Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. február 2019

Obhajoba mojej prezidentskej voľby

Tento článok nemá v úmysle obhajovať Františka Mikloška ako prezidentského kandidáta. On to vôbec nepotrebuje. Tento článok je obhajobou mojou.

Milý liberálny priateľ!
dovolím si tykať Ti, nie ako gesto povýšenosti, ale naopak pozvania do úprimnej debaty)

Tento článok nemá v úmysle obhajovať Františka Mikloška ako prezidentského kandidáta. On to vôbec nepotrebuje. Tento článok je obhajobou mojou. Vnímam totiž Tvoje výčitky, prečo nepodporím radšej takého kandidáta, ktorý „má šancu“, lebo veď nám predsa ide o „to isté“, veď obaja chceme poraziť „zlo“.

Ďakujem Ti, že Ti stav na Slovensku nie je ľahostajný a si ochotný voliť! Myslím, že rozumiem Tvojmu pohľadu: v minulosti sme si už museli zvoliť menšie zlo, a preto je potrebné neštiepiť sily. A logiku, aspoň tú matematickú, to má.

Teraz, keď vieš, že to vidím aj ja, dovoľ Ty mne vysvetliť Ti, prečo som teda taký „tvrdohlavý“.

Ono nejde o to, že by som Ti chcel nejako odporovať, nie to ešte robiť Ti prieky. Ja Tvoju logiku vidím, chápem, a čudujem sa Ti.

Inzercia

Ak som správne pochopil, čo odo mňa žiadaš: vzdať sa svojej voľby, pretože „Vás“ je viac. Skrátka tvrdá matematika. Ja od Teba žiadam: pochop, prečo naši otcovia stáli na námestiach a Ty tiež.

Slobodné voľby pre mňa znamenajú voľbu toho najlepšieho. Nie toho „s najväčšou predpokladanou šancou“. (Možno si stačí spomenúť na Sieť, aké mala prieskumy a ako dopadla). To čo odo mňa žiadaš ma uráža. Je môj hlas menej ako hlas niekoho iného, len pre to, čo tvrdí „väčšina“? Rovnako ako môj kandidát som človek princípov, nie matematiky. Akú má logiku nevoliť to, o čom som presvedčený, že je najlepšie? A navyše sa pri tom tváriť, že takto budujeme demokraciu? Veď to je priame popretie demokracie!

Vieš, ja Tebe zazlievam jednu vec: operuješ s argumentom „my máme väčšiu šancu“ namiesto toho, aby si sa zodpovedne prihlásil k tomu, kto je viac prijateľný. Tak buď voľ, ako sa Ti páči, alebo ak chceš kalkulovať, neoperuj kvantitou, ale kvalitou. A buď úprimný: pre koho je viac (ne)prijateľný kandidát. Pre konzervatívca Čaputová/Mistrík, alebo pre liberála Mikloško? Čo má Váš kandidát také, čo nemá náš?

Ja chápem, že si človek rácia, a to je dobre. Len Ťa prosím, nevyčítaj mi moju voľbu, keď som v tomto viac demokratický ako Ty.

Odporúčame