Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. január 2019

Nová konzervatívna strana?!

V utorok 22. Januára 2019 uverejnil Postoj článok s názvom „Vzniká nová konzervatívna strana.“ Po prečítaní článku som sa úprimne potešil. Zostava Záborská, Škripek a Vašečka rozhodne reprezentuje hodnoty, ktoré zdieľam – a to bez morálnych kompromisov.
Nová konzervatívna strana?!

Už 2 volebné obdobia som volil z kandidátky OĽANO, hoci dovtedy som preferoval KDH. Prečo? Matovič dal práve ľudom ako Vašečka, Škripek, Remišová či Heger príležitosť dostať sa do vysokej politiky a ovplyvňovať veci verejné. Keď sa títo dostali do parlamentu, považoval som to za veľké požehnanie a na tom sa nič nezmenilo. Chcem, aby v politike boli ľudia, ktorí sa úprimne a s nasadením zasadzujú za spoločné dobro a kompasom im pri tom je jediné: vzťah s Kristom, ktorý nie sú ochotní vymeniť ani za peniaze ani za žiadnu slávu či pochvaly kohokoľvek.

Prečítal som si aj niektoré komentáre pod zmieneným článkom. Zväčša negatívne: „kam sa zase hrabú, aké majú veľké ego..., chýbali by im platy europoslancov, preto sa chcú presadiť znova, iba trieštia sily...“.

Ako to teda vidím ja?

KDH je podľa môjho názoru premárnená príležitosť. Ale svoje poslanie v politike rozhodne splnilo. Či ako politické hnutie prežije aj naďalej, ukáže budúcnosť. Pamätám si tie výčitky svedomia, či skôr pocit spoluzodpovednosti, keď sa KDH pod vedením Figeľa nedostalo v posledných voľbách do parlamentu. Volil som OĽANO z vyššie spomenutých dôvodov. Skutočné rozčarovanie však prišlo až vtedy, keď predsednícku stoličku vyhral Hlina. Vtedy som si povedal: „no, KDH je mŕtve a Hlina bude jeho hrobárom“. Keď sa o predsedníctvo uchádzal minulý rok Vašečka, opäť vo mne skrsla nádej: „žeby zmŕtvychvstanie?!“ Svoju pozíciu vtedy opäť obhájil Hlina. Vraj by bolo nespravodlivé, aby hnutiu nepredsedal, keď ho „vypiplal“ z mimoparlamentných čísel na krásnych 7 %. Problém tohoto tvrdenia je však v tom, že nárast preferencií bol počítaný ako rozdiel preferencií KDH nameraných agentúrou FOCUS dňa 14.3.2018 a reálnymi výsledkami parlamentných volieb.

7% - 4,94% = 2,06%

A to mi naozaj pripadá ako miešať hrušky s jablkami! Na matematike nás pred týmto roky vystríhali, a tu sa nikto neostýcha čachrovať s číslami, ktoré reprezentujú rôzne hodnoty. Správnejšie mi príde nárast preferencií počítať ako rozdiel preferencií KDH z prieskumu FOCUS zo dňa 14.3.2018 a prieskumu zo dňa 10.2.2016 (3 týždne pre voľbami). Porovnávajme prieskum s prieskumom:

7% - 7,5% = - 0,5%, teda polpercentný pokles preferencií

Preto argument o zdvíhaní preferencií považujem za nepravdivý až zavádzajúci. Nevadí, KDH si už vybralo svoju cestu...

A čo OĽANO? Prečo ho nevoliť ako som to robil doteraz? Som Matovičovi vďačný, že do politiky vstúpil s ideálmi, aj v celku dobre identifikoval svojho politického nepriateľa – skorumpovaných vládnych predstaviteľov. Myslím si, že práve Matovičovi vďačíme za to, že sa na obrazovkách televíznych novín nemusíme denne pozerať na čúrajúceho Slotu, ktorý zase predviedol nejaký zo svojich excesov. Myslím si však, že Matovič už svoju úlohu zvládol a mal by sa stiahnuť. Veci vtedy fungujú skrátka... lepšie. A aj by si zaslúžil nejaký ten oddych po všetkých svojich teatrálnych vystúpeniach, z ktorých mnohé stáli za to. OĽANO však je pluralitná názorová platforma. Nájdeme v nej liberálov, konzervatívcov aj takých, čo nemajú radi škatuľky.

Inzercia

„Trieštenie síl, “ povieš si. Kresťania by mali zostať jednotní. „Ak bude každý mať vlastnú stranu a ťahať vlastným smerom, nielenže sa do politiky kresťania nedostanú, ale zmiznú aj z verejného života ako archaický pojem.“ To je síce pravda, ak by každý ťahal iným smerom... Ak však kresťanský politik zistí, že jeho strana to ťahá mimo evanjelia alebo jej vedenie je viac o sebarealizácii ako o zameraní na spoločné dobro, je predsa jeho povinnosťou voči vlastnému svedomiu zo strany odísť.

Hodnoty sú dôležitejšie ako stranícke tričko. Politik, ktorý zo strany odíde, prirodzene hľadá inú, ktorá je v súlade s hodnotami, ktoré chce vo verejnom živote presadzovať. Ak takú stranu vo funkčnom politickom spektre nenájde, mal by ju založiť. V tej chvíli sa podobne zmýšľajúci môžu pridať a vytvoriť dobré dielo. Hnutie, ktoré má jasne stanovené hodnoty a nebojí sa ich verejne deklarovať. Na Slovensku, podľa môjho presvedčenia, v súčasnosti takéto hnutie neexistuje. Preto argument o trieštení síl považujem za irelevantný.

Podľa môjho názoru potrebujeme konzervatívnu platformu, ktorá bude živá, plná evanjelia, nebude sa za neho hanbiť, ale bude ako kvas, ktorý postupne prekvasí celú spoločnosť. Ak sa Záborská, Škripek či Vašečka dajú do tohoto projektu, bude to prejavom ich odvahy. Veď ak by im išlo o vlastné pohodlie, zostali by kde sú, zašili by sa v straníckych štruktúrach ako väčšina členov a žili by si svoj pohodlný život. Čo sa týka europoslancov, tí už zarobili dosť na to, aby investovali a žili z dividend. To ale asi nie je ich ultimátny cieľ.

K téme europarlamentu by som ešte poznamenal, že by bolo pravdepodobne chybou, ak by dvaja z troch zakladajúcich členov kandidovali na post europoslancov. Europarlament je politickým fórom, kde musí byť zastúpený aj hlas konzervatívnych Slovákov a boli by sme naivní, ak by sme si mysleli, že sa o dianie v Európe nemusíme politicky zaujímať a predmetom všetkých našich záujmov by mal byť národný parlament. Myslím, že tento omyl by nás veľmi rýchlo dobehol. Odoberám pravidelné maily všetkých z uvedených poslancov a ich činnosť je mi preto známa. Záborská i Škripek v europarlamente urobili mnoho dobrého. Mali by sa však dohodnúť, kto z nich bude kandidovať na post europoslanca a kto zostane rozvíjať novú stranu doma.

A že s tromi sa začať nedá? Som presvedčený, že staré dobré „vrana k vrane sadá“ platí aj v 21. storočí a zakrátko sa k nim pridajú ďalší ľudia s im podobným „mindsetom“. Veď kde sú dvaja alebo traja v Jeho mene, tam bude aj On medzi nimi.

Odkazy na horeuvedené prieskumy agentúry FOCUS:

http://www.focus-research.sk/files/202_Volebne%20preferencie%20politickych%20stran_februar%202016.pdf
 

http://www.focus-research.sk/files/243_Volebne%20preferencie%20politickych%20stran_marec2018.pdf

Odporúčame

Blog
Druhé novoročné predsavzatie alebo ako som sa “odgúglil”

Druhé novoročné predsavzatie alebo ako som sa “odgúglil”

Patrím ešte ku generácii, ktorá sa narodila do sveta bez mobilov a len málokto mal doma počítač. Ak, tak len taký na kazety, čo sa pripájal k čierno-bielej telke. Práve v nej sme so súrodencami a kamarátmi s obľubou sledovali čierne auto KIT, ktoré disponovalo umelou inteligenciou a jeho vodič Michael sa s ním dokázal dohovárať aj na diaľku, prostredníctvom svojich hodiniek.

Blog
Prehĺbenie nemecko-francúzskeho spojenectva: hrozba či príležitosť?

Prehĺbenie nemecko-francúzskeho spojenectva: hrozba či príležitosť?

Kancelárka Merkelová a prezident Macron v relatívnej tajnosti pripravili dohodu výrazne koordinujúcu postup Nemecka a Francúzska v mnohých otázkach. Rastie nám na západe zárodok novej veľmoci a Slovensko bude ešte viac stlačené medzi Rusko na východe a novú mocnosť na západe alebo ide o príležitosť oživiť európsku integráciu?