Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. január 2019

V jednote je sila! Čo na to kresťania?

Ako mladého človeka, ktorý má rad históriu, nadchýnajú obdobia našich dejín, keď sa dokázali kresťania spojiť, ťahať za jeden povraz a bojovať za určité ideály.
V jednote je sila! Čo na to kresťania?

Vtedy z nich vyžaroval rešpekt a často dosiahli dnes možno ťažko pochopiteľné výsledky. Zvlášť mám na mysli obdobie konca 18.-tého storočia a prevažne 19. storočie, keď sa dokázali spojiť (aj keď to nebolo bez prekážok) generácie katolíkov a evanjelikov. Pracovali v ťažkých a neprajných časoch úmyselného a tvrdého odnárodňovania Slovákov. Bol to čas, ktorý najlepšie ocharakterizoval Ľ. Štúr slovami: „My, dali sme sa do služieb ducha, preto prejsť musíme cestu života tŕnistú.“ Práve vtedy sa dokázali spojiť mladšie generácie bernolákovcov so štúrovcami, čoho výsledkom bolo národné obrodenie Slovákov, kodifikácia spisovnej slovenčiny, kultúrna, osvetová i politická činnosť a prinavrátenie hodnoty nášmu národu. Boli to pre tú dobu nemysliteľné výsledky. Pán Boh im za to zaplať!

Vo Svätom Písme sa často zdôrazňuje dôležitosť jednoty. Aj ostatné nedeľne čítanie z Knihy Korinťanom bolo o jednote. Dokonca aj Svätý Otec zdôrazňoval mladým ľuďom v Paname závažnosť jednoty: „Kultúra stretnutia je tá, ktorá nám dáva kráčať pospolu uprostred našej rozdielnosti, ale s láskou, spoločne všetci tou istou cestou. Naopak vieme, že otec lži, diabol, vždy dáva prednosť rozdelenému a hašteriacemu sa ľudu – je majstrom v rozdeľovaní a má strach pred ľudom, ktorý sa učí pracovať spoločne. A toto je kritérium, podľa ktorého sa ľudia delia: budovatelia mostov a budovatelia múrov, tí budovatelia múrov, ktorí sa zasievaním strachov snažia rozdeliť a blokovať ľudí. Vy chcete byť budovateľmi mostov? Kým chcete byť?“ Mládež proklamačne skríkla „budovatelia mostov“!

Žiaľ, posledné dni je na Slovensku badať to druhé, „stavanie múrov“. Určitá skupina (neprajných) ľudí vytvorila okolo kresťanskej strany na Slovensku, ktorá ma už v Stanovách zakotvenú ochranu života od počatia po prirodzenú smrť mýtus, že sa odkresťančuje a pod. Áno, mám na mysli dnes tak často, hlavne na tomto fóre, pertraktované Kresťanskodemokratické hnutie. Samozrejme, že je to do neba volajúci blud, ak nie hriech. O tom, že je to nezmysel, dokážem svedčiť aj ja ako člen predsedníctva, ale najmä o tom dokážu svedčiť výnimočné osobnosti, ktoré KDH má: župan Milan Majerský (jeho jasné kroky aj v úrade PSK), Andrea Turčanová, Eva Grey, Renáta Ocilková, Mirka Szitová a v neposlednom rade predseda Alojz Hlina a mnoho-mnoho ďalších členov, sympatizantov a funkcionárov v hnutí, ktorých charakterizujú jasné výsledky.

Narúšať jednotu a rozbíjať kresťanke hnutie v čase, keď sa dostavili výsledky v regionálnych a v komunálnych voľbách je hyenizmus prvého stupňa. Našou spoločnou úlohou má byť návrat KDH do parlamentu, aby mohlo ovplyvňovať nielen regionálnu a komunálnu politiku v ktorej zaznamenávame pekné výsledky, ale aj celoštátnu politiku. Mrzí ma, že to neobjektívne ohováranie je namierené práve voči nám, ktorí z presvedčenia a idealizmu, bez nároku na odmenu, sa snažíme pracovať (každý podľa svojich možností a síl, ale s veľkou chuťou a energiou) a robiť všetko preto, aby bola kresťanská demokracia so svojím programom nosným pilierom slovenskej politiky.

Prosím Vás, nehádžme si polená pod nohy, nerozdeľujme, nestavajme múry, ale všetci podľa svojho talentu pridajme ruku k dielu. Pán Boh to vidí a určite odmení. Kto to vidí inak, nech vydrží, nech pracuje a o necelý rok a pol sú nové voľby predsedu a vedenia. Nech v nich kandiduje a osloví väčšinu delegátov - tomu sa hovorí demokracia. KDH nikdy nestalo na predsedovi a nikdy ani nebude. Či už ním bol pán Čarnogurský, Hrušovský, Figeľ či aktuálne Hlina. Každý z nich bol jedinečný a určite svoju prácu vykonával čestne a zodpovedne.

Držme si prsty, sme na dobrej ceste. Boh nás všetkých žehnaj!

 

Marek Cimbala

Inzercia

Manžel, otec, kresťan, pedagóg, ktorému nie sú veci verejné ľahostajné... :-)

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.