Slovensko musí zaujať jasný postoj k závažným porušeniam ľudských práv

Slovensko musí zaujať jasný postoj k závažným porušeniam ľudských práv

Uplynulý rok bol rokom vážnych udalostí, nových hrozieb a nevyužitých príležitostí. V ľudskoprávnej oblasti sa na Slovensku udialo niekoľko závažných skutočností, ktoré viedli k oslabeniu slobody, demokracie a základných ľudských práv. Vidím ich, na začiatku nového roka, ako výkričníky – upozornenia, aby sme nepremárnili ďalší rok. Zodpovedná je v prvom rade vláda, ale aj každý z nás. Každý podľa miery svojej kompetencie a zodpovednosti.

Najväčšiu ranu v roku 2018 utrpela sloboda prejavu

Uplynulý rok bol pre novinárov nezvyčajne tragický. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc prišlo po celom svete násilným činom o život 81 novinárov  vrátane ich pomocníkov a blogerov, čo je o 16 viac ako rok predtým. Medzi nimi bol aj slovenský novinár Ján Kuciak. Žiaľ, ku krajinám, ktoré si málo vážia slobodu médií, sa v uplynulom roku zaradilo aj Slovensko. Práve pre nerešpektovanie slobody médií zo strany vlády sa Slovensko za dva roky prepadlo v celosvetovom rebríčku organizácie Reportéri bez hraníc o 15 miest. So slobodou prejavu súvisí aj nedávny neprimeraný zásah voči aktivistom proti pokračovaniu ťažby uhlia, kedy títo boli uväznení. Až po reakcii opozície a mimovládnych organizácií sa Generálna prokuratúra zasadila o ich prepustenie. V roku 2019 by vláda mala garantovať slobodu médií a účinne chrániť novinárov pred útokmi politikov a kriminálnych živlov.

Právo na život patrí každej ľudskej osobe a to od počatia až po prirodzenú smrť

S vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa spája aj porušenie ďalšieho základného práva, a to práva na život. Nikto nesmie byť pozbavený života - ani počas života, ani na jeho konci, či na počiatku. Spoločnosť na Slovensku je v téme ochrany počatých detí stále silno polarizovaná. Odborníci pritom jasne hovoria, že obeťou umelých potratov je okrem dieťaťa aj žena. Žiadne základné ľudské právo nemôže byť a ani nie je v rozpore s iným právom. Je najvyšší čas otvoriť poctivú odbornú debatu na túto tému Do verejnej diskusie o ochrane počatých detí určite prinesie ďalšie podnety aj tretí Národný pochod za život, ktorý sa uskutoční v septembri 2019 v Bratislave.  S ohrozením života súvisia aj závažné činy pri páchaní domáceho násilia pri obzvlášť zraniteľných osobách, ktorými sú v prvom rade deti, seniori a zdravotne postihnutí, ale aj ženy, ktoré sú často terčom sexuálneho násilia. Na Slovensku boli za posledné roky prijaté viaceré legislatívne opatrenia na lepšiu ochranu obetí násilia, avšak ich aplikácia v praxi je viac než nedostatočná. V novom roku by mala vláda nastaviť systémové zmeny na ochranu a podporu rodiny. Taktiež by malo urýchlene dôjsť k zlepšeniu podpory a ochrany oetí trestných činov v praxi.  

Porušovanie náboženskej slobody

Slovensko nemôže zostať ľahostajné ani k porušovaniu ľudských práv vo svete. Obrovským problémom je porušovanie náboženskej slobody. Podľa najnovšej Správy o stave náboženskej slobody vo svete, ktorá analyzuje situáciu v 196 krajinách sveta, je náboženská sloboda „výrazne porušovaná“ a 60 percent obyvateľov planéty žije v štáte, kde náboženská sloboda nie je rešpektovaná. Medzi nimi je aj 500 miliónov kresťanov, ktorí zostávajú najprenasledovanejšou náboženskou skupinou. Správu vydala organizácia ACN. Je prekvapivé, že sa táto skutočnosť nedostala do Výročnej správy EÚ, ktorá sa zaoberá dodržiavaním ľudských práv a stavom demokracie vo svete. Zatiaľ čo v susedných krajinách každoročne navyšujú financie na humanitárnu pomoc, Slovensko v tomto smere výrazne zaostáva. Slovensko  by sa malo pridať ku projektom krajín V4 a Rakúska, ktorých cieľom je konkrétna podpora prenasledovaných pre vieru priamo v ich domovských krajinách.

Politickí väzni stále na periférii. Ani po 29-tich rokoch od Nežnej revolúcie sme nedokázali ukončiť nespravodlivý a neúctivý postoj voči politickým väzňom a ich porušovaniu ľudských práv v komunistickom režime. Totiž, tí, ktorí boli utláčateľmi, ktorí mučili a popierali základné ľudské práva osôb, doteraz poberajú vysoké výsluhové dôchodky. A tí, čo boli prenasledovaní, majú najnižšie starobné dôchodky v celej spoločnosti. Nadštandardné penzie bývalých príslušníkov komunistickej tajnej polície škrtalo už Poľsko, Nemecko aj Maďarsko, v Česku politických väzňov odškodňovali. Dozrie konečne čas aj na Slovensku, aby sme politickým väzňom vzdali aspoň morálnu úctu? V roku 30-teho výročia od pádu komunistického režimu, by vláda mala konečne prijať také legislatívne opatrenia, ktoré by tento nemorálny postoj voči politickým väzňom a ich rodinám raz a navždy ukončili.

Chcem veriť, že rok 2019 prinesie viac slobody, tolerancie a vecnej diskusie nielen v politike, ale aj v živote každého občana Slovenska. Záleží to od nás všetkých.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo