Môže kresťan voliť Čaputovú? Alebo radšej Harabina?

Môže kresťan voliť Čaputovú? Alebo radšej Harabina?

Pani Čaputová dnes oznámila, že sa nevzdá v prospech R. Mistríka a bude kandidovať na prezidentku. To, že ešte pred pár týždňami si za rovnakú pozíciu František Mikloško vyslúžil slušnú dávku “hejtu”, teraz nechcem komentovať. Dnes chcem povedať niečo o tom, prečo by mal mať kresťan veľký problém s voľbou nielen pána Harabina, ale aj pani Čaputovej.

Základ, z ktorého vychádzam, je, že pre kresťana by mali byť dôležité nielen slová, ale aj skutky človeka, ktorému chce zveriť časť svojich právomocí - hlas vo voľbách. Ale aj naopak, že o kandidátovi nehovoria iba dobré skutky, ale treba sa pozrieť aj na jeho myšlienky a slová. Pretože myšlienky majú obrovskú moc.

Kandidát Harabin vo svojej kampani veľmi rád používa kresťanskú rétoriku. Hovorí o dôležitosti tradícií, rodine, kresťanstve, rád sa nechá vidieť na púti v Levoči, v Šaštíne alebo národnom stretnutí kresťanskej mládeže P18 v Prešove. A to je dobre. Horšie je to, keď chceme nájsť nejakú spojitosť medzi týmito slovami a životnou cestou pána Harabina v predchádzajúcich rokoch. V komunistickom režime sa hrabať nemusíme. Už samotná úzka spolupráca s Vladimírom Mečiarom a ministrovanie vo vláde Róberta Fica by malo byť pre väčšinu kresťanov dostatočnou výstrahou na spozornenie. O tom komu boli vyplácané odmeny na Najvyššom súde počas pôsobenia pána Harabina ako hlavy tejto inštitúcie sa už čo to napísalo. A o strašení tisíckami migrantov, z ktorých neprišlo na Slovensko ani 200 tiež netreba veľa hovoriť. Možno len toľko, že pomoc blížnemu a láska k nepriateľom by mali byť jednými zo základných snáh kresťana. Na záver sa už iba opýtam. Videl niekto pána sudcu Harabina na púti v Levoči predtým ako sa rozhodol kandidovať na prezidenta?

Práve z týchto, ale aj iných dôvodov, sa môže zdať pre niektorých kresťanov dobrou voľbou relatívne mladá advokátka, ktorá nie je korumpovaná politickou minulosťou, ale práve naopak v kauze Pezinská skládka sa odvážne postavila mocným… Obávam sa však, že pri pani Čaputovej sú niektorí kresťania natoľko nadšení z jej drivu, šarmu a vízie pozitívnej zmeny, ktorú nesie spolu s modernou a skutočne profesionálne fungujúcou stranou Progresívne Slovensko, že zabúdajú na jej názory v niektorých kultúrno-etických témach. Potraty, registrované partnerstvá, eutanázia či adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. To sú témy, v ktorých má strana PS, ktorú pani Čaputová reprezentuje pomerne jasné stanovisko. V predvolebných diskusiách sa ukazujú aj názory samotnej kandidátky, ktoré sú niekedy viac niekedy menej jasne v rozpore s učením minimálne Katolíckej cirkvi.

Dokonca by som si dovolil úvahu, že v tomto smere je podpora pani Čaputovej a s ňou aj podpora PS možno ešte nebezpečnejšia ako podpora pána Harabina. Pretože kým v jednom prípade môže ísť o vypočítavosť, zneužívanie kresťanských postojov a zapletenie sa s mafiou, v druhom prípade ide o vážny spor o definíciu ľudskej prirodzenosti, toho, kto je človek, kedy bude skutočne šťastný a ako by sme mali v dlhodobom horizonte usporiadať spoločnosť. A takéto myšlienky v kombinácii s pritakávaním médií, finančnou podporou zo strany vplyvných ľudí a nadšením osôb v rôznych funkciách, môžu byť z dlhodobého hľadiska ešte oveľa vážnejší problém ako problém korupcie či mafie. Tým samozrejme nechcem povedať, že ľudí si majú vybrať pána harabina. Pre kresťana sa zdajú byť vyškrtnuté obe tieto mená. Otázkou ostáva: “Koho by kresťan voliť mal?”

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo