Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. január 2019

Prehĺbenie nemecko-francúzskeho spojenectva: hrozba či príležitosť?

Kancelárka Merkelová a prezident Macron v relatívnej tajnosti pripravili dohodu výrazne koordinujúcu postup Nemecka a Francúzska v mnohých otázkach. Rastie nám na západe zárodok novej veľmoci a Slovensko bude ešte viac stlačené medzi Rusko na východe a novú mocnosť na západe alebo ide o príležitosť oživiť európsku integráciu?
Prehĺbenie nemecko-francúzskeho spojenectva: hrozba či príležitosť?

Najmenej posledné storočie našich dejín sme geopoliticky uviaznutý (ako aj naši susedia) medzi Rusko na východe a Nemecko na západe. Dominancia oboch krajín nad strednou Európu priniesla najväčšie kataklizmy našej a možno aj svetovej histórie. Môžeme si hovoriť, že oba národy sa už poučili a k ničomu podobnému prísť nemôže, ale história nás učí opatrnosti.

V posledných rokoch často čítame o ruskej hrozbe, hybridnej vojne a podobne. Nemám ilúzie o postupe ktorejkoľvek z veľmocí, ani o snahe Ruskej federácie realizovať svoju záujmy v našom priestore. Treba byť opatrný.

Pri všetkom hurhaji okolo ruskej hrozby zabúdame, že aj naši spojenci na západe majú svoje záujmy, ktoré sú často veľmi odlišné od našich. Príklad Nordstream II, plynovodu, ktorý obchádza územie Slovenska cez Baltické more a pripraví našu štátnu pokladnicu o obrovské príjmy je iba ten najvypuklejší. Tento príklad hovorí, že zdanlivý rivali Nemecko a Rusko sa vedia efektívne spojiť a Nemecko ovplyvniť aj celú EÚ, pokiaľ ide o jeho záujmy. To všetko pri flagrantnom pošliapaní našich národných záujmov.

Pred pár dňami Nemecko a Francúzsko podpísali novú dohodu v Cáchach (Aachen). Môžeme k tomu zaujať dva postoje: 1. oslavovať naštartovanie nemecko-francúzskeho motora európskej integrácie a skutočný zrod európskeho jadra, kam sa rýchlo prihlásime a bezpodmienečne vstúpime alebo 2. zvýšiť opatrnosť a začať si klásť otázky čo to môže znamenať pre nás a slovenské národné záujmy.

O prvom postoji sa už popísalo dosť. Skúsme sa zamyslieť nad druhým postojom.

Nová zmluva je plná dojednaní, ktoré sa už dejú ako je napríklad účasť ministrov jednej vlády na rokovaniach druhej národnej vlády a teda v mnohom neprináša nič nové. Nóvum je dohoda o konzultáciách a dosahovaní spoločného postupu pred každý zasadnutím Európskej rady, pred každým dôležitejším rozhodnutím únie. Toto dojednanie sa ukazuje v novom svetle hlavne počas prebiehajúceho Brexitu, keď sa mocenská miska váh silne nakláňa v EÚ na stranu posilnenej osi Berlín-Paríž. Stredná Európa, ktorá ma nedávnu skúsenosť s prehlasovaním v pre ňu dôležitej otázke migrácie, s ignorovaním jej názorov a záujmov pri kauze Nordstream II by si mala dať veľký pozor pred možnosťou upadnutia do roli úplných štatistov v európskom projekte.

Inzercia

Prehlbujúce sa nemecko-francúzske spojenectvo nás zároveň núti myslieť aj na našu pozíciu medzi nimi a Ruskom. Za starých čias to bolo Francúzsko, ktoré strážilo Nemecko zo západu a neumožňovalo (aspoň niekedy) jeho pochod do strednej Európy. V prípade vzniku ich pevného spojenectva a stiahnutia sa Británie, sa istoty minulosti môžu rozplynúť a my musíme myslieť, čo bude potom.

Os Berlín-Paríž môže byť vzpruhou pre európsku integráciu, môže byť prázdnou frázou, ale môže byť aj ohrozením našich národných záujmov vnútri EÚ i v Európe a na to sa musí naša diplomacia i zástupcovia v európskych inštitúciách pripraviť.

Žiaľ, k tejto téme som nezachytil nič ani od našej diplomacie ani od našich europoslancov či eurokomisára.

 

Odporúčame

Blog
S rodinou do Compostelly

S rodinou do Compostelly (Výber z blogov)

Ísť na púť obvykle znamená vydať sa sám alebo v malom kolektíve priateľov, z ktorého sa môžete kedykoľvek odpojiť a zostať sami so sebou alebo s Bohom. Pri púti s rodinou to tak nejde, malé rodinné spoločenstvo je vašou trvalou súčasťou.