Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. január 2019

Poďakovanie KBS a Vladimírovi Palkovi

Dnes sa v slovenskom katolíckom svete udiali dve malé-veľké veci. Plus jedna.

Vladimír Palko ukončil svoju účasť na aktivitách Slovenského dohovoru za rodinu slovami:

„O mne je známe, koho v prezidentských voľbách podporujem a ktorých konkrétnych kandidátov kritizujem. Rozličnosť názorov na tieto otázky medzi aktivistami SDZR môže mať tendenciu prenikať na verejnosť a postupne pôsobiť proti zmyslu našej spolupráce. Toto riziko som sa rozhodol riešiť ukončením svojej účasti na podujatiach SDZR.“

Výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska, Anton Ziolkovský poskytol stanovisko k prezidentským voľbám:

„Diskusia k prezidentským voľbám ukázala, že je vhodné si niektoré veci ujasniť.

Stále platí, že pre katolíkov sú postoje kandidátov ku potratom, registrovaným partnerstvám či Istanbulskému dohovoru kľúčové a podľa toho by sme sa mali rozhodovať.

Nemali by sme rezignovať na ideál, aby sme mali prezidenta, ktorý bude prolife a profamily.

Niektorí tejto zásade nerozumejú, ba dokonca si myslia, že iné hodnoty pre nás nie sú dôležité. To však nie je pravda.

Byť proti korupcii, chcieť spravodlivejšiu spoločnosť a demokraciu, to je štandard, ku ktorému sa hlásia všetci. Nepoznám nikoho, kto by otvorene povedal, že chce zachovať korupčný systém alebo nespravodlivé zákony.

K našim témam sa však rozhodne všetci nehlásia.

V každej dobe stáli katolíci v spoločnosti pred nejakou výzvou. Tá sa mení. V časoch komunizmu to bola náboženská sloboda, občianske práva a slobody. Dnes je pre nás kľúčovou témou obrana prirodzených ľudských hodnôt: život, rodina, manželstvo.

Preto sú pre nás tieto hodnoty dôležité. Nemôžeme, ba nesmieme sa ich vo verejnom živote vzdať.

Ak sa k týmto hodnotám hlási nejaký kandidát či kandidátka, mali by sme sa tešiť a nespochybňovať jeho či jej úmysel. Kiežby sa k nim prihlásili všetci kandidáti. Ak máme takýchto kandidátov, treba si z nich vybrať.

To však neznamená, že medzi kandidátmi, ktorí sa ku kresťanským hodnotám hlásia, nie sú alebo nemôžu byť rozdiely.

Pri posudzovaní toho, či kandidát bude pripravený a ochotný aj niečo reálne urobiť v súvislosti s ochranou života a rodiny, a vytvárať v tomto zmysle v spoločnosti priaznivú atmosféru, by sme si mali všimnúť jeho osobnú integritu.

Všimnime si ich doterajší život. Ako v ňom osvedčujú hodnoty, ku ktorým sa teraz hlásia. Čím sú vo verejnom živote známi. Kto ich podporuje, kým sa obklopujú, ktoré médiá ich podporujú a kto ich haní a najmä prečo. S akým politickým prúdom či stranou sú spájaní. V akých témach vyvolávali na verejnosti kontroverzie a prečo. Pozrime sa, ako napomáhali k vytváraniu spravodlivosti a posilňovaniu demokracie. Skúmajme, či sú dôveryhodní a ak zlyhali, či sú schopní sebareflexie. Čo je pre nich v živote dôležité a kto o nich vydáva dobré a zlé svedectvo a s akou motiváciou.

Inzercia

Tieto informácie pomôžu nášmu svedomiu, aby sme dobre rozlišovali a vybrali.“

Viem, že pre čítanosť a dĺžku tohto blogu by bolo vhodné stanovisko výkonného sekretára KBS múdro skrátiť, ale okrem toho, že je samo o sebe dobré si ho prečítať celé, sa chcem vyhnúť možnej zbytočnej diskusii, že som niečo len vytrhla z kontextu.

Jednou vetou, výkonný sekretár KBS ujasňuje postoj k prezidentským voľbám odporúčaním vybrať si spomedzi kandidátov, ktorí sa hlásia k obrane prirodzených ľudských hodnôt (život, rodina, manželstvo), nespochybňovať úmysel kandidátov obraňovať tieto hodnoty, ale všimnúť si ich osobnú integritu, a doterajší život (napr. čím sú vo verejnom živote známi, ako napomáhali k vytváraniu spravodlivosti, posilňovaniu demokracie, či sú schopní sebareflexie).

Dovolím si apelovať, aby toto stanovisko bolo zverejnené na TK KBS.

Liberáli katolíkov neustále obviňujú zo spolčovania sa z extrémizmom, nacionalizmom. Že hodnoty, (ako demokracia, spravodlivosť) ktoré sú vlastné nám všetkým, sme my katolíci ochotní pustiť dole vodou kvôli obrane, pre nás prirodzených ľudských hodnôt, pre nich náboženských pseudohodnôt obmedzujúcich ich poňatie slobody. V horšom prípade z toho, že katolíci hodnoty ako demokracia či spravodlivosť ani nezastávajú.

Stanovisko výkonného sekretára KBS je dostatočnou odpoveďou všetkým takýmto liberálom, kde presne v tomto stoja katolícki biskupi Slovenska.

Čo myslíte bude to dostatočný dôvod pre liberálov, aby prestali katolíkov automaticky spájať so zatváraním očí pred korupciou, nespravodlivosťou, demokraciou a s podporou pre extrémizmus?

Stanovisko Ziolkovského je tiež výzvou pre niektorých katolíkov, aby sa vrátili k podstate katolíckej viery. Je na nich ako sa k tomu postavia. Je a bude to ich osobná voľba. Jej dôsledky budú verejné a spoločné.

Katolíci nie sú uniformní v prežívaní, či prejavoch svojej viery a jej realizácii. Sú jednotní v prijímaní katolíckeho učenia. O Bohu, o spáse, o hriechu, o ľudskej prirodzenosti, o ľudskej morálke, o mnohých ďalších veciach spomenutých aj v katechizme katolíckej cirkvi.

Netvrdím, že na Slovensku niet katolíkov, ktorí by nemalí nostalgiu za Slovenským štátom, ktorým sa nepáčia viac postoje Ruska, bez ohľadu na reálny život v Rusku, ako postoje EÚ a život v nej. Asi si netreba zatvárať oči, že niet katolíkov, ktorí bojujú za dôsledné dodržiavanie piateho, či šiesteho Božieho prikázania ale už bez dôslednosti voči dodržiavaniu siedmeho, či prvého. Asi sa viacerí zhodneme, že je horšie niekoho zabiť ako ho okradnúť. Ale je niečo horšie pre katolíka ako mať iného boha a klaňať sa mu? Neobstojí poukazovať na podporou Kotlebovho nárhu ako na precednes, vtedy išlo o princíp a bolo jasné aké reálne umenšenie zla môže priniesť schválenie takého zákona. Pri voľbe prezidenta ide o osobnosť človeka.

Vladimír Palko v jednom zo svojich článkov pre Postoj, v ktorom sa zaoberal slovenským oportunistickým konzervativizmom, napísal aj tieto slová: „Občas keď sa naskytne príležitosť, si i ja zblízka tento druh konzervativizmu ohmatám, ale zatiaľ nádej na jeho kultiváciu nevidím.“

Pre korektnosť treba nekorektne povedať, že Palkov článok, z ktorého citujem nebol o katolíkoch, ochotných podporiť Harabina za prezidenta, lebo sa hlási k anti-gender postojom.

Myslím si, že snaha o kultiváciu slovenského katolicizmu, je úlohou najmä pre slovenských biskupov. Z môjho pohľadu je SDZR zrelý prijať nové kňazské posily vystupujúce v duchu slov výkonného sekretára KBS, ako aj v duchu dnešných slov biskupa Rusnáka prezidentovi Kiskovi. Tretia malá-veľká vec.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.