Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. január 2019

Dva malé príbehy z rušných nairobských ulíc

Jednoduchý kláštor Jarumalských misionárov v Nairobi sa stal útočiskom pre Nicolasa s manželkou Priscilou, ktorá bola vážne chorá. Misionárov pomenovali podľa mesta v Kolumbii, kde bol v minulom storočí založený ich seminár pre kňazov poslaných do najchudobnejších oblastí sveta. Okrem kláštora majú seminár pre seminaristov priamo v slumoch v Nairobi. 
Dva malé príbehy z rušných nairobských ulíc

Nicolas s manželkou prišli zo Samburu, vzdialeného 400 kilometrov, do Nairobi, kde hľadali lekársku pomoc. Nicolas je statočný muž a manžel, ktorý trávi čas výrobou ružencov z malých guľôčok. Táto práca je veľmi zdĺhavá, ale Nicolas svojím úsmevom šíri okolo seba životnú energiu aj napriek utrpeniu, ktoré prežíva spoločne so svojou ženou. Je ochotný podeliť sa nielen o úsmev, ale aj o vyrobené ružence. Nemá veľmi odvahu vyjsť z dvora kláštora na rušnú ulicu Nairobi, ale odvážne stojí pri svojej manželke v jej utrpení.

O niekoľko ulíc ďalej si založil svoju výtvarnú dielňu Adam Masava. Sám bol chlapcom zo slumov, ktorý si vďaka podpore zo Slovenska cez Dobrú novinu našiel prácu a založil ateliér, kde zhromažďuje chlapcov zo slumov, aby im pomáhal objavovať výtvarný talent.

Adam rozpráva o jednom zo svojich obrazov: „Je to maľba, ktorú som namaľoval pred poslednými voľba- mi. Znázorňuje víkend pred voľba- mi, ako ľudia v slumoch posedávajú veľmi pokojne a rozprávajú sa. Ženy prechádzajú okolo. Každý je veľmi pokojný, pretože ak začnete vojnu v slume, môže to byť veľmi nebezpečné.“ Adam má rodinu, syna a sám podporuje chlapcov zo slumov, aby začali maľovať.

Jeden z jeho žiakov približuje svoj obraz: „Volám sa Dancan Githuki a mám 16 rokov. Môj učiteľ kreslenia je Adam Masava. Živím sa maľovaním a toto som namaľoval ja. Snažil som sa privítať ľudí v slumoch, uká- zať ľuďom, aké sú slumy vnútri a aké sú v nich pekné veci. Snažil som sa nakresliť stromy pred slumami a aby návštevníci vedeli, že ľudia v slumoch sú priateľskí a starostliví.“

Inzercia

Odporúčame

Blog
Aké sú riešenia pre občanov ?

Aké sú riešenia pre občanov ?

Je pozoruhodné aký veľký počet blogerov na Postoji sa venuje téme KDH a vzniku dvoch nových politických strán. ktoré zakladajú bývalí členovia a funkcionári KDH. Pozoruhodné je to, že sa to deje v čase keď Slovensko čakajú prezidentské voľby a následne voľby do Európskeho parlamentu