Nemysliteľné, nielen nelegálne

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Nemysliteľné, nielen nelegálne

Dobrým ďalším krokom bude pokračovať v spolupráci aktivistov a politikov, aby sa možnosť ukončiť život dieťaťa v lone matky stala nielen nelegálnou, ale hlavne nemysliteľnou.

Zákon z dielne R. Vašečku, poslanca KDH, o zlepšení ochrany nenarodených detí a pomoci mamičkám neprešiel.

Za bolo 46 poslancov, proti 31, zdržalo sa 40, nehlasovalo 5 a 28 bolo neprítomných (podrobné výsledky sú nižšie).

Čo sa z toho hlasovania dá odčítať?

Aj najoptimistickejšie odhady hovorili o tom, že väčšiu podporu ako 50 hlasov tento zákon nedosiahne.

Čo vieme povedať takmer s istotou je, že pri hlasovaní, keď bolo nepravdepodobné, že zákon prejde, poslanci (aj keď mnohí naozaj na základe úprimného presvedčenia) hlasovali aj marketingovo.

Tí, čo hlasovali ZA majú záujem v ďalších voľbách do NR SR o konzervatívnejšieho voliča. Takí sú okrem liberálnej SAS v každej parlamentnej strane.

A hoci ochrana života patrí medzi top priority kresťanského voliča, je zavádzajúce tvrdiť, že toto hlasovanie je pre kresťana jednoznačným indikátorom toho, koho voliť.

Ak mám vytiahnuť do očí bijúci príklad z histórie: aj Hitler bol proti potratom, a predsa je pre kresťanov absolutne neprijateľný, kvôli jeho ideológii a zločinom proti ľudskosti.

Poslanci, ktorí boli proti (R. Fico, B. Kollár, L. Žitňanská, J. Budaj, M. Beblavý, väčšina klubu SAS a ďalší), lovia zjavne v liberálnych vodách a konzervatívnym voličom vyslali jasný signál: “Nevoľte nás, my Vás zastupovať nebudeme.”

Jasne sa teda ukázalo aj to, na ktorej strane stojí Robert Fico. Hoci sa snažil vytvoriť mediálny obraz politika nakloneneného konzervatívne zmýšľajúcim voličom, týmto hlasovaním ukázal, na ktorej strane spektra naozaj stojí.

Tí ostatní čo nehlasovali, alebo boli neprítomní, si zjavne nechcú nikoho pohnevať, ale zároveň s nimi ani jedno názorové spektrum nevie pri presadzovaní takýchto zákonov do budúcna s istotou počítať. Ide o väčšinu vládnych a nezaradených poslancov, ale aj o opozičného I. Matoviča.

Je naozaj jedno, v ktorej strane kresťania sú?

Opozícii hodnotový zákon prejde ťažšie ako ťava uchom ihly. Pre kresťanov roztrúsených po všetkých parlamentných stranách je veľmi ťažké presadiť témy, ktoré sú pre nich kľúčové. Ak si niekto ešte dovčera myslel, že je jedno, v ktorej strane kresťania sú, hlavne, že sú v parlamente, tak dnes už vie, že to nie je pravda. Pre presadzovanie našich hodnôt je nevyhnutné, aby sa dostali do programového vyhlásenia vlády.

Volanie po tom, aby sa kresťania, ktorým ide o dobro celej spoločnosti v duchu pravdy, solidarity, spravodlivosti a slobody, spájali, vytvárali koalície a spoločne usilovali o presadzovanie hodnôt, na ktorých im záleží, musí byť preto po tomto hlasovaní ešte silnejšie.

Zákon spojil nielen mnohých poslancov naprieč celým politickým spektrom, ale aj aktivistov, ktorým záleží na ochrane života. Petíciu za zlepšenie ochrany nenarodených detí a ich matiek, ktorá bola prechádzala hlasovaniu v parlamente, podporilo takmer 100 osobností a celkovo získala viac než 13 tisíc podpisov.

Témy ochrany života od počania až po prirodzenú smrť sa tak stáva pomyselným kľúčom ku spolupráci. O úprimnej snahe meniť veci k lepšiemu svedčila aj diskusia, ktorá predcházala schvaľovaniu zákona. Dobrým ďalším krokom bude pokračovať v spolupráci aktivistov a politikov, aby sa možnosť ukončiť život dieťaťa v lone matky stala nielen nelegálnou, ale hlavne nemysliteľnou.

Výsledky hlasovania

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo