Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. január 2019

6 dôvodov, prečo NEDAŤ Cirkvi kopačky

Si veriaci, ale pohoršujú ťa kauzy a škandály v Cirkvi? Nudia ťa niektoré kázne až k smrti? Znechucuje ťa pokrytectvo v hierarchii? Aj mňa ! No napriek tomu nevyznávam populárne krédo „Boh áno, Cirkev nie.“ V Cirkvi vidím niečo oveľa viac než len spoločenstvo nedokonalých ľudí.
6 dôvodov, prečo NEDAŤ Cirkvi kopačky

1) Cirkev uchováva sviatosti 
Sviatosti sú hnacím motorom duchovného života každého veriaceho. Katolícka Cirkev uchováva 7 sviatostí - 7 napájadiel, pri ktorých môžeme načerpať všetko potrebné pre život s Bohom. Odstrihnúť sa od tohto zdroja znamená pomalú, ale istú smrť. Náš duchovný život čoskoro zvädne. Podobne ako potrebujeme nasýtiť telo, treba kŕmiť aj ducha. Ježiš zveril starostlivosť o sviatosti hriešnym ľuďom. Je to zvláštny paradox. Sviatosti však účinkujú nezávisle od osobného morálneho profilu toho-ktorého kňaza. Životodarná milosť preteká krehkým a zaprášeným potrubím. Podstatnejšia je práve milosť, ktorá prúdi od Boha. 

2) Cirkev stráži Božie Slovo
Väčšina ľudí uznáva, že Boh existuje. No to aký je Boh vieme predovšetkým z Biblie, z Božieho Slova. Biblia je vo svojej podstate produkt Tradície a života ranej Cirkvi. Prvá bola Cirkev a až potom Biblia (resp. biblický kánon). Cirkev s pomocou Ducha Svätého zostavila dnešný zoznam biblických kníh. Preto Cirkev, Tradícia a Biblia sú nerozlučiteľné trio. Skúste z tohto rámca vytrhnúť Cirkev. Všetko sa vám rozpadne. Ako sa potom chcete orientovať v neraz zložitých úryvkoch Biblie? Nehrozí, že to domotáte? V hre je predsa večné šťastie a nebolo by dobré ponechať interpretáciu Biblie na svoj vlastný úsudok. Je to príliš veľké riziko. 

Pokusy odtrhnúť Bibliu od Cirkvi a ponechať jej výklad na jednotlivcovi je jedna z najväčších tragédii v dejinách kresťanstva. Týmto postupom vznikli mnohé sekty, ktoré sa na sto míľ vzdialili od pôvodného kresťanského učenia. Katolícka Cirkev na čele s pápežom a učiteľským úradom verne stráži, zachováva a rozvíja poklad viery, ktorý jej zveril Ježiš. On jej prisľúbil Ducha Svätého, ktorý ju viedol, vedie a bude viesť. Katolícka Cirkev je „pravým stĺpom a oporou pravdy.“ (1 Tim 3,15) 

3) Cirkev nie je vitrína svätých, ale nemocnica plná hriešnikov
Cirkev nemožno vnímať ako elitný klub pre VIP hostí. Mnohí ľudia však takto na Cirkev nazerajú. Niektorí sa zdráhajú prísť do kresťanského spoločenstva, pretože majú pocit, že nie sú dosť dobrí. Je to nesprávny pohľad. Každý človek potrebuje uzdravenie, veriacich nevynímajúc. Každý je v istom zmysle chorý. Bez ohľadu na to či ide o pápeža, kardinála alebo miništranta. Nikto nie je dosť dobrý na nebo. V tomto sme si všetci rovní. Všetci sme hriešni. Niekto sa však lieči viac a niekto menej. Lekár Ježiš lieči rany v nemocničnom zariadení zvanom Cirkev. Liečba nie je založená na ľudských výkonoch, ale na Božom milosrdenstve.  

Uzdravenie z našich slabostí a chýb môžeme nájsť vo sviatosti zmierenia. Tu sa najviac realizuje Božia láska a odpustenie. Kedysi dávno som počul názor, že iba pokrytci sa spovedajú. Ako sa však podarilo dospieť k takémuto názoru? Opak je pravdou ! K dobrej spovedi je nevyhnutná úprimnosť a pokora. Na schopnosti priznať si svoje hriechy nie je nič pokrytecké.

Ak hovoríme, že nemáme hriech, klameme sami seba a nie je v nás pravda. Ale ak vyznávame svoje hriechy, on je verný a spravodlivý: odpustí nám hriechy a očistí nás od každej neprávosti. Ak hovoríme, že sme nezhrešili, jeho robíme luhárom a nie je v nás jeho slovo.“ (1 Jn 1,1-8)

Inzercia

4) Cirkev chráni a zveľaďuje zdravé hodnoty
Cirkev je silná duchovná a morálna autorita. Zdôrazňuje dôležitosť rodiny a manželstva. Chráni ľudský život od počatia až po prirodzenú smrť. Chráni identitu muža a ženy. Ale počkať ... To predsa nie sú vyložene náboženské hodnoty. Prečo si na to Cirkev potrpí? Pretože vie, že ich podkopávaním je sama v ohrození. A nielen to. Cirkvi záleží na zdravom rozvoji spoločnosti a kultúry. Áno, nie vždy to robí perfektne. Je však jednou z mála strážkyň normálnosti zoči-voči nenormálnostiam, ktoré sa nám snažia dnes dostať až pod kožu. V Katolíckej Cirkvi nachádzam oveľa viac rozumu a slobody ako v mnohých sekulárnych inštitúciach, ktoré sa rozumom a slobodou veľmi často len zaštiťujú.    

5) Cirkev má za sebou bohatú a plodnú históriu
Inkvizícia, križiacke výpravy, korupcia ... Áno, uznávam, že minulosť Cirkvi nie je bez pádov a škvŕn. No vnímať dejiny Cirkvi iba cez tento priezor je nespravodlivé a neobjektívne. Žiaľ, niektorým sa podarilo nafúknuť poklesky členov Cirkvi a takýto skreslený pohľad podsunúť verejnosti. V skutočnosti však Katolícka Cirkev mala zásadný podiel na budovaní dnešnej západnej civilizácie. Pomohla preklenúť pád Rímskej ríše s nastupujúcim stredovekom. Na troskách starého sveta vybudovala novú Európu - kláštory, univerzity, nové mestá, chrámy atď. Pestovala kultúru a umenie. Podporovala vzdelanosť. Bola pevnou hrádzou pred rôznymi súdobými bludmi. Dala možnosť vyniknúť mnohým vedcom, umelcom, hudobníkom, autorom a politikom. Nesmieme zabudnúť ani na príklad svätcov, v ktorých sa odráža Božia nádhera.  

6) Cirkev ako spoločenstvo viery
Viera nie je čisto subjektívna záležitosť. Je to hlboko osobný, ale aj spoločenský úkon. Boh nás nechcel len ako jednotlivcov samých o sebe. Chcel nás ako spoločenstvo. Viera sa rodí v spoločenstve. Viera žije a rastie v spoločenstve. Ľudia v spoločenstve môžu ľahšie napredovať a rásť. V jednote je sila. Viac ľudí dokáže viac aj vo viere. Človek, ktorý si žije svoj vzťah s Bohom len sám pre seba je vo väčšom ohrození. Je ľahšie napadnuteľný Zlým. Cirkev je ako ochranný obal pred individualizmom vo viere. Boh cez Cirkev buduje tímových hráčov. Cirkev je priestor pre formáciu a výchovu v láske. Hoci to neraz bolí a človek musí znášať aj krivdy. Jednoduchá cesta do neba totiž neexistuje. 

Titulný obrázok - wikimedia

Venuje sa spoločenským, kultúrnym a náboženským témam. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
All you need is Love

All you need is Love

Byť milovaný je vari najzákladnejšia ľudská potreba. Človek, ktorý nezažil prijatie a rešpekt to má v živote veľmi ťažké. No naša najhlbšia túžba nás zjavne presahuje a potrebuje byť nasýtená niečím ešte väčším než sme my sami.

Blog
Vieš, na čo sa pozeráš?

Vieš, na čo sa pozeráš?

Kňaz puritán, kňaz vyháňač diabla, kňaz nepochopený blázon, kňaz dokonalý svätec a v neposlednom rade kňaz – člen cirkevnej mafie, manipulátor alebo sexuálny deviant. Viete, čo si myslíte o kňazoch a cirkvi? Ja vám poviem čo – vo veľkej miere to, čo vám predkladajú médiá, zvlášť kinematografia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.