Kresťania a prezidentské voľby 2019

Majú šancu doterajší kandidáti hlásiaci sa ku kresťanstvu? Aký je dôvod vyčkávania vládnych strán ? Nestraníci sa presadzujú čím ďalej tým viac. Kresťania nemajú nestranícke osobnosti hodné funkcie prezidenta? Pre kresťanov voľba menšieho zla nie je riešením. Poďme do toho !

Je po komunálnych voľbách a politici začínajú roztáčať svoje diskusie okolo prezidentských volieb. Ich termín môže byť 15.marca 2019 čo je o tri mesiace. Preto je prekvapujúce, že politické strany s najvyššími preferenciami zatiaľ nemajú svojho kandidáta. Nie je to náhoda.

V tejto súvislosti v kresťanských kruhoch začínajú diskusie, že kresťania zase nebudú mať koho voliť s čistým svedomím. Opäť to smeruje k voľbám menšieho zla. Z tých kandidátov, ktorí sa jednoznačne hlásia ku kresťanstvu (odhliadnime od ich kádrovania) František Mikloško, Milan Krajniak a Štefan Harabín, každý z nich má nejaký handicap, ktorý ho môže dostať do situácie, že sa nedostane do druhého kola.

František Mikloško už kandidoval v minulosti a nedokázal získať významnú podporu voličov. Vzhľadom na jeho angažovanie sa v kauze „Bezák“ a spoluautorstvo negatívnej Moravčíkovej knihy o stave katolíckej cirkvi na Slovensku rozdeľuje kresťanov a preto nemá ich plnú podporu. Liberálnejší voliči ho nebudú voliť pre jeho konzervatívne kresťanské postoje.

Milan Krajniak by bol nádejným kandidátom bude však kritizovaný pre svoju stranícku príslušnosť. Liberálnejší voliči budú tlačení proti nemu pre jeho jednoznačné kresťanské, pronárodné postoje a euroskepticizmus.

Štefan Harabín má dlhodobo vytváraný negatívny obraz. O výhradách voči nemu sa mainstream nemá záujem sa s ním otvorene rozprávať v priamom rozhovore, kde by si konfrontoval výhrady, ktoré má voči nemu s jeho stanoviskami, resp. realitou ako ju vidí on.

Potom sú tu kandidáti, ktorí v prieskumoch sa ukazujú ako nezvoliteľní. Zrejme ich poslanie je iba odčerpávať hlasy nádejným kandidátom.

Situáciu v kandidátke však určite zásadným spôsobom zamieša rozhodnutie SMER-u a SNS a ich návrh kandidátov. Jeden z nich sa s pravdepodobnosťou rovnej istote, dostane do čela kandidátky. Pri takto zloženej kandidátke je veľká pravdepodobnosť, že do druhého kola sa dostane jeden kandidát vládnej koalície. Liberáli robia všetko pre to, aby druhý bol ich kandidát. Kresťania sa tak dostanú do pozície, že zase budú musieť voliť menšie zlo. Toto trvá už celý čas priamej voľby prezidenta a bolo by načase s tým skončiť a voliť kandidáta, kedy by aj v druhom kole mohli kresťania voliť s čistým svedomím.

Pre výber vhodného kandidáta treba v prípade prezidenta republiky  predovšetkým vychádzať z kompetencií, ktoré mu dáva Ústava SR. Z nich je zrejmé, že nemá výkonné a rozhodovacie kompetencie ako vláda SR a ani zákonodarné ako parlament. Jeho úloha je robiť reprezentanta voči svetu, je určitou poistkou voči rozhodnutiam parlamentu, môže ovplyvňovať zloženie vlády, sudcovských orgánov a pod. Z uvedeného vyplýva, že kandidát by mal byť rozhľadený človek, vlastenec, nestraník, morálne bezúhonný a z určitou charizmou, ktorou by oslovil ľudí.

Pri výbere kandidáta treba zohľadniť aj atmosféru, v ktorej sa naša spoločnosť nachádza. Totálne sklamanie ľudí z pôsobenia mnohých politických strán a rovnako aj neschopnosť opozičných strán vytvoriť spoločnú programovú alternatívu. Komunálne voľby potvrdili trend voliť nestraníkov. Dokonca má dramaticky stúpajúcu tendenciu. Poznám situáciu v mnohých najmä mestských zastupiteľstvách, v ktorých ani príslušníci politických strán nekandidovali pod svojimi značkami, ale ako nezávislí. Urobili to preto, lebo keby priznali farbu, tak by ich ľudia nezvolili. V tejto situácii je smiešne handrkovanie predstaviteľov politických strán komu dajú svoju podporu, keď ich podpora môže byť pre kandidátov zničujúca. Preto Smer ako najskúsenejšia strana otáľa zo svojim kandidátom, lebo hľadá takého, ktorý by síce bol ich, ale dostatočne akože nestranícky. Také parametre spĺňal minister zahraničia. Navonok sa tváril ako nestraník – profesionálny diplomat ochotný slúžiť každému a voličov ohuroval svojimi medzinárodnými kontaktmi a funkciami. Jeho povesť však pošramotili najprv finančné nejasnosti pri európskom predsedníctve a teraz Marakéšsky pakt o migrácii, pri ktorom sa ukázal, že jeho zahraničné kariéra je pre neho viac ako slovenské záujmy. Preto teraz zvažujú ako svojho nového kandidáta akože nestraníckeho kandidáta iného medzinárodne uznávaného diplomata, prípadne predsedu ZMOSu. Takýto kandidát by sa určite dostal do druhého kola. V oboch prípadoch je veľmi pravdepodobné, že takého kandidáta by podporila aj SNS.

Liberáli si našli svojho kandidáta v podobe vedca Mistríka, ktorý bol síce zakladateľom liberálnej SAS, avšak sa snažia vytvárať o ňom obraz nestraníckeho kandidáta. Nik ho nepoznal. Investovali však do neho s predstihom kopu peňazí, rozvešali bilbordy po celom Slovensku, urobili množstvo rozhovorov v médiách a pomaly ho dostávajú do povedomia voličov. Čiže ukazujú, že je možné systematickou prácou s masmédiami dostať do povedomia voličov aj neznámeho človeka, ktorý nebol doteraz v aktívnej politike.

Teraz sa dostávame k tomu čo zatiaľ urobili kresťania, aby mali svojho voliteľného kandidáta. Nuž treba povedať, že nič !!!

Čakať, že to urobí za kresťanov KDH je mať hlavu myslením v roku 1998. V súčasnosti sú voliteľní iba nestraníci. Kandidát KDH ako ukázali primátorské voľby v Bratislave nemal šancu a nepodarilo sa presadiť ani koaličného politického  kandidáta. To, že aj na úrovni prezidenta je byť nestraníckym kandidátom rovnako dôležité potvrdzujú aj voľby terajšieho prezidenta. Smutné je, že kresťania sa z toho nepoučili. Liberáli áno. Preto na nás vytiahli Mistríka a skúšajú aj Čaputovú. Ak by nevyšiel muž, skúšajú aj ženu. O straníckej príslušnosti Čaputovej málokto vie a od Mistríka sa SAS-kári držia bokom.

V tejto súvislosti si položme otázku. Kresťania nemajú svojich vedcov, spisovateľov, právnikov, občianskych aktivistov, ktorí sú skutočnými osobnosťami a sú nestraníci ?

Pre ilustráciu sa pokúsim vymenovať niekoľkých.

Prof.RNDr. Vladimír Ďurikovič,CSc. vysokoškolský profesor, matematik, ktorý je predsedom kresťanského združenia rodín. Medzinárodne uznávaná osobnosť s obrovským rozhľadom http://www.osobnost.sk/osobnost_tlac.php?ID=1404 .

Ing. Anton Hykisch, ekonóm s bohatou činnosťou v odbore, postupne v rozhlase a v kultúre prenasledovaný za komunizmu, významný slovenský spisovateľ, po roku 1990 poslanec SNR,  ktorý bol aj veľvyslancom v Kanade. http://www.osobnost.sk/index.php?os=zivotopis&ID=59393

Prof. Emília Hrabovec, medzinárodne uznávaná historička s obrovskými skúsenosťami. Absolútna morálna autorita so schopnosťou historické súvislosti preniesť do súčasného sveta a využiť ich pri rozhodovaní.  https://sk.wikipedia.org/wiki/Em%C3%ADlia_Hrabovec

 JUDr.Mgr.Anton Chromík, PhD. právnik a občiansky aktivista, predstaviteľ Aliancie za rodinu. Jeho aktivity pri organizovaní pochodov za život a za podporu rodín na Slovensku sú všeobecne známe.

Takto by sa dalo ešte dlho pokračovať. Určite je ešte mnoho ďalších kresťanských osobností, ktoré keby sa  predstavili verejnosti, určite by si získali takú podporu, že by nebol problém, aby postúpili do druhého kola prezidentských volieb. Potom by sa situácia otočila a liberáli by boli postavení pre z ich pohľadu voľbu menšieho zla a nie kresťania.

Je síce päť minút pred dvanástou, ale stále je ešte čas pokúsiť sa nájsť riešenie. Vidíme, že aj vládne strany si dávajú načas. Som presvedčený, že kresťania sú schopní mobilizácie rovnako ako oni a preto ešte stále môžu navrhnúť svojho voliteľného nestraníckeho kandidáta, ktorý bude schopný dostať sa do druhého kola a tam sa ukáže či je naozaj na Slovensku 70% kresťanov. Doteraz sme to nikdy ešte neskúsili, vždy sme dopredu hodili flintu do žita. Neurobme to znovu pri 30-tom výročí novembra, o ktorý sa zaslúžili predovšetkým kresťania.

Poďme do toho !

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo