Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
21. január 2019

Druhé novoročné predsavzatie alebo ako som sa “odgúglil”

Patrím ešte ku generácii, ktorá sa narodila do sveta bez mobilov a len málokto mal doma počítač. Ak, tak len taký na kazety, čo sa pripájal k čierno-bielej telke. Práve v nej sme so súrodencami a kamarátmi s obľubou sledovali čierne auto KIT, ktoré disponovalo umelou inteligenciou a jeho vodič Michael sa s ním dokázal dohovárať aj na diaľku, prostredníctvom svojich hodiniek.
Druhé novoročné predsavzatie alebo ako som sa “odgúglil”

Tie mu z času na čas oznámili aj to, že má nízky pulz alebo že mu zlyhávajú niektoré životné funkcie. V takom prípade automaticky privolali pomoc kamošov vo veľkom kamióne. Pamätáte si na to? Vtedy sme si hovorili, čisté sci-fi...

Keď som si kúpil prvý smartfón, bolo to ako mať vo vrecku počítač. Komfort používania sa zvyšoval s každým „apgrejdom“. Už žiadny papierový diár, všetko mám v telefóne. Nič dôležité mi neujde!

Google kalendár mi vždy a včas pripomenie čo ma čaká. A tá skvelá synchronizácia… keď sedím pri počítači a môj inakvždyprítomný telefón je mimo môjho dosahu, na nadchádzajúcu udalosť ma upozorní vyskakovacie okno priamo v počítači. Pred časom ma dokonca môj smartfón začal upozorňovať, kedy mám vypadnúť z roboty, aby som prišiel včas na plánované stretnutie. No nie je to úžasné?! Využívam ho na všetko. Ešte aj ten gmail.com už vedia všetci správne napísať, ako podotkol môj kamarát. Šanca, že mi email naozaj príde, sa tak kvadraticky zvyšuje.

Môj smartfón vie pre mňa urobiť takmer čokoľvek. Fotí a fotky automaticky zálohuje do cloudu, v ktorom mám aj mnoho dokumentov z Excelu, Wordu a nejaké pédéefká. Zdieľať ich s niekým je otázkou sekúnd. Google mapy ma navigujú aj v hustej premávke a – ak je to možné - spoľahlivo sa vyhnem dopravným zápcham.

Je to fakt všetko super. A najlepšie na tom celom je, že je to úplne zadarmo! Pozorný čitateľ pri tejto vete zdvihne obočie... Poznáte to: „čo nič nestojí, za nič nestojí“... Pri každom biznise je dobré sa opýtať – akým spôsobom daná firma na svojich službách zarába – obzvlášť to platí pri tých službách, ktoré priamo spoplatnené nie sú. A všetky služby od spoločnosti Alphabet Inc (áno spoločnosť sa od 2015 nazýva Alphabet, i keď dovtedy to bol Google Inc.) sú k dispozícii pre masy zadarmo. Ak si niektoré predplatíte, zmiznú reklamy a budete mať o niečo viac miesta na cloude.

O akých službách tu teda hovoríme? Zhrňme si to: vyhľadávanie stránok na internete (po slovensky „gúglenie“), rýchly internetový prehliadač Google Chrome, vytváranie, editovanie a ukladanie dokumentov a obrázkov priamo na serveri - Google Drive (kedysi Google Docs), navigácia s aktuálnou dopravou a geniálne street view v Google maps, najväčšie úložisko videí všetkého druhu – YouTube, Google calendar, ktorý rád zmenežuje môj čas, Google Pay postráži peniaze a aby som nezabudol – kto by dal dopustiť na Gmail? Korunou všetkých služieb je však operačný systém Android, ktorý riadi všetko v mojom smartfóne.

Povieš si, biznis model je jasný, Alphabet je reklamná spoločnosť a na účely zobrazovania relevantnej reklamy o mne zbiera trochu dát. Aspoň tak to prezentuje. Tak si to teda zhrňme, čo táto spoločnosť o mne vie:

Vie, kde sa v danom čase nachádzam a historické údaje o mojej polohe ukladá na svojich serveroch. Vie aké výrazy vyhľadávam cez Google. Scanuje všetky maily, ktoré odošlem a prijmem. Alphabet vie o každom videu, ktoré si pozriem a ukladá si históriu. Vie akou rýchlosťou jazdím. Vie kde bývam a kde pracujem. Vie o každej stránke, ktorú navštívim a o všetkom, čo kúpim online. Ak by som používal Google Pay, vedela by aj o mojich ostatných platbách, veď kto už v 21. storočí nosí so sebou „keš“? Vie komu som kedy telefonoval a ako dlho trval náš hovor. Ak by som používal hlasové vyhľadávanie alebo diktoval SMS, či email, Alphabet by poznala môj hlas (čo je mimochodom dôležitý biometrický údaj). Ak by som si zakúpil aj múdre hodinky a spárovali ich so svojim telefónom, Alphabet by vedela aký mám pulz, krvný tlak a kedy spím. Z toho sa dá jednoducho vydedukovať ako sa cítim, ktoré informácie ma vzrušujú či vyrušujú a pod.

Ak by som mal v účte Google svoju fotografiu, vie ako vyzerám. Ak nie, zaiste som svoju podobizeň poslal niekomu prostredníctvom emailu. Google vie o mojich priateľoch a všetkých ľuďoch, s ktorými sa stretávam alebo komunikujem. Stačí ak má môj priateľ vo vrecku tiež taký šikovný telefón ako ja. Tie dve zariadenia pošlú na server moju i jeho polohu a keďže sa zdržiavame na tom istom mieste (napr. v kaviarni) v nejakom časovom úseku, je jasné, že sme sa stretli.

Všetky služby spoločnosti Alphabet sa snažia, aby sa používateľ prihlásil. Od tohoto momentu získa plný prístup nielen k svojmu emailu ale aj k ostatným službám ako kalendár, či Google Drive. Na svojom Androidovom smartfóne som samozrejme prihlásený neustále. Preto nie je problém jednotlivé údaje o mne zbierať, kombinovať a vytvoriť tak profil toho kto som, s kým a ako často sa stýkam, kde sa pohybujem, aké veci ma zaujímajú, akého som vierovyznania a pod. Spoločnosť Alphabet sa netají tým, že jednotlivé dáta o mne kombinuje:

Inzercia

https://policies.google.com/privacy

Som rád, že Google sa od roku 2015 nazýva Alphabet (z anglického abeceda). Výstižne to zachytáva fakt, že o drvivej väčšine jednotlivcov v rozvinutých krajinách vie všetko od A po Z.

To, že jedna súkromná spoločnosť vie o mne všetko mi začalo vadiť asi v roku 2015. Vtedy som „precitol“ a uvedomil som si, aké to môže byť nebezpečné. Trvalo mi však viac než 3 roky, aby som túto celosvetovú sieť opustil a podnikol konkrétne kroky. Celkom som prestal využívať niektoré služby alebo som výrazne obmedzil množstvo osobný údajov, ktoré o mne Alphabet zbiera.

Poviete si, „ale prečo by mi to malo vadiť, veď nič zlé nerobím?“ Možno to, čo robíš dnes je úplne legálne. Stále ma však desí predstava, že by všetky tieto údaje o mne a o Tebe mali v rukách súdruhovia spred osemdesiateho deviateho...

Pôvodne som si myslel, že o mojom odgúglení napíšem len jeden krátky článok. V priebehu písania však vidím, že ak mám pokryť aj konkrétne riešenia ako prejsť na alternatívne, bezpečnejšie služby, bude potrebné napísať viac článkov s načrtnutím možností a konkrétnymi návodmi ako som to urobil ja. Ako v článku predkladám, služby, ktoré nám smartfóny poskytujú, nám v mnohom uľahčujú život. Som však presvedčený, že sa to všetko dá aj bez toho, aby sme obetovali svoje súkromie Bez toho, aby nás naše technológie poznali lepšie ako sa poznáme my sami.

Autor článku sa viac než 10 rokov profesionálne venuje databázovým systémom. Jeho špecializácia ho kvalifikuje predikovať, aké informácie je možné vyvodiť kombináciou zozbieraných údajov.

 

Obrázok k článku, zdroj: IMDB.com

Odporúčame

Blog
Moje novoročné predsavzatia alebo pasívne investovanie trochu inak

Moje novoročné predsavzatia alebo pasívne investovanie trochu inak

V minulosti som sa už viackrát podujal nastaviť si latku o čosi vyššie pre nadchádzajúci rok. Ale akosi si neviem spomenúť, či to niekedy zafungovalo. Lovím v pamäti pozitívny príklad... bez úspechu. Poznáš to... budem denne cvičiť, začnem behať, poctivo sa postiť v piatky atď. Tentokrát som to ale zobral z iného konca.

Blog
K predvolebnej polemike

K predvolebnej polemike

Hladinu obdobia pred prezidentskými voľbami medzi kresťanmi rozvírila výmena názorov medzi starokatolícky kňazom Martinom Kováčom a výkonným sekretárom Konferencie biskupov Slovenska Antonom Ziolkovským. Na základe Inštrukcie o katolíkoch v politike sa zamýšľam, ako môže vyzerať príspevok kresťanov k posilneniu kresťanských hodnôt v spoločnosti.

Blog
Politika bez zásad a historická úloha pre nového prezidenta

Politika bez zásad a historická úloha pre nového prezidenta

 „Skutočná demokracia je možná len v právnom štáte a na základe správneho ponímania ľudskej osoby,“ píše pápež Ján Pavol II., jeden z architektov rozpadu Sovietskeho zväzu. „Demokracia bez zásad, ako dokazujú dejiny, ľahko sa premení na otvorený, alebo skrytý totalitarizmus.“