Prezidentské voľby mojimi očami...

Prezidentské voľby mojimi očami...

Pomaly sme sa prehupli do roku 2019, v ktorom nás čakajú prezidentské voľby. Do týchto prezidentských volieb sa zapojilo mnoho kandidátov, ktorí zabojujú o kreslo hlavy štátu. Mená väčšiny kandidátov sú už známe, a tak sa priamo alebo nepriamo stávame súčasťou tohto kolotoča.

Možno už niektorí ľudia majú v tom jasno koho budú voliť, no pre iných to môže byť voľba na poslednú chvíľu. Minulý týždeň sme sa dozvedeli mnohé informácie, ktoré môžu určiť smerovanie množstva voličov. Prvá správa, ktorá otriasla médiami sa zaoberala neúčasťou Veroniky Remišovej v tohtoročných prezidentských voľbách, a tým tak trochu zamiešala hlavu strane Oľano a KDH. Druha správa v minulom týždni, ktorej treba pripísať veľký význam bola, že najsilnejšia strana v parlamente podporila na post prezidenta eurokomisára Maroša Šefčoviča. Tretia správa, ktorá mierne rezonovala médiami bola možna kandidatúra Mariana Čaučíka, ktorý by šiel do týchto volieb s podporou KDH.

Poďme si poporiadku rozpliesť tieto informácie.  Prejdime najprv do opozičných radov a to konkrétne do radov Oľano a mimoparlamentnej KDH. Oľano nepostaví svoju kandidátku, respektíve kandidáta, ak sa bavíme vo všeobecnosti, a je zrejme, že podporí najsilnejšieho kandidáta, na ktorom sa dohodnú opozičné strany. KDH je na tom o čosi horšie. Kresťanskí demokrati zatiaľ nezverejnili meno  kandidáta, ktorého podporia. Hlinov sen o primárkach sa rozplynul po tom, čo Veronika Remišova ohlásila, že nebude kandidovať za prezidentku Slovenskej republiky. KDH sa akosi zdráha podporiť občianskeho kandidáta Františka Mikloška. František Mikloško bol dlhoročný člen KDH, avšak v roku 2008 po nezhodách v strane spolu s ďalšími členmi odstúpil z tejto strany. Pre KDH sú prípustne tri scenáre, ktoré môžu nastať. Po prvé postavia vlastného kandidáta, po druhé podporia Františka Mikloška, po tretie podporia najsilnejšieho opozičného kandidáta, pričom to môže byť nakoniec František Mikloško. Nechajme pána Hlinu a cele KDH uvažovať a počkajme si na konečný verdikt.

Teraz sa pozrieme do radov najsilnejšej strany parlamentu Smeru-SD. Je všetkým jasne, že Maroš Šefčovič bude zameriavať svoj pohľad skôr na ľavicové témy vo svojej kampani. Ďalšou dôležitou zložkou, ktorá ovplyvní jeho preferencie je ohlásenie kandidatúry Andreja Danka, keďže ich kampaň bude cieliť na tých istých voličov. Avšak je tu vec, ktorá môže výrazne pomôcť Marošovi Šefčovičovi o prezidentské kreslo a tou je kandidatúra Bélu Bugára, ktorý má veľmi mizivú šancu vyhrať a je predpoklad, že jeho hlavnou náplňou bude rozbitie maďarských hlasov. Zaujímavé bude sledovať predvolebné preferencie agentúr, po tom čo Smer-SD ohlásil svojho kandidáta.

Zo všetkých strán sa dozvedáme, že opozícia prijíma veľkú zodpovednosť za tieto prezidentské voľby, a to z toho dôvodu, aby si ľudia nemuseli v druhom kole vyberať menšie zlo, a tak navrhujú, aby prebehli diskusie medzi tromi kandidátmi: pánom Mikloškom, pani Čaputovou  a pánom Mistríkom. V tomto smere vidím dva problémy. Prvý problém je to, že do diskusie nebol prijatý pán Krajniak, ktorý podľa niektorých je členom nedemokratickej strany. Je pravda, že strana pána Kollára nie je práve najbežnejšia, ale hranie sa na dobrých a zlých už ľudí dávno prestalo baviť. Druhý veľký problém vidím v tom, že aj keby sa opozičné strany dohodli na spoločnom kandidátovi, neznamená to automaticky to, že volič bude stotožnený s jeho názormi. Ostatní kandidáti nemusia byť ochotní sa vzdať v prospech tohto kandidáta, keďže majú pocit, že nezastupuje adekvátne svojich voličov.  Takto táto diskusia môže skončiť úplným fiaskom...

V závere chcem zhodnotiť aké šance má v týchto voľbách kresťanský volič. Ponúkajú sa mu dve alternatívy, v ktorých sa môže pohybovať. Prva alternatíva, ktorá je pre Slovensko a jeho smerovanie pozitívnejšia je voľba medzi pánom Mikloškom, Krajniakom, poprípade možnom kandidátovi strany KDH. Druha alternatíva je, že nakoniec kresťanský volič nakoniec podľahne čaru falošného kresťanstva a v konečnom dôsledku bude voliť pána Harabína alebo Kotlebu.  Je ťažko v tomto štádiu povedať ako nakoniec budú vyzerať kandidáti na prezidenta. Či v konečnom dôsledku sa pán Mikloško nevzdá, aj keď mnohokrát ohlásil, že sa nemieni vzdať, a taktiež nevieme aké budú ďalšie kroky pána Krajniaka. Prajem si z celého srdca, aby si Slovensko zvolilo prezidenta, ktorý nebude rozdeľovať, ale bude spájať a pre nás kresťanov, aby bol obhajcom našich tradičných hodnôt.

Poznámka autora (17:04/21.01.2019): Ospravedlnenie pre čitateľov môjho blogu teraz som sa dozvedel, že KDH nebude mať vlastného kandidáta vo voľbách! Ďakujem za pochopenie.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora