Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
07. február 2019

Vážený pán Mikloško

Vážený pán Mikloško

Pozdravujem Vás. Na náš mail, v ktorom sme Vás pozvali na zasadnutie Rady KDH ste odpovedali aj verejne prostredníctvom sociálnej siete. Dovoľte teda aj mne reagovať obdobným spôsobom.

V relatívne veľkom rozsahu sa vo Vašej odpovedi  venujete procesným záležitostiam. Mne tieto neprídu ako meritórne, ale aby sme sa vyhli prípadným nedorozumeniam, dovoľte mi k nim uviesť:

Predsedníctvo KDH na svojom zasadnutí dňa  4.2. prijalo uznesenie, že  Vás a pána Mistríka pozveme na rokovanie Rady KDH, ktorá sa bude konať dňa 16.2.2019. Pozvanie malo byť tlmočené telefonicky, pán Mistrík však poprosil aj o zaslanie oficiálneho mailu. Nakoľko sme sa chceli vyhnúť situácii, že niekto  mail dostal a niekto nedostal, čo by zas mohlo byť následne neúmerne preceňované ako vec zásadného významu, tak som poprosil náš sekretariát, nech mail s pozvaním pošle okrem pána Mistríka rovnako aj Vám. To je celé.

Nemám pocit, že je to zásadná skutočnosť, ale toto je jej vysvetlenie.

KDH na zasadnutí Rady KDH 15.12.2018 prijalo uznesenie, ktoré v tretej časti hovorí, že KDH podporí kandidáta opozície, ktorý bude mať najväčšiu šancu postúpiť do druhého kola a za predpokladu, že sa s ním dohodneme na kultúrno-etických otázkach. Toto je platné uznesenie. Po intenzívnej diskusii na predsedníctve /4.2./sme sa dohodli, že okrem aktuálneho víťaza prieskumov p. Mistríka pozveme na rokovanie Rady KDH z úcty a rešpektu aj Vás.

Hnutie KDH bola po voľbách 2016 pokorené, ale určite nie natoľko, aby svoju prípadnú podporu niekomu zasielalo poštou, pretože kandidát, pre ktorého by táto prípadná podpora mala byť vyslovená, sa odmieta s členmi Rady KDH stretnúť.

Pri ohlasovaní Vašej kandidatúry ste uviedli, že ste mali so mnou jediné a to bolo aj posledné  politické jednanie. Možno teraz nastal čas poskytnúť pohľad aj druhého účastníka týchto „jednaní“.

Mám  kancelárie na Námestí SNP, od ktorých neďaleko bývate. Sem-tam sa v tej oblasti náhodne stretneme. Pán Mikloško, ja náhodný rozhovor dvoch susedov na chodníku nepovažujem za politické jednanie. A druhá meritórna skutočnosť  je, že aj po tomto „poslednom politickom jednaní“ ste potvrdili nášmu podpredsedovi P. Bobulovi záujem o stretnutie a dokonca bol stanovený aj termín, ktorý ste po niekoľkých dňoch, žiaľ, zrušili. Také sú skutočné fakty.

Mám k Vám rešpekt a s rešpektom som i komentoval, keď ste ohlásili záujem o kandidatúru. Podporoval som Vás, keď ste kandidovali na šéfa ÚPN. Na  Nám. SNP som Vám podpísal petičný hárok s Vašou kandidatúrou.  Trochu odľahčene i poviem, že vďaka mne Vám bývalý financmajster KDH prispel finančnou čiastkou na Vašu kampaň. Bývalý financmajster prispeje, ak cíti konflikt, ktorý by mohol v KDH vzniknúť a jeho vrátiť do hry. Znova trochu odľahčene poviem, že na to, ako si v KDH pomohol a ešte by chcel, ale už sa mu to nepodarí, by mohol prispieť aj viac.

Žiaľ, Vaša kandidatúra sa stáva aj nástrojom vnútorného politického boja v konzervatívnom priestore a identifikujem záujem Vás k tomu použiť a zneužiť. Ja zatiaľ verím, že sa to deje bez Vášho vedomia.

Idú voľby nielen prezidentské a európske, ale aj parlamentné a vtedy to všetko ožíva. Ožijú strany, kandidáti. Žiaľ, aj takí, ktorí nemajú potenciál vo voľbách uspieť, ale majú potenciál ublížiť. A aj tento potenciál niektorí vedia dobre zúžitkovať.

Áno, vznikajú strany a  kandidatúry nie s úmyslom uspieť, ale s úmyslom ublížiť. Žiaľ.

Dostali ste pozvanie na Radu KDH. Ak neprídete, bude to Vašim výrazom úcty a rešpektu k nášmu spoločenstvu. Myslím si, že naši ľudia si zaslúžia rešpekt, úctu a korektnosť. Ak niekto má záujem o podporu, tak prijme pozvanie. Je to hlboko ľudské.

Inzercia

Veľmi ma mrzia Vaše poznámky plné dešpektu ,napríklad, že Vás nezaujíma, čo robí KDH. Takéto slová zraňujú. KDH by Vás mohlo zaujímať. Za KDH práve do europarlamentu kandiduje aj Vaša veľmi šikovná neter z druhého kolena M. Lexmann. Vzdelaná dáma, ktorá má obrovské šance získať európsky poslanecký mandát za predpokladu, že sa hlasy kresťanov nerozbijú a Vaša kandidatúra sa nezneužije na vnútorný politický zápas.

Pán Mikloško, chcem Vás poprosiť, nestaňte sa nástrojom vnútrostraníckeho a medzistraníckeho zápasu s výrazným potenciálom poškodiť kresťanskú demokraciu. Nepokorujte KDH tým, ako Vás nezaujíma, čo robí alebo urobí. Je naozaj ťažké vecne diskutovať po takýchto vyjadreniach. Chcem Vás i touto cestou poprosiť, príďte na zasadnutie Rady KDH, predstúpte pred členov Rady, zaslúžia si to.  Zaslúžia si úctu a rešpekt. KDH nemôže posielať svoju prípadnú podporu niekomu poštou.

Demokracia je demokracia. Členovia Rady KDH rozhodnú a ja neviem, ako sa rozhodnú. Jedno však viem určite a to, že to budeme rešpektovať.  To je demokracia.

To je November 89.

Demokraciu mám rád. Nechcem sa pozerať, ako začne pomaly umierať.  Áno, mám obavu, že bude Š. Harabin v druhom kole. Nemám obavu o seba.  Ja prežijem. No či veríte alebo nie, mám obavu o našu  krajinu. KDH sa musí správať zodpovedne. To, čo je zodpovedné, o tom rozhodnú členovia Rady KDH.

KDH v minulých voľbách podporilo kandidáta, ktorý zásadne neuspel a tento neúspech  mal devastačné účinky aj na strany, ktoré ho podporili.  SDKÚ už v zásade neexistuje. KDH je mimo parlamentu, Most-Híd robí svoje piruety v parlamente len vďaka tomu, že je národnostná strana. Neúspešný kandidát riskuje len svoj príbeh, no strana, ktorá ho podporí, riskuje oveľa viac. Naše rozhodovanie preto musí byť mimoriadne uvážlivé.

Rovnako treba povedať, že existuje predpoklad, že sa do druhého kola dostane Š. Harabin. Ak sa tak stane, bude to mať mimoriadne negatívne následky pre našu spoločnosť. Bude sa hľadať vinník a KDH nemôže byť tým vinníkom.

Boli by sme veľmi zlí stratégovia, keby sme zľahčovali to, že Š. Harabin sa dostane do druhého kola. Ak by sa tak stalo, Š. Harabin nebude prezidentom . Prezident bude niekto iný, ale zo Š. Harabina sa stane silný politický hráč, ktorý bude demagogicky zneužívať kresťanstvo na svoju politickú činnosť. Nie je ani milisekundu v záujme KDH to, aby sa Š.Harabin dostal do druhého kola. Preto nám dovoľte zvažovať, a to veľmi opatrne, aj tieto skutočnosti.

O stanovisku k Vašej kandidatúre bude hlasovať 120-členný orgán, nie ja.

Každému demokratovi musí  byť cťou predstúpiť pred takýto orgán a uchádzať sa o jeho dôveru.

Naozaj Vás prosím, príďte na zasadnutie Rady KDH dňa 16.2.2019, ktoré sa bude konať vo Zvolene.

 

Odporúčame

Blog
Dôležitý a potrebný signál

Dôležitý a potrebný signál

Hovorca KBS Martin Kramara prostredníctvom Postoja prezentoval vyjadrenie týkajúce sa sexuálneho zneužívania v cirkevných radoch na Slovensku, ktoré možno považovať za veľmi dôležitý a potrebný signál (https://svetkrestanstva.postoj.sk/40316/knaza-obvineneho-zo-zneuzivania-bude-riesit-vatikan).