Zase niečo ku KDH

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zase niečo ku KDH

Na úvod

O politiku som sa (ne) zaujímal už ako malý. Nedeľná idylka znamenala pozrieť si s otcom O 5 minút dvanásť, dať si chutný obed a ísť von s kamarátmi. Nepriamo, prostredníctvom mojej mamy a hlavne otca som začal inklinovať na pravú stranu politického spektra, hlavne ku KDH, keďže sme katolíci.  Otec toto hnutie podporoval, veď práve jeho predstavitelia mali veľký podiel na páde socializmu-komunizmu, ktorý aj mojich rodičov veľmi ničil a prežili chválabobu vďaka svojej viere a Božej pomoci.

Moja cesta do KDH

Táto cesta je spätá s poslednými komunálnymi voľbami. Rok pred komunálom som oslovil KDH so žiadosťou o prípadnú podporu vo voľbách do orgánov obcí, pretože som plánoval kandidovať za poslanca do obecného zastupiteľstva. Komunikoval som s okresným predsedom, ktorý s podporou súhlasil.  Navrhol mi založiť klub v obci, vstúpiť do KDH. Moje plány samozrejme prenasledovali pochybnosti... Je KDH tá strana, s ktorou chcem naozaj spolupracovať, nemám radšej počkať? Napriek týmto pochybnostiam ma táto ponuka osmelila a povzbudila v mojom úsudku. Vstúpil som do KDH a založil klub vo svojej obci. Bol koniec roka 2017.

Okresný snem

2018 – kandidatúru na predsedu KDH oznámil Richard Vašečka a strhli sa všelijaké diskusie o tom kto je lepší. Priznám sa nepoznal som ho dobre, Hlinu aspoň z tých jeho prejavov. Blížil sa celoslovenský snem, no ešte predtým pre mňa zaujímavejší, okresný snem. Okresný snem prebiehal v duchu predstavenia sa a férového súperenia medzi kandidátmi s ich víziami. Po úvodnej časti prebehla debata o kandidátoch aj medzi nami plus voľba jednotlivých zástupcov do orgánov strany. Udialo sa čosi veľmi prekvapujúce a zároveň pre mňa zodpovedné – bol som zvolený za delegáta na celoslovenský snem, dosť dôležitý snem.

Polemiky o Hlinovi, stanovách a celoslovenský snem

Po úvodnom otrasení sa z tejto eufórie som začal viac zaujímať o jednotlivých kandidátoch.  Pán Hlina trochu viac ,,drsný´´,  pán Vašečka -„sympaťák“. Hlina začal ,,čistiť,, KDH, Vašečka vedel pekne komunikovať. V mojom rozhodovaní sa prevažoval niekedy Hlina, inokedy zase Vašečka. Nastali u mňa veľké polemiky o tom, koho voliť. Názory boli rôzne a prichádzali od kamarátov, z rodiny. Stále tak päťdesiat na päťdesiat. Z týchto všetkých pohľadov ma jeden zaujal a úplne prevýšil všetky ostatné. Bol to pohľad jednej z mojich sestier: ,, Veď politik musí byť aj trochu agresívny,,. V tom momente sa mi vybavili niektoré televízne výstupy ,,starej gardy,, ktorej predstavitelia tak potichučky naznačovali, čo idú robiť, prečo tak idú robiť.... Avšak ráznejšie presadenie by strane len a len prospelo. Stále som však ešte nebol rozhodnutý na 100 %.

Začali prichádzať maily ohľadom programu a návrhov, ktoré sa majú schvaľovať. Jeden o zmene názvu (skratky) strany, iný od pána, vďaka ktorému vznikla ďalšia strana – no načo... A prišiel deň celoslovenského snemu. Sála plná ľudí a ja, asi najmladší. Po úvode a prejavoch kandidátov nasledovala rozsiahla diskusia, až nastala voľba. Po ďalších stretnutiach s pánom Hlinom si dovolím konštatovať, že strana pod jeho vedením sa nemieni uberať liberálnym smerom. Nesúhlas s touto voľbou u niektorých odídených je skôr prejav osobného konfliktu ako obáv hodnotového smerovania strany.

Útok diabla

Je ohlásený vznik ďalšej kresťanskej strany. Čo je však za tým ? Je to diabol, satan, čert nazvite si ho ako chcete. Ako hovorí moja skromná mama: ,, diabol útočí tam, čo ho najviac ohrozuje,,. Útočí rôznymi prostriedkami a spôsobmi. Diabol pokúša všetkých, ich aj nás. Diabla ohrozuje a znechucuje jednota kresťanov, lebo tak sú silnejší. Buďme silní a buďme jedno, tak dokážeme najviac.

Záverom by som chcel povedať, že KDH je kresťanská a konzervatívna strana, kde to funguje dobre. Sú tam úžasní ľudia, plní odhodlania robiť svoju prácu zodpovedne a splniť účel politiky – pracovať za a v prospech ľudí. Som rád, že som jej súčasťou a môžem prispieť k fungovaniu kresťanskej demokracie už aj ako poslanec obecného zastupiteľstva. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora