Prispejú kresťania k prezidentsko - justičnej katastrofe?

Predstavte si: Nový slovenský prezident JUDr. Harabin. Predseda parlamentu JUDr. Danko. Hlavná vládna strana SMER založený a niekoľko volebných období vedený exkomunistom JUDr. Ficom. Člen a možno i predseda Ústavného súdu JUDr. Fico a niekoľko podobných. JUDr. Kaliňák sa môže vrátiť do funkcie. A JUDr. Mečiar a JUDr. Gašparovič sa na bohato zabezpečenom dôchodku môžu spokojne tešiť akých majú nasledovníkov. S pomocou niektorých kresťanov.

Vláda a parlament odmenili seba a občanov za to, že odolali požiadavke desiatok tisíc ľudí, ktorí na námestiach po vražde novinára žiadali predčasné voľby. Poslanci si zdvihli základný plat o viac než 50% = 1033 eur, na 2994,-€, takže s náhradami zvýšenými o cca 400 €, je ich mesačný príjem 4700 / 5000,- eur. Ministrom a premiérovi sa zvýšil plat vrátane paušálnych náhrad o 25-30% na 5100-6000 €.

Zamestnancom „vo verejnom záujme" zdvihli plat o 10%, takže napr. učiteľ dostane 770,- €. Matkám na rodičovskom príspevku pridali 6€, takže dostanú 221 mesačne, dôchodcom okolo 9 €. Detské prídavky sa zvýšili o skvelých 66 centov, takže dnes je to 24,34 € mesačne. (V Rakúsku 170-220 €/mesiac) Drobným podnikateľom štát nezabezpečí ani to, aby im veľké firmy s miliónovými štátnymi zákazkami zaplatili za odvedenú prácu. Ale napr. potraviny sú u nás najdrahšie spomedzi krajín V4 a ich cena rástla najrýchlejšie v celej EÚ.

Korupčný systém pokračuje

Náš korupčný systém, ktorý stojí za vraždou J. Kuciaka a jeho snúbenice, a ktorý nás pripravuje o 20-30% výdavkov štátu, čiže našich daní sa nezmenil. Dokazuje to aj skutočnosť, že Slovensko si v r. 2018 v celosvetovom rebríčku korupcie pohoršilo o 3 miesta. Slovensko je o 19 miest horšie ako Česko. O 43 miest horšie ako Rakúsko, o 5 miest horšie ako Taliansko. https://www.aktuality.sk/clanok/662115/slovensko-si-pohorsilo-svoje-postavenie-v-rebricku-korupcie/

Ilustrujem jedným z mnohých konkrétnych príkladov po formálnej rekonštrukcii vlády: Ministerstvo školstva (Dankova SNS) udelilo pol milióna eur na výskum srdcových chorôb firme, ktorá predtým od vlády Ficovho SMERu dostala zákazky za 572 miliónov na dodávku obrnených transportérov a húfnic. (Denník N, 21.1.2019) Systém do základov a praxe SR zabetónovala Mečiaroava koalícia exkomunistov a nacionalistov.

Zodpovednosť je úmerná moci

Za uvedený stav je zodpovedná: 1. popri štátnej správe hlavne vláda, ktorú vedie už 10 rokov Ficov SMER, hlavný koaličný partner je Dankova SNS. 2. parlament, ktorý ustanovuje vládu a schvaľuje zákony a pravidlá riadenia. 3. Justícia, od polície cez prokurátorov po súdy, fakt že vo vymožiteľnosti práva patrí Slovensko k najhorším.

Prezident to môže ovplyvniť tým že ako morálna autorita kriticky pomenuje problémy a navrhne ich riešenie. Tým, že nepodpíše podľa neho zlý zákon, čo však parlament môže prehlasovať. Prezident menuje ministrov, sudcov a prokurátorov (Zväčša predtým schválených parlamentom). Z hľadiska demokratického rozdelenia moci i zdravého rozumu by mal byť nadstranícky.

Prezident akoby člen vlády?

Slovensko malo dvoch prezidentov, ktorí dokázali vo vážnych prípadoch ohrozenia demokracie a obecného dobra oponovať vládnej väčšine, aj keď ich to niečo stálo. Prvým bol M. Kováč, ktorý si znepriatelil premiéra Mečiara keď odmietol menovať I. Lexu za ministra privatizácie. Pod záštitou šéfa parlamentu Gašparoviča sa potom Lexa stal šéfom SIS, ktorá útočila na biskupa Baláža a zaplietla sa do únosu prezidentovho syna a vraždy.

Prezident Kiska si znepriatelil premiéra Fica tým, že kritizoval korupčný systém, za ktorý má hlavnú zodpovednosť jeho vláda. Odmietol menovať niektorých nimi navrhnutých sudcov či ministra, nepodpísal parlamentom pod vedením JUDr. Danka schválený zákon o hazarde. „Podľa môjho názoru je prioritným záujmom a hodnotou ústavného poriadku ochrana rodiny založenej manželstvom a detí, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou rodiny,“ uviedol A. Kiska. Rovnako významným ústavne chráneným objektom je podľa neho verejné zdravie.

JUDr. Gašparovič ktorý ako šéf parlamentu pomáhal Mečiarovi a vulgárne tituloval prezidenta Kováča, vo funkcii prezidenta konal „akoby člen SMERu" R. Fica. Zvlášť sa to prejavilo pri menovaní a nemenovaní sudcov a prokurátorov.

Opakovanie, dôsledok hlúposti

Aktuálne hrozia dva scenáre, v ktorých sa zopakuje situácia z nedávnej minulosti. V r. 2004 sa do druhého kola dostali dlhoroční kumpáni V. Mečiar(32,74%) a I. Gašparovič(22,28%) aj preto, že SDKÚ ako svojho kandidáta postavila exkomunistu E. Kukana (22,1%). F. Mikloško (6,52%) skončil piaty, za štyrmi exkomunistami na čele s Mečiarom. Tretí bol dovtedajší prezident Schuster (7,43%), ktorý za mlčania Cirkvi presviedčal národ, že bolo možné byť dobrým kresťanom aj vrcholovým funkcionárom strany prenasledujúcej cirkev. Keby sa SDKÚ a KDH dohodli na Mikloškovi, mohol vyhrať. Podobne deprimujúcou voľbou by bolo rozhodovanie medzi akoby členom SMERu exkomunistom Šefčovičom a exkomunistom Harabínom nespravodlivo zneužívajúcim všetky svoje predchádzajúce funkcie.

Aj to je dôsledok toho, že polovica Slovenska podnes nepochopila, že protikladom komunizmu nie je kapitalizmus, ale demokracia.

Ak sa do druhého kola dostane Harabin s hocikým okrem Mikloška, hrozí že ho viacerí podporia z podobne pomýlených dôvodov, a s rovnako katastrofálnymi dôsledkami, ako keď v r. 2009 podporili I. Gašparoviča proti I. Radičovej.

Kresťania a exkomunista Gašparovič

V r. 2009 naši „antiliberáli" v rozpore s učením cirkvi, podľa ktorého základnou úlohou štátu a vlády je úsilie o spravodlivosť, konali ako keby jediným kritériom na prezidenta bol záväzok presadiť zákaz potratov. Aj to aplikovali nespravodlivo a nerozumne. Jasné vyjadrenie, či podporí ich úplný zákaz žiadali len od Radičovej, ktorú potom odsudzovali keď to odmietla. Gašparoviča nekritizovali, aj keď v otázke interrupcií nemal o nič kresťanskejší postoj, a vo väčšine ostatných dôležitých kritérií bol omnoho horší.

Obhajujú to tým, že Radičovú kritizoval aj biskup Baláž. Áno, kritizoval jedno jej konkrétne vyjadrenie. Predtým však kritizoval veriacich čo volia komunistov, a s ďalšími biskupmi podpísal 3 vyhlásenia kritizujúce Mečiarovu vládnu koalíciu, ktorej v parlamente šéfoval Gašparovič. Mečiarovci vrátane Františka Vnuka vtedy na Baláža opakovane útočili.

Gašparovič potom za 8 rokov prezidentovania nespravil nič pre lepšiu ochranu života, ale mnoho pre zhoršenie justície. Z rodín pomohol len svojmu synovi, ktorý si postavil luxusnú vilu, čiernu stavbu za pol milióna eur, na pochybne získanej parcele v hodnote milión eur. Pozemky predtým desaťročia využívala Univerzita Komenského ako súčasť jej Botanickej záhrady, jej žaolobu na vyšetrenie podvodu zastavil prokurátor. (viac napr. PLUS 7 DNÍ ONLINE, 21.11.2011)

Kresťanskí kandidáti

Za kresťanských sa vyhlasujú či považujú traja: Mikloško, Krajniak a Harabin. Krajniak sa aj v minulosti k niektorým témam vyjadril dobre, v prezidentskej kampani však v niektorých veciach konal a písal v rozpore s princípmi demokracie a kresťanského učenia o politike.

Predovšetkým za blogmi na Postoji, ktorými si robí kampaň, znemožnil diskusiu. V jednom z blogov podporil požiadavku vládnej koalície, aby ústavných sudcov vyberal iba parlament, čo je všeobecne proti demokratickému rozdeleniu moci a aktuálne na podporu úsilia R. Fica dostať sa na ÚS. (https://www.postoj.sk/37667/ustavny-sud-krajniak-za-smer-a-proti-demokracii)

V ďalšom propaguje kritéria na prezidenta, ktorá sú v rozpore s učením cirkvi o politike, spriada konšpiračné teórie, nepravdivo tvrdí že „o zahraničnej politike podľa našej ústavy rozhoduje prezident,“ a sľubuje veci ktoré nie sú v kompetencii prezidenta.(https://www.postoj.sk/38252/kiska-lajcak-a-falosna-otazka-milana-krajniaka

Exkomunista JUDr. Harabin

Najvyššie preferencie z kandidátov považovaných za kresťanských má JUDr. Harabin, ktorý je z hľadiska demokracie, zdravého rozumu i kresťanských kritérií na dobrý štát a politiku najhorší zo všetkých kandidátov s preferenciami nad 5%.

Harabin bol sudcom z povolania od r. 1983. Bol členom Komunistickej strany. Po r. 1989 bol politicky vždy na strane Mečiarovej a Ficovej vládnej koalície. Viac napr. tu: https://www.postoj.sk/37123/biznis-justicia-ficov-smer-a-prorodinny-harabin

Ako predseda Najvyššieho súdu znemožnil kontrolu narábania s financiami, (prečo ak bolo OK?), ignoroval elektronické pridelovanie prípadov. Ako šéf najvyššieho súdu si k platu na úrovni premiéra sám sebe v r. 2001-2 udelil odmeny vo výške 1,1 milióna korún. Niekoľko sto tisíc eur neoprávnených odmien si udeli sám, alebo dostal od spriaznenej ministerky spravdlivosti za Mečiarovo HZDS. Podobne ako šéf udeľoval odmeny spriaznenáým sudcom. Vyše 53 tisíc eur minul na benzín, keď štátom platení vodiči jeho služobným autom rozvážali jeho rodinných príslušníkov. (viac tu:https://www.postoj.sk/37123/biznis-justicia-ficov-smer-a-prorodinny-harabin

Podľa Harabina bol najlepším slovenským premiérom V. Mečiar. https://www.postoj.sk/40471/podla-harabina-bol-meciar-najlepsi-prezident  To dokazuje jeho nezmenenú hodnotovú orientáciu, aj akým by bol v prípade zvolenia Harabin prezidentom.

Najlepší odstúpiť?

Približne rovnaké preferencie ako Krajniak má podľa prieskumov František Mikloško, Ani on nie je dokonalý, ale zo veštkých je najlepší. Jeho najväčšou politickou chybou za 15 rokov bolo, že v 2. kole prezidentských volieb v r. 2009 nepodporil I. Radičovú. Napriek tomu je zo súčasných kandidátov jednoznačne najlepší. Dokázal aj v čase totalitnej diktatúry že je ochotný niečo obetovať za slobodu, cirkev aj demokraciu. Nemení účelovo strany a názory. Je kultúrny, vždy zastával jasné a dobré morálne hodnoty, dokáže spájať kresťanov aj ináč zmýšľajúcich. Politiku a svoje funkcie nezneužíval na vlastné obohatenie. Je nadstranícky a dokáže byť konštruktívne kritický aj do vlastných radov. Môže byť aj jasným a dobrým signálom o Slovensku pre zahraničie.

Niektorí sa pýtajú či má Mikloško šance, alebo žiadajú aby odstúpil. Ak by čo len polovica kresťanov volila podľa toho, čo o politike, vláde a štáte učí Biblia a Cirkev, Mikloško by vyhral. Nie je ani len silno pravdepodobné že jeho odstúpenie vy výrazne pomohlo aspoň zrovnateľne kvalitnému kandidátovi. Neobstojí ani námietka jeho veku a predchádzajúcej neúspešnej kandidatúry. W. Churchill bol v čase Mníchovského diktátu v opozícii (čiže predtým neuspel vo voľbách) , potom vo veku 66-71 rokov úspešne viedol Britániu v 2. svetovej vojne proti Hitlerovmu Nemecku. Benedikta XVI. zvolili za pápeža vo veku 78. rokov...

Cirkevníci za Fica a Harabína

Napriek uvedeným faktom viacerí kresťania, vrátane novovzniknutej od KDH odštiepenej strany, aj niektorých kňazov, verejne chvália a priamo či nepriamo podporujú nie F. Mikloška, ale JUDr. Fica a JUDr. Harabina. Od M. Kuffu až po najnovšie vyjadrenie sekretára KBS Ziolkovského. https://www.postoj.sk/40437/sekretar-biskupskej-konferencie-ocenil-postoj-fica-danka-a-kotlebu-k-potratom

Stačí im k tomu niekoľko viet R. Fica a A. Danka o odmietnutí Istambulského dohovoru, ktorého z kresťanského hľadiska neprijateľnú agendu však ich strany a vláda podporujú. Naivne veria akože kresťanskej propagande Š. Harabína, ktorá je v príkrom rozpore s jeho skutkami. Odvolávajú sa pri tom na kresťanské hodnoty, ale ignorujú to, čo o politike učí Biblia a Katolícka cirkev slovami pápežov: (https://www.postoj.sk/39671/papez-frantisek-o-politike-aj-k-volbe-slovenskeho-prezidenta

Viac k argumentom týchto podporovateľov JUDr. Fica a JUDr. Harabina, aj k výsledkom hlasovania Vašečkovom návrhu zákona na obmedzenei potratov nabudúce, o niekoľko dní.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo