Tajomstvo úspechu: diverzifikácia poskytovateľov služieb

Tajomstvo úspechu: diverzifikácia poskytovateľov služieb

Otázka dátovej bezpečnosti naberá na svojej dôležitosti. Už aj Trump sa obáva, že chápadlá Veľkého Čínskeho brata dosiahnu za Veľkú mláku. Kto mi zaručí ochranu mojich dát? Na Google sa už spoľahnúť nedá, keďže sám nazerá do mojich údajov, spája ich a analyzuje podľa ľubovôle.

Je potrebné nájsť iné služby a iných poskytovateľov, ktorí k mojim dátam nebudú pristupovať, pretože budú na ich serveroch šifrované. To je nevyhnutná (nie však postačujúca) podmienka pre dátovú bezpečnosť. Ako som už v predošlom článku naznačil, z najrozšírenejších poskytovateľov túto podmienku spĺňa napr. spoločnosť Apple Inc. Podotýkam, že to nie je jediná alternatíva. Napriek tomu sa nazdávam, že je lepšie zájsť ešte trochu ďalej a využívať jednotlivé služby od rôznych poskytovateľov.

Email

Rozhodol som sa prestať používať službu Gmail z dôvodov opísaných v inom článku. Nakoľko som nechcel využívať email spoločnosti Appple (@icloud.com), musel som preto podniknúť nasledovné kroky:

  1. Zakúpiť si webovú doménu a hosting (diskové miesto dostupné z internetu): „hocičo“ .sk alebo .com alebo podobne cez niektorého poskytovateľa hostingu: https://duckduckgo.com/?q=webhosting+sk&t=ffab&ia=web
  2. Potom už stačí založiť jednotlivé emailové schránky pre všetkých členov rodiny a je to. K mailu potom možno pristupovať napr. cez Microsoft Outlook (dostupná aj aplikácia do mobilov) alebo cez internetový prehliadač podľa pokynov poskytovateľa
  3. Od tej chvíle odosielam emaily z mojej novej emailovej adresy a do podpisu každého emailu, ktorý napíšem, pribalím nápis hrubým „boldom“: Prosím vezmite na vedomie, že adresu xyz@gmail.com už nepoužívam
  4. Cena za službu sa vyšplhá na niekoľko desiatok EUR ročne (spolu za emailové schránky pre celú rodinu).

S prijímaním emailov to už ale nie je až také jednoduché, veď moju Gmailovú adresu má množstvo ľudí a webových služieb. Našťastie ale je možné nastaviť preposielanie emailov z Gmailu na môj nový email. Anglický návod nájdete tu, nie je to zložité:

https://www.lifewire.com/how-to-forward-your-gmail-email-to-another-email-address-1171906

Kalendár

Pre jednoduchosť a integráciu so smartfónom, som sa rozhodol používať kalendár na iCloud, teda natívny – predinštalovaný kalendár od Apple. Hlavnou črtou je práve End-To-End šifrovanie, teda ani Apple nie je schopný čítať záznamy v mojom kalendári.

Google Mapy

Mapová aplikácia pre Apple nie je taká dobrá ako Google Maps. Preto som si do iPhonu nainštaloval aj Google Maps. Používam ju viac-menej výhradne vtedy, keď potrebujem navigáciu, ktorá berie do úvahy aktuálnu situáciu v premávke. Keďže Google mapy čerpajú z aplikácie Waze, nemajú konkurenciu.

Výhodou je, že iPhone nedovolí Google mapám pristupovať k mojej polohe ani k internetu, ak táto apka práve nie je spustená. Neodporúčam sa do aplikácie prihlasovať. Všetko dôležité funguje aj bez prihlásenia a možnosť pridávať lokality do kategórie obľúbených mi skrátka nechýba.

YouTube

Nebudem nikoho presviedčať, že by mal presedlať na inú video-platformu. Aplikácia YouTube je voľne dostupná na AppStore. Treba si ju stiahnuť a používať bez prihlásenia pomocou Google účtu.

Cloud – diskové miesto na moje súbory prístupné z internetu

Google ponúka svoj Google Drive. Z dôvodov už spomenutých na inom mieste ho však neodporúčam. Je lepšie vybrať si inú alternatívu. Napr. Dropbox, Microsoft OneDrive či iCloud od Apple. Takýto cloud (obláčik) umožní používateľovi synchronizáciu súborov, ale napr. i fotografií a položiek kalendára. Väčšina z uvedených poskytuje svojim používateľom cca. 5GB priestoru celkom bezplatne. Ak chcete viac, je potrebné si priplatiť, rádovo v jednotkách EUR mesačne. Druhou alternatívou je zostať pri Google Drive, ktorý poskytuje až 15 GB priestoru výmenou za invazívne skenovanie Vašich súkromných súborov.

Slovo na záver

Toto by mal byť vecný záver cyklu článkov na tému: „Ako som sa odgúglil.“ Aj keď som „ajťák,“ trvalo mi asi 2 roky od uvedomenia si, že prichádzam o svoje súkromie, kým som sa k tomuto kroku odhodlal.

Prajem Ti, milý čitateľ, aby si si racionálne zvážil bezpečnosť svojich dát, ktoré vytváraš každodenným nosením a používaním Androidného telefónu. Problém je v tom, že keď si väčšie množstvo používateľov uvedomí, že ich dáta sú v nesprávnych rukách, bude už neskoro. Tak prečo riskovať, keď nemáš čo získať (samozrejme okrem presne mierených reklám, bez ktorých by si nikto z nás už nevedel ani predstaviť ten svoj inak nudný život)?

Na prípadné postrehy, či otázky rád zareagujem v komentároch pod článkom.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo