Zase niečo ku KDH

Zase niečo ku KDH

Na úvod

O politiku som sa (ne) zaujímal už ako malý. Nedeľná idylka znamenala pozrieť si s otcom O 5 minút dvanásť, dať si chutný obed a ísť von s kamarátmi. Nepriamo, prostredníctvom mojej mamy a hlavne otca som začal inklinovať na pravú stranu politického spektra, hlavne ku KDH, keďže sme katolíci.  Otec toto hnutie podporoval, veď práve jeho predstavitelia mali veľký podiel na páde socializmu-komunizmu, ktorý aj mojich rodičov veľmi ničil a prežili chválabobu vďaka svojej viere a Božej pomoci.

Moja cesta do KDH

Táto cesta je spätá s poslednými komunálnymi voľbami. Rok pred komunálom som oslovil KDH so žiadosťou o prípadnú podporu vo voľbách do orgánov obcí, pretože som plánoval kandidovať za poslanca do obecného zastupiteľstva. Komunikoval som s okresným predsedom, ktorý s podporou súhlasil.  Navrhol mi založiť klub v obci, vstúpiť do KDH. Moje plány samozrejme prenasledovali pochybnosti... Je KDH tá strana, s ktorou chcem naozaj spolupracovať, nemám radšej počkať? Napriek týmto pochybnostiam ma táto ponuka osmelila a povzbudila v mojom úsudku. Vstúpil som do KDH a založil klub vo svojej obci. Bol koniec roka 2017.

Okresný snem

2018 – kandidatúru na predsedu KDH oznámil Richard Vašečka a strhli sa všelijaké diskusie o tom kto je lepší. Priznám sa nepoznal som ho dobre, Hlinu aspoň z tých jeho prejavov. Blížil sa celoslovenský snem, no ešte predtým pre mňa zaujímavejší, okresný snem. Okresný snem prebiehal v duchu predstavenia sa a férového súperenia medzi kandidátmi s ich víziami. Po úvodnej časti prebehla debata o kandidátoch aj medzi nami plus voľba jednotlivých zástupcov do orgánov strany. Udialo sa čosi veľmi prekvapujúce a zároveň pre mňa zodpovedné – bol som zvolený za delegáta na celoslovenský snem, dosť dôležitý snem.

Polemiky o Hlinovi, stanovách a celoslovenský snem

Po úvodnom otrasení sa z tejto eufórie som začal viac zaujímať o jednotlivých kandidátoch.  Pán Hlina trochu viac ,,drsný´´,  pán Vašečka -„sympaťák“. Hlina začal ,,čistiť,, KDH, Vašečka vedel pekne komunikovať. V mojom rozhodovaní sa prevažoval niekedy Hlina, inokedy zase Vašečka. Nastali u mňa veľké polemiky o tom, koho voliť. Názory boli rôzne a prichádzali od kamarátov, z rodiny. Stále tak päťdesiat na päťdesiat. Z týchto všetkých pohľadov ma jeden zaujal a úplne prevýšil všetky ostatné. Bol to pohľad jednej z mojich sestier: ,, Veď politik musí byť aj trochu agresívny,,. V tom momente sa mi vybavili niektoré televízne výstupy ,,starej gardy,, ktorej predstavitelia tak potichučky naznačovali, čo idú robiť, prečo tak idú robiť.... Avšak ráznejšie presadenie by strane len a len prospelo. Stále som však ešte nebol rozhodnutý na 100 %.

Začali prichádzať maily ohľadom programu a návrhov, ktoré sa majú schvaľovať. Jeden o zmene názvu (skratky) strany, iný od pána, vďaka ktorému vznikla ďalšia strana – no načo... A prišiel deň celoslovenského snemu. Sála plná ľudí a ja, asi najmladší. Po úvode a prejavoch kandidátov nasledovala rozsiahla diskusia, až nastala voľba. Po ďalších stretnutiach s pánom Hlinom si dovolím konštatovať, že strana pod jeho vedením sa nemieni uberať liberálnym smerom. Nesúhlas s touto voľbou u niektorých odídených je skôr prejav osobného konfliktu ako obáv hodnotového smerovania strany.

Útok diabla

Je ohlásený vznik ďalšej kresťanskej strany. Čo je však za tým ? Je to diabol, satan, čert nazvite si ho ako chcete. Ako hovorí moja skromná mama: ,, diabol útočí tam, čo ho najviac ohrozuje,,. Útočí rôznymi prostriedkami a spôsobmi. Diabol pokúša všetkých, ich aj nás. Diabla ohrozuje a znechucuje jednota kresťanov, lebo tak sú silnejší. Buďme silní a buďme jedno, tak dokážeme najviac.

Záverom by som chcel povedať, že KDH je kresťanská a konzervatívna strana, kde to funguje dobre. Sú tam úžasní ľudia, plní odhodlania robiť svoju prácu zodpovedne a splniť účel politiky – pracovať za a v prospech ľudí. Som rád, že som jej súčasťou a môžem prispieť k fungovaniu kresťanskej demokracie už aj ako poslanec obecného zastupiteľstva. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora