Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. január 2019

Človek a zodpovednosť alebo kto je človek?

Generácie generácií sa neustále pýtajú : Čím sme my ľudia? Čo je zmyslom nášho života?
Človek a zodpovednosť alebo kto je človek?

Ľudia vidia zmysel života rozlične. Jedni v potrebe vlastniť. Iní chcú panovať. Ďalší si chcú poriadne užiť. Takto by sme vo vymenovávaní mohli pokračovať ešte dlho. 

Keď študujeme dejiny ľudstva, dozvedáme sa, že niekedy ľuďom k šťastnému životu stačila zelenina, orechy a masť, no i napriek „chudobe“ dokázali budovať krásne architektonické stavby, vytvárať hodnoty, byť konštruktívni, mať radosť zo života, byť dobrosrdeční. Dnešný človek je iný. Dnešnému človeku už nestačí plná komora, luxusné auto, megalomanské vily. Chce viac a viac. Nenadarmo sa hovorí, že veľká kopa pýta viac.

Prečo je to tak? Kto alebo čo je človek?

Na túto otázku hľadali odpovede už starí grécki filozofi. Človek je živá bytosť. Ale aj zviera je živá bytosť. Je teda človek zviera či zviera človekom? V porovnaní so zvieraťom sa človek v mnohom javí ako bytosť nedostatočná. Pýtate sa prečo? Zvieratá sú síce vedené svojimi inštinktmi a pudmi, vo svojej činnosti sú podnecované podnetmi z vonku, majú zakódované správanie, ale nedokážu sa napríklad sexuálne zohaviť. Ich sexualita je jasne determinovaná. Zviera nepotrebuje vypiť viac vody než potrebuje. Dravec sa vrhne na korisť, ale ju netrápi. Naopak, človek sa dokáže stať sexuálnym deviantom, dokáže sa obžierať, opíjať. Dokáže byť surový a tyran. Dokáže budovať, ale aj ničiť a, čo je najsmutnejšie, aj zabíjať – od tých najbezradnejších až po mocných.

Avšak...

Značný rozdiel medzi zvieraťom a človekom je ten, že človek sa poznáva. Že má rozum a slobodnú vôľu. Že dokáže byť tvorcom diania vo svete. Dokáže sa zdokonaľovať. Má sa sám v moci, dokáže byť pánom samým nad sebou. Je otvorený pre Nekonečno. Na základe toho človek: pozná – hodnotí – koná = nesie zodpovednosť. Preto je človek na rozdiel od zvierat zodpovedný za svoje skutky! A to je podstatné.

Prečo sú však vo svete medzi ľuďmi nesváry, vojny a odcudzenia?

Inzercia

Lebo človek vo svojej podstate zlyháva. Zlyháva spoločnosť. Ľudí opantáva tzv. absolútna sloboda – všetko je dovolené, len si užívaj...  V médiách, ale aj inde sa popiera Absolútno, prirodzený zákon, popiera sa všetko duchovné. Do popredia sa dostáva liberalizmus a neviazaná sloboda. A pod tlakom toho všetkého sa ľudstvo mení a často o tom ani nevie. (Veď ten príbeh s tou žabou v hrnci na plynovom sporáku poznáte).

F.M. Dostojevskij vo svojom románe napísal, „keď niet Boha, všetko je dovolené“. A dejiny nám to opäť potvrdzujú. Akonáhle sa človek alebo spoločnosť zriekli Boha, alebo sa Ním len alibisticky zakrývali, malo to pre spoločnosť devastačné následky. Stačí nazrieť len do minulého storočia – totality, vojny, gulagy, atď. Zdá sa, ako keby bol človek nepoučiteľný, ale nemá sa načo vyhovárať. Pán Boh aj jemu dal ochranné mechanizmy, kontrolky, ktoré ho vedia usmerniť, a to prirodzený zákon či svedomie. Benedikt XVI. vo svoje knihe Chváloreč na svedomie prirovnal svedomie k žalúdku. Keď bude človek jesť skazené potraviny zomrie. Tak je to aj so svedomím. Keď ho bude človek zahlcovať špinou, udusí sa v ňom. Svedomie treba pestovať a starať sa oň.

Pokiaľ chce byť aj dnešný človek šťastný, pokiaľ chce žiť v mieri, ak chce zachovať dedičstvo otcov, musí sa vrátiť k viere. Musí sa vrátiť k Bohu, ktorý je Alfou a Omegou, ktorý je nekonečná láska.

My kresťania máme v spoločnosti ťažký údel. Máme byť hlasnou trúbou a vzorom – žiaľ, často nie sme a zlyhávame. Nesmieme podľahnúť tzv. modernej dobe, novým filozofiám a ateizmu. Musíme mať jasné názory a skutky. Nesmieme sa pre vlastné ego štiepiť a musí z nás ísť rešpekt! Preto hore hlavu, pracujme na sebe, bdejme a buďme príkladom pre spoločnosť. Nezabúdajme, že tón dejín udáva menšina.  

P.S. smutné však je a neveriacim lichotivé, keď je vidieť medzi kresťanmi hádky, ohovárania, nesváry, prekrúcania a nejednotnosť šírenú aj cez média. Neslúži nám to na cti - nezabúdajme!     

Odporúčame

Blog
6 dôvodov, prečo NEDAŤ Cirkvi kopačky

6 dôvodov, prečo NEDAŤ Cirkvi kopačky

Si veriaci, ale pohoršujú ťa kauzy a škandály v Cirkvi? Nudia ťa niektoré kázne až k smrti? Znechucuje ťa pokrytectvo v hierarchii? Aj mňa ! No napriek tomu nevyznávam populárne krédo „Boh áno, Cirkev nie.“ V Cirkvi vidím niečo oveľa viac než len spoločenstvo nedokonalých ľudí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.