Politika bez zásad a historická úloha pre nového prezidenta

Politika bez zásad a historická úloha pre nového prezidenta

 „Skutočná demokracia je možná len v právnom štáte a na základe správneho ponímania ľudskej osoby,“ píše pápež Ján Pavol II., jeden z architektov rozpadu Sovietskeho zväzu. „Demokracia bez zásad, ako dokazujú dejiny, ľahko sa premení na otvorený, alebo skrytý totalitarizmus.“

Donald Trump, zvíťazil aj vďaka tvrdej protiimigračnej rétorike pretkanej rasizmom a xenofóbiou. Dnes, keď má reálnu moc, snaží sa potenciálnych imigrantov zastrašiť neľudským rozdeľovaním rodín na hraniciach. Tisícky maličkých detí (vrátane dojčiat a batoliat) boli odlúčené od svojich rodičov. Niekedy týždne, niekedy mesiace. Cudzie deti v cudzej krajine. Zmätené, netušiac, či ešte niekedy uvidia rodičov. Traumu, ktorú im štátne orgány spôsobili, už nič nezmaže.

Putinovo Rusko uväznené v pazúroch oligarchov sa nostalgicky obzerá za obdobím stalinizmu. Je bežné, že novinári, ktorí kritizujú kroky vládnucej garnitúry, zomierajú násilnou smrťou. Férové demokratické voľby prakticky neexistujú. Namiesto zákonov a pravidiel vládne svojvôľa.

Rodrigo Duterte na Filipínach rieši problém drogovej závislosti mimosúdnymi popravami výrobcov, dílerov, ale aj užívateľov ilegálnych návykových látok. Na protesty ľudskoprávnych organizácií reagoval takto: „Zločiny proti ľudskosti? V prvom rade by som k vám chcel byť úprimný. Sú to ľudia? Aká je vaša definícia ľudskej bytosti?“ Kritiku Katolíckej cirkvi odbil slovami: „Tí vaši biskupi, zabite ich. Sú to zbytoční hlupáci. Stále len kritizujú.“

Politici bez zásad postupne nahlodávajú silu inštitúcií a rúcajú normy. Zdieľať

Viktor Orbán v Maďarsku ovládol nielen politickú scénu, ale aj médiá a súdnictvo a tak si upevnil prakticky absolútnu moc v štáte. Inštitúcie, ktoré by mali slúžiť občanom, sú zneužívané na boj proti odporcom vládnej strany Fidesz. Prekvitá korupcia. Voľby sú síce slobodné, ale ani zďaleka nie sú férové.

Putinovo víťazstvo. Zdroj: commons.wikimedia.org

Putinovo víťazstvo. Zdroj: commons.wikimedia.org

ZÁKONY A INŠTITÚCIE

Demokracia má potenciál tlmiť naše temné inštinkty a chrániť neodškriepiteľnú ľudskú dôstojnosť všetkých z nás. Robí to nedokonale, má mnoho chýb a často systematicky zlyháva. Lenže už Winston Churchill poznamenal, že demokracia je najhoršia forma vlády iba vtedy, ak nepočítame všetky ostatné, ktoré sme vyskúšali.

Politici bez zásad, samozvaní bojovníci proti systému postupne nahlodávajú silu inštitúcií a rúcajú normy. Ústa majú plné sľubov, ale neponúkajú funkčnú alternatívu. Hrozí, že z trosiek západných demokracií povstanú skorumpované oligarchické režimy. Moc a bohatstvo sa sústredí v rukách úzkej skupiny ľudí. Kríza sa prehĺbi. Medzitým komunistická Čína ekonomicky rastie a stáva sa príkladom štátu, kde napriek neslobode a šliapaniu po ľudskej dôstojnosti môže veľká časť spoločnosti materiálne prosperovať.

Ústa majú plné sľubov, ale neponúkajú funkčnú alternatívu. Zdieľať

Prezidentské voľby v roku 2019 ukážu, či aj Slovensko nastúpi na cestu rozkladu demokracie. Hlava štátu, ktorá reprezentuje republiku dovnútra i navonok a zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov, môže krajinu pozdvihnúť, motivovať a inšpirovať, ale aj ponížiť a paralyzovať. Záleží len na tom, komu túto úlohu zveríme. „Prirodzenou nevýhodou demokracie je,“ vysvetlil prezident Václav Havel, „že tým, ktorí to s ňou myslia poctivo, nesmerne zväzuje ruky, zatiaľ čo tým, ktorí ju neberú vážne, umožňuje takmer všetko.“

ZNAMENIA ČIAS

Pozorujeme varovné signály, moderné trendy, ktoré spájajú politikov bez zásad. Spomeňme tri: útoky na médiá, podnecovanie strachu a nenávisti a náchylnosť ku klamstvám. Bohužiaľ, objavujú sa aj u niektorých kandidátov na post prezidenta Slovenskej republiky.

Musíme sa mať na pozore nielen pred politikmi, ktorí novinárov väznia a vraždia, ale aj pred tými, ktorí ich označujú za „nepriateľov národa“. Slobodná a objektívna žurnalistika je nevyhnutná pre fungovanie spoločnosti. Mnohí politici preferujú alternatívne médiá, tie však treba pozorne skúmať. Často totižto nenápadne spájajú pravdivé informácie s falošnými poplašnými správami a (v našom prípade proruskou a protieurópskou) propagandou.

Nebezpeční politici burcujú v ľuďoch emócie. Najmä strach a nenávisť. Strach z neznámeho, zo zmien, reforiem a nových výziev. Nenávisť voči menšinám, utečencom, cudzincom, voči iným národom alebo náboženstvám. Zlo však plodí len ďalšie zlo. Kvôli vodcom, ktorí v minulom storočí zasiali semienka protižidovského sentimentu a myšlienok rasovej nadradenosti, zožali bežní, nevinní Európania búrku druhej svetovej vojny. Nepoučíme sa, kým nepochopíme, že nejestvujú žiadni „my a oni“.

Nezáleží na tom, čo povedali a urobili v minulosti. Netúžia byť dôveryhodní, ale efektívni. Zdieľať

Do tretice – lži. Politici bez zásad absolútne nerešpektujú pravdu. Po alternatívnych médiách prišli s „alternatívnymi faktami“. Prispôsobujú si realitu tak, aby čo najväčšmi vyhovovala ich politickým cieľom. Nezáleží na tom, čo povedali a urobili v minulosti. Netúžia byť dôveryhodní, ale efektívni. Klamú o sebe, o svojich názoroch, o svojich prioritách. Je im jedno, že sa topia v korupčných škandáloch, alebo že korupciu ticho tolerujú, kým to nepohne ich percentami. Urobia všetko pre to, aby získali moc a aby si ju udržali. Hrajú sa na liberálov, ak je to práve v móde, alebo na konzervatívcov, ak im to väčšmi vyhovuje. Vytvárajú lživý dojem slávnej minulosti, tradícií a starých dobrých čias, na ktoré sa možno upnúť. Ale len preto, aby tým zakryli budúcnosť, o ktorú nás okrádajú.

EURÓPA A DÔVERA

Nový prezident bude podľa Ústavy od budúceho roka reprezentovať Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Postaví sa čelo štátu v búrlivých a premenlivých dobách. Uvedomí si svoju historickú úlohu? Krajina je rozdelená. Ekonomická a mentálna priepasť medzi bohatými a chudobnými sa prehlbuje. Frustrácia narastá. Mešťania sú odtrhnutí od vidiečanov. Medzigeneračný dialóg upadá. Chýbajú nám lídri, vízia, ktorá by siahala ďalej ako na plnšie peňaženky.

Zdroj: commons.wikimedia.org

Zjednotení v rozmanitosti. Zdroj: commons.wikimedia.org

V okolitých krajinách sa sklamanie voličov pretavilo do znepokojujúcich úspechov politikov, ktorí akoby stelesňovali „demokraciu bez zásad“, pred ktorou varoval Ján Pavol II. Frustrácia im vyhovuje, priživujú sa na nej. Stane sa to isté aj u nás?

Geopolitická situácia si po úpadku Spojených štátov, agresivite zo strany Ruska a vzostupe Číny žiada silnú, sebavedomú a zjednotenú Európu. Prezident má kľúčovú úlohu v tvorbe zahraničnej politiky. Nájde naša budúca hlava štátu dostatok odvahy, zodpovednosti a viery v európsky projekt? Únia potrebuje reformy, ale aj ľudí, ktorí ich zrealizujú. Nesmieme sa zmieriť s tým, že s Adenauerom a Schumanom zomreli poslední Európania. Ani s tým, že malá krajina nemôže prísť s veľkými myšlienkami.

Prezident viac ako ktokoľvek iný má dosah na zmenu atmosféry v krajine. Zdieľať

Iba autentickí a dôveryhodní ľudia vo verejnej službe môžu rozbiť alternatívnu realitu, ktorou nás kŕmia politici bez zásad. Rovnako ako len kvalitná, objektívna a zodpovedná žurnalistika môže raz a navždy poraziť tú tienistú časť alternatívnej mediálnej scény. Negatívne emócie stratia svoju silu vtedy, keď spoločnosť začne žiť niečím iným. Hrdosťou nad tým, čo sme už dokázali, pocitom spolupatričnosti a nádejou, že niekam smerujeme. Prezident viac ako ktokoľvek iný má dosah na zmenu atmosféry v krajine.

Historickou úlohou novej hlavy štátu bude aj pokus o návrat dôvery občanov. Nielen vo volených zástupcov. Potrebujeme nanovo vybudovať dôveru v to, že má zmysel budovať systém založený na ľudských právach, slobode a ochrane slabších. Nezachráni nás návrat k slávnej minulosti, ani viera v nezastaviteľný mýtický pokrok. Spravodlivá a udržateľná budúcnosť vyžaduje v prvom rade poctivých, zásadových ľudí. Občanov aj prezidentov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo