Tak ako kresťania?

Voľba prezidenta 2019

Zdá sa, že kresťanská prítomnosť v slovenskej politike sa dotkla bodu  mrazu.

KDH sa pohybuje okolo hranice zvoliteľnosti do parlamentu už niekoľko rokov,  vznikla ďalšia kresťanská strana a  nádej, že nejaké kresťanská strana bude v parlamente sa stráca v nedohľadne. Boli to kresťania, ktorí pomohli Harabinovi s podpismi ku kandidatúre za prezidenta a možno aj s percentami  a František Mikloško ma polovicu preferencií ako Harabin.

Hovorí to veľa o tom, ako kresťania zmýšľajú o politike.  Hoci normálne sú kresťania veľmi praktickí a vedia sa dobre orientovať v živote, viera ich  učí brať materiálny svet ako dar Boha, ktorý má svoje vlastné pravidlá, ktoré treba rešpektovať,  nič z tohto neplatí o politike.

V politike kresťan hľadá ideály.  Politici robia chyby, ako aj všetci ostatní ľudia. Normálne sa kresťan v bežnom živote riadi podľa toho, aké nebezpečné tie chyby sú a podľa toho ide ďalej, vyberie to, čo najmenej ohrozuje jeho cieľ alebo to, čím sa najviac k cieľu priblíži. Nečaká ideálnu situáciu.  V politike to ale neplatí. Volíme predsa dobro. Žiadne chyby nepripúšťame. A tak niet koho voliť.

Keď k tomu priberieme, že tu  máme aj takú slovenskú kresťanskú tradíciu, že volíme politikov podľa schopnosti rečniť a dnes aj dobre vyzerať, že politika je akýsi novodobý druh športového zápolenia,  divadelným predstavením, za ktorým sa nič iné nenachádza, možno tá situácia, v ktorej sa nachádzame je vysvetlená.

Zdá sa, že väčšina kresťanov, dokonca aj tých, ktorým na kresťanstve záleží a berú ho vážne, politiku berú ako niečo, za čo nenesú zodpovednosť ani pred Bohom, ani pred svojimi deťmi a ani pred históriou. 

Jordan Petersson vyjadril názor, že kataklizmy 20. storočia môžu byť dôsledkom aj toho, že ľudia v Európe, nechali veci ísť svojou cestou vtedy, keď sa mali ozvať,  a  prenechali priestor tým, ktorí presne vedeli čo chcú. Obávam sa, že sme ešte stále tam a to platí nielen pre Slovensko.

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo