súlade s Bibliou a zdravým rozumom opakovane hovoria, že základnou úlohou štátu, vlády a politiky je presadzovanie spravodlivosti. Viac tu: (https://www.postoj.sk/39671/papez-frantisek-o-politike-aj-k-volbe-slovenskeho-prezidenta

Niektorí naši aktivisti však v diskusii k voľbe prezidenta tvrdia, že hlavným kritériom na prezidentských kandidátov je ich deklarovaný postoj k zákonu o potratoch, migrantom a Istanbulskému dohovoru.

Zakladateľ KDŽP Molda v blogu „KDŽP ponúka KDH dohodu o prezidentskom kandidátovi“ (Postoj, 6.2.2019) dokonca účelovo prekrútil slová pápeža.: „Sme vďační, že pápež František svojím najnovším vyjadrením, že politika ochrany života je základom angažovania sa kresťanov v politike a je prvým a nie posledným krokom pri budovaní spravodlivej spoločnosti, podporil našu víziu strany.“ Pápež však aj v uvedenom odkaze vyzval všetkých katolíkov a ľudí dobrej vôle, aby ochraňovali počatý život od počatia po prirodzenú smrť, ale politiku tam ani nespomenul. Nasleduje požiadavka aby sa takýto ochránený život mohol zveľaďovať v dôstojných podmienkach podporou „zdravia, vzdelania, pracovných príležitosti a podobne.”

Molda v texte nemenuje žiadneho kresťanského kandidáta na ktorom sa chce dohodnúť, len „klasickou“ nálepkovacou metódou menuje tých, čo sú podľa neho najhorší: „Pán Mistrík a Čaputová je to najliberálnejšie, čo medzi kandidátmi existuje.“ Tým fakticky pomáha exkomunistom a korupčníkom.

Kuffa a Fico, Palko a Harabin

Kňaz Kuffa pochválil komunistu Fica po manifestácii za zmenu komunistického potratového zákona pár dní potom, ako sa Fico jasne vyjadril za jeho zachovanie. (viac tu https://www.postoj.sk/34119/ako-kotleba-krestanov-rozhadal-a-fico-kuffu-rozkom-opil )

Z hnutia „Slovenský dohovor za rodinu“, ktoré robí kampaň proti Istanbulskému dohovoru a gender témam, a ktoré vedie kňaz Kuffa odišiel V. Palko. Predmetom sporu je sudca a prezidentský kandidát Štefan Harabin, ktorý hlása tiež anti-gender postoje, usiluje o hlasy kresťanov, ale ktorého minulosť je v ostrom rozpore s hodnotami a záujmami kresťanov a konzervatívcov od 80. rokov po dnešok. Palko na to na pôde tohto hnutia systematicky celé mesiace upozorňoval. Palko svojím činom Kuffovo hnutie varoval, že flirtovaním s Harabinom môžu stratiť podstatne viac ako získať. Politicky totiž použije Harabin ich, a nie naopak. (Postoj, 16.1.2019 ) Priamo na Harabina reaguje Palko tu: https://www.postoj.sk/40735/harabinove-obscennosti

KBS for Harabin?

Keď sa Cirkev dostatočne nevyjadruje k spoločensko-politickým témam, a sekretár KBS sa verejne vyjadrí k voľbám, viacerí to chápu či použijú ako postoj cirkvi.

A. Ziolkovský v prvom viacerými rozširovanom vyjadrení na Facebooku napísal: „Pýtajme sa kandidátov, čo si myslia o Istanbulskom dohovore, zmene potratového zákona a registrovaných partnerstvách. A ak nás ich odpovede neuspokoja, jednoducho ich nevoľme.“ To si hneď osvojil aj JUDr. Harabin, a ako jedno z hlavných kritérií to uvádza aj M. Krajniak. Nikto z nich neberie do úvahy, že medzinárodné záväzky SR podpisuje vláda, a zákony vrátane o potratoch či manželstve schvaľuje parlament. V ďalšom to ujasnil: „postoje kandidátov ku potratom, registrovaným partnerstvám či Istanbulskému dohovoru sú kľúčové a podľa toho by sme sa mali rozhodovať.“ … „Byť proti korupcii, chcieť spravodlivejšiu spoločnosť a demokraciu, to je štandard, ku ktorému sa hlásia všetci.“

To je omyl a opačné priority, ako k základným princípom politiky nedávno povedal pápež František https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/dokumenty-papezov/c/posolstvo-k-svetovemu-dnu-pokoja-2019 On jedným slovom spomenul ochranu života, čo povžuje za základnú a všeobecnú hodnotu pre všetkých, a ako hlavný princíp politiky menoval úsilie o pokoj a spravodlivosť, pričom jej hlavnou neresťou je korupcia. Okrem toho na Slovensku demokracia a odmietanie korupcie vôbec nie je štandard ku ktorému sa hlásia všetci, ale jeden z najvážnejších problémov.

Prejavom tohto postoja bol aj zmazaný FB status Ziolkovského, kde chválil Fica, Danka a Kotlebu, ktorý tu už nebudem komentovať. Jeho jediným pozitívom bolo, že sa potom aj mainstreamové médiá venovali uvedenému Vašečkovmu návrhu. Cena prehlbenia politických a ideologických rozbrojov a poškodenia dobrémo mena cirkvi a úsilia za ochranu života je príliš vysoká.

Kritérium mýtnika Zacheja

Harabinov novoročný prejav vraj sledovalo viac ľudí ako príhovor prezidenta Kisku. Známym, ktorí šíria a chvália Harabínove propagačné texty a reklamné kostolné videá pripomínam že Harabin mnoho rokov konal proti spravodlivosti, ktorá je podľa učenia Cirkvi hlavným cieľom štátu a politiky. Skvele to ukazuje 5 otázok F. Mikloška Harabinovi https://www.postoj.sk/40587/paet-otazok-stefanovi-harabinovi

Niektorí odpovedali, že nemáme Harabínovi uprieť právo na zmenu, a možnosť, že to čo hovorí po ohlásení prezidentskej kandidatúry myslí úprimne. Teoreticky je to možné. Evanjelium dáva v príbehu mýtnika Zacheja dobrý príklad ako to možno zistiť. Štátny úradník Zachej, keď prijal Ježišovo pozvanie úprimne a nie ako reklamnú akciu povedal: „Pane, polovicu svojho majetku dám chudobným a ak som niekoho oklamal, vrátim štvornásobne.“ (Lk 19, 1-10)

Prezident Kiska, ktorý patrí k hlavným cieľom nenávistenj kritiky Kotlebovcov a Harabinovcov, rozdal väčšinu svojich platov chudobným rodinám. Harabín k platu na úrovni premiéra sám sebe vyplatil desiatky tisíc eur na odmenách, ďalšie dostal napr. od spriaznenej ministerky za HZDS. Vyše 53 tisíc eur minul na benzín, keď štátom platení vodiči jeho služobným autom rozvážali jeho rodinných príslušníkov. Súhrn takýchto médiami zverejnených a zdokladovaných súm je vyše 200 tisíc eur.

V Harabinovo obrátenie a úprimnosť začnem veriť keď rozdá 200 tisíc eur chudobným, a jeho súdny senát bude aktívne presadzovať spravodliovsť v korupčných kauzách.

Na záver pripomínam, že  strom  poznať po ovocí, a do kostola chodia aj niektorí mafiáni. Pápež František aj nedávno v Palerme jasne povedal, že pokiaľ konajú násilne, nespravodlivo a korupčne nie sú skutočnými kresťanmi.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo