Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. február 2019

Falošný Kuffa, Europarlament a prenasledovanie kresťanov

Európsky parlament, ktorý niektorí naši kresťania kritizujú ako liberálny, schválil uznesenie pre podporu náboženskej slobody vo svete a posilnenie mandátu osobitného vyslanca EÚ na podporu slobody náboženského vyznania, ktorým je expredseda KDH Ján Figeľ. Hojne navštevovaný facebookový profil „Otec Marián Kuffa“ šíri spolu s jeho príhovormi a zbožnými citátmi proruskú a Putinovskú propagandu.

Európsky parlament schválil 16.1.2019 uznesenie, ktoré požaduje, aby Únia aj naďalej využívala všetky nástroje svojej vonkajšej politiky na ochranu náboženskej slobody ako jedného zo základných ľudských práv. Uznesenie schválené veľkou väčšinou (576 za, 46 proti, 73 poslancov sa zdržalo) tiež žiada, aby EÚ aby posilnila mandát osobitného vyslanca EÚ na podporu slobody náboženského vyznania alebo viery, ktorý teraz zastáva bývalý eurokomisár Ján Figeľ.

Prijatie tejto správy predtým cez petíciu organizovanú neziskovou organizáciou CitizenGO podporilo vyše 50 000 občanov EÚ. Europoslankyňa Anna Záborská k uzneseniu uviedla: „Tam, kde sa ľudia kvôli svojmu náboženstvu stávajú občanmi druhej kategórie, nie je sloboda, ani spravodlivosť. Nie je náhoda, že autorom uznesenia je poslanec z Poľska, že petícia, ktorá volala po jeho prijatí, vznikla práve na Slovensku a že prvým osobitným vyslancom pre podporu slobody náboženského vyznania a viery mimo EÚ je Slovák. Na rozdiel od našich priateľov zo starých členských štátov máme totiž ešte v živej pamäti, čo znamená prenasledovanie pre vieru zo strany štátnej moci. Aj vďaka tomuto uzneseniu sa táto naša skúsenosť stáva súčasťou spoločnej európskej.“

300 miliónov prenasledovaných

Význam tohto uznesenia ukazuje aj Správa o stave náboženskej slobody vo svete (Religious Freedom Report 2018) Pápežskej nadácie Pomoc trpiacej cirkvi (ACN) z novembra 2018, podľa ktorej je v súčasnosti viac ako 300 miliónov kresťanov vystavených prenasledovaniu v podobe násilia, väznenia a porušovania ľudských práv. (https://www.vaticannews.va/sk/svet/news/2018-11/acn-sprava-nabozenska-sloboda.html) Uznesenie a správa ACN hovoria aj o nekresťanoch preansledovaných pre vieru, aj keď kresťanov je najviac.

Riaditeľka CitizenGO Slovensko. M. Kuzárová zdôraznila, že „V dramatickej situácii, kedy sú ľudia na celom svete diskriminovaní, prenasledovaní a vraždení kvôli svojmu náboženskému presvedčeniu, je prijatie tejto správy dôležitým signálom EÚ, ktorý potvrdzuje odhodlanie zintezívniť zápas o náboženskú slobodu pre všetkých.”

Dobrý kompromis a európski kresťania

Informácia o uznesení je na webe KDH https://kdh.sk/europa-by-mala-robit-viac-pre-ochranu-nabozenskej-slobody-vo-svete/ Uverejnil ju aj český Katolický týdeník č. 4/2019. KT spomína aj zvláštneho vyslanca EÚ pre slobodu vyznania vo svete, ktorým je bývalý slovenský eurokomisár Ján Figeľ, a uvádza web, kde je celý dokument v češtine. Cituje českého europoslanca P. Svobodu, ktorý je zároveň predsedom Právneho výboru EP. Ten upozornil, že Uznesenie prijali obrovskou väčšinou aj za cenu toho, že kresťanstvo je tam priamo spomenuté len 2 krát. „Taková je dnešní realita – pokud mluvíme o náboženství a svobodě vyznání obecně, lze prosadit leccos, ale slovo ,křesťanství´ je na indexu. V Evropě jsme vybudovali oblast míru a prosperity, kterou nám velká část svéta závidí, ale za to, že se tak stalo díky křesťanským hodnotám se mnozí stydí.“ … „I přesto je správa jednoznačně přínosná. Ukazuje totiž na obrovskoum roli, jakou v dnešním světe náboženství hraje, i na utrpení, jemuž jsou lidé víry vystavěni. O Křesťanech to platí na prvním místě.“

Prijatie správy však ukazuje, že rozumný kompromis môže byť účinnejší a lepší než bezhlavé útočenie na „liberálov“ či kresťanských demokratov, ktorí s nimi v EÚ spolupracujú, a ktoré zväčša nahráva tým horším.

Náboženské vzdelanie a Katolícke noviny

Katolický týdeník oceňuje, že správa zdôrazňuje nutnosť vzdelania v oblasti náboženstva, aby sa odstránila náboženská negramotnosť. „Té správa přičítá zaujatost a stereotypy, vedoucí ke zvyšování napětí a k netoleranci vespolečnosti.“ vysvetluje Pavel Svoboda. (Komunisti naopak náboženské vzdelávanie znemožňovali)

Slovenské Katolícke noviny o tejto významnej udalosti vôbec neinformovali. Nechcem tu riešiť komu zmlčanie takýchto informácií pomáha a čomu škodí. Len pripomínam že namiesto sťažností na nedostatočné či jednostranné informovanie „liberálnych“ médií o náboženských a hodnotových témach, by sme sa mali zamyslieť nad tým ako fungujú naše vlastné.

Inzercia

Na Slovensku sa náboženská nevzdelanosť silno prejavuje aj v neschopnosti či neochote hodnotiť spoločensko-politické záležitosti podľa kritérií zdravého rozumu a kresťanského učenia. Vidno to aj v diskusii okolo KDH, či volebnej kampani k prezidentským voľbám, kde viacerí kandidáti a ich podporovatelia v mene kresťanstva a ochrany života a rodiny prezentujú značne rozdielne názory na politiku ako pápeži. (Učenie pápežov tu: https://blog.postoj.sk/39671/papez-frantisek-o-politike-aj-k-volbe-slovenskeho-prezidenta)

Falošný Marián Kufa

Myslenie ľudí na Slovensku v spoločesnko-politickej oblasti omnoho viac než učenie Katolíckej cirkvi ovplyvňujú pochybné internetové stránky miešajúce náboženské témy a dobré texty s pochybnou politickou propagandou.

Takým je napríklad web „Aliancia za nedeľu“ aj facebookový profil nazvaný Otec Marián „Maroš“ Kuffa, s jeho fotogalériou, na ktorý upozornil Katolický týdeník č. 5/2019. KT tým reagoval na upozornenie čitateľa. „Profil je velmi populární, sleduje ho 22 tisíc lidí. Dosah příspěvků z něj však je ještě vétší.“

„Nejde o neškodný fanouškovský profil, ale velmi pestrou směs příspěvků. Objevují se tam zbožné citáty, fotky otce Kuffy i videa s jeho kázaními nebo podobizny Ježíše Krista. Autoři profilu to vše ale kombinují s proruskou propagandou, nedůvěryhodnými sbírkami peněz i falešnými správami, tzv. hoaxy.“ KT uvádza aj konkrétne príklady takýchto fotografií, napríklad fotka chlapca z Donecka, ktorú už minulý rok šírili české dezinformačné weby ako AC24.

KT cituje odpoveď na ich otázky od Margity Majerčákovej z inštitútu Krista Veľkňaza, ktorý založil M. Kuffa: „Nie je to profil pána farára, nemá s ním nič spoločné. Nikto s nami nič nekonzultoval.“ Píše, že p. Marián Kuffa používa počítač len výnimočne a s internetom nepracuje. KT uvádza, že oslovil aj tvorcov tohto profilu, ktorí však neodpovedali.

Cirkev a Kuffa by nemali mlčať

Ani o tomto probléme a zneužívaní náboženského cítenia na pochybné politické ciele Katolícke noviny neinformovali. KN ani nikto z cirkevných autorít primerane nereagoval ani na to, že aj v prebiehajúcej prezidentskej kampani niektorí kandidáti, ktorí predtým roky bezohľadne konali proti kresťanským požiadavkám na dobrú politiku, teraz získavajú hlasy s podobným zneužívaním náboženského cítenia naivných veriacich. Naopak, niektorí duchovní ich priamo podporujú.

Práve takéto aktivity jedných a mlčanie druhých uľahčujú, aby skutoční nepriatelia cirkvi aj nevedomí neutrálni občania spájali Cirkev s protidemoktratickým extrémizmom.

Ak sa kňaz Kuffa dostaočne jasne a verejne nebude dištancovať od tohto webu zneužívajúceho jeho meno, bude niesť morálnu a politickú spoluzodpovednosť za škody, ktoré tento robí Cirkvi a Slovensku.

Odporúčame

Blog
Pápež František o politike aj k voľbe slovenského prezidenta

Pápež František o politike aj k voľbe slovenského prezidenta

Pápež František v posolstve k 52. svetovému dňu pokoja 1. januára 2019 hovoril o politike, ktorá má byť v službe pokoja. Menoval princípy dobrej politiky usilujúcej o spravodlivosť a rešpektujúcej ľudské práva, aj neresti zlej politiky zameranej na ochranu záujmov niekoľkých privilegovaných jednotlivcov a škodiacej demokracii. Ukazuje iné princípy a priority ako v prezidentskej kampani uprednostňujú kandidáti aj viacerí naši kresťania.