Fico na Hrad

Fico na Hrad

Alebo klišé o Harabinovi a za čo ešte budeme môcť poďakovať Matovičovi

Chcela som si pozrieť oficiálne stanovisko Františka Mikloška k vyjadreniu KDH ohľadom ich prezidentských primárok, ktoré by mali prebehnúť medzi ním a Veronikou Remišovou. Nepodarilo sa mi okrem FB nájsť žiadnu jeho oficiálnu webovú stránku. Tak neviem či tak zle hľadám, alebo naozaj žiadna nie je.

Nerozumiem ako sa v celej debate oficiálne objavilo meno Veroniky Remišovej. Tu na Postoji sa síce o jej prípadnej kandidatúre, i jej osobnosti, popísalo toho až až. Ale ani Igor Matovič, ani ona sama nič také zatiaľ nepustili von. Igor Matovič v rozhovore pre Postoj povedal, že oni počkajú a zareagujú na rozhodnutie Smeru. To, ale ako vieme, neprichádza. A čas sa priam svetelnou rýchlosťou kráti. Nie, Smeru nie.

Z doterajších prieskumov vyplýva, že voliči KDH vo veľkej miere podporujú Františka Mikloška. Z vyjadrenia predsedu KDH Alojza Hlinu vyplýva, že sa chce dohodnúť minimálne s Igorom Matovičom, prípadne aj s ďalšou opozíciou, aby sme nemali druhé kolo: kandidát Smeru/SNS verzus Harabin. Čo je rozumná úvaha. V posledných dňoch sa valí bubububu Harabin. Najmanipulatívnejšie u liberálov. Prieskumy svojim spôsobom hrajú do karát vzdaniu sa všetkých demokratov v prospech jedného. Toho ich. Ktorý sa pohybuje v prieskumoch pred ostatnými na úrovni štatistickej chyby. Málokto z bežných ľudí o ňom niečo vie. V tomto texte som si aj ja jeho meno mýlila s Kubišovým.

Späť k Harabinovi. Bola v prieskumoch položená jeho potenciálnym voličom nasledujúca otázka?: Ak by kandidoval výrazný politik Smeru/SNS koho by ste volili? Koľko by mu ostalo potom? Operuje sa tu tým, že Harabin sa tvári, že prezentuje konzervatívne hodnoty, je antisystémový a zároveň inteligentný, sudca. Všetko toto zosobňoval predsa aj Ján Čarnogurský pred štyrmi rokmi, mimochodom autenticky. Aký to malo výtlak? Na Harabinovi musí byť aj niečo iné ako len jeho boj za “konzervatívne“ hodnoty. Alebo, žeby Ján Čarnogurský len predbehol dobu o pár rokov? Bude to zrejme problém pamäte. Veď ani v roku 2018 paradoxne Ján Čarnogurský nemá dobrú povesť vďaka svojmu autentickému boju, a jeho „morálny protiklad“, sa hreje na výslní a kde koho straší. Veľa pracuje na svojom PR. Je aktívny na sociálnych sieťach, pretŕča sa na púťach a v krojoch. Keď mi pred niekoľkými mesiacmi muž ukazoval obálku jeho knihy, myslela som si, že je to nepodarená karikatúra.

Takže ako je to s tou pamäťou? Z princípu ju nemôžu mať, ľudia okolo 20 rokov. Nie každého zaujíma politika aspoň do minimálnej hĺbky, ale veľká väčšina je na sieti.

Ako sme mohli dopustiť takú nevzdelanosť? A tým teraz vôbec nemyslím, že každý má čítať Dostojevského či Ratzingera. Väčšina ľudí je schopná pochopiť ako sa vychovávajú deti, čo je oveľa zložitejšie než pochopiť základné skutočnosti našej novodobej minulosti. Nevolám po dejepise cez prizmu môjho pohľadu na svet. Lebo i v mojom názorovom spektre badám problém slepého nasledovania svätého vodcu zjednodušovateľa. Ovládať pár prostých faktov z minulosti, pomocou kritického myslenia, by nezaškodilo nikomu. Bez populizmu. Bez primitivizmu. I na autentickej kresťanskej strane.

Teraz by som sa rada vrátila k názvu článku. Mnohí, alebo aspoň viacerí, vraveli, že Robert Fico má sen byť prezidentom. Musí byť veľmi ťažké nekandidovať. Dokolečka padajú mená ako Lajčák, Kubiš, dokonca Raši či Kažimír. Ale ešte som nepočula Fico. Hoci čoraz častejšie počúvam Danko. Akoby vôbec nevadilo, že Raši prehral čo sa dalo. Akoby vôbec nevadilo, že Danko je opakovane tak ponížený, svojimi skutkami, a svojimi postojmi k svojim skutkom,  ako len človek môže byť ponížený človekom. Keď môže Danko, tak prečo nie Fico? Ak by bol v druhom kole s Harabinom, tak by asi vyhral aj on. Len sa dostať do druhého kola. To by nemalo byť pre Fica ani napriek udalostiam marca 2018 nemožné.

Ak sa do druhého kola dostane spolu s kandidátom Smeru/SNS niekto iný ako Harabin, čo predpokladám. Teda Mistrík, Bugár či Mikloško, a aj, zatiaľ nekandidujúca, Remišová. Najväčší potenciál poraziť silného neznámeho favorita má Mikloško. Spokojne si jeho podporu vedia predstaviť aj liberálni voliči. Preto by to prvý krát mohlo byť obrátené, liberáli by podporili konzervatívca. Preto malo KDH včera jednoznačne podporiť Františka Mikloška, lebo KDH nech sa to páči, či nepáči komu chce, má svoju silu. Má primátorku, má župana, má regionálne štruktúry, má starostov, má voličov. Alojz Hlina, asi nielen z môjho pohľadu, povedal, že podporia aj Mistríka, ak nenastane problém v kultúrno-etických otázkach. A ten deklaratívne určite nenastane. Len. Vieme ako napríklad dopadlo, aj vďaka Kiskovi, referendum za rodinu. Lenže nepolitický a neznámy Mistrík možno neporazí ani Fica a nieto ešte, verejne takmer do ničoho nezapleteného, Lajčáka, hoci vo verzii 2.0. Mistrík nie je ako Kiska. On je skôr ako Drahoš. Ten bol aj v druhom kole. V liberálnych Čechách. Nie na oportunisticky konzervatívnom Slovensku. A prehral so starcom nad hrobom. Sebadiskvalifikovaným, ale homo politicusom.

K Františkovi Mikloškovi. Nie je tam zatiaľ nikto iný, kto by mohol vystreliť podobne ako naposledy Procházka. A ešte viac, lebo tam nie je zatiaľ žiadny Kiska. Remišová by mohla, ale už nemá čas. Ficovi sa stačí prihlásiť jeden deň pred uzávierkou, aj Lajčákovi, ale jej nie.  Z môjho pohľadu Šach Fica Matovičovi. V každom prípade jej kandidatúra Mikloška pochová definitívne. Šach Mat Fica pre Slušné Slovensko. Pre konzervatívcov a kresťanov, ktorým sa Fico páči viac ako organizátori protestov Za slušné Slovensko, lebo „nikdy nebude ratifikovať Istanbulský dohovor“, a ktorý už od neviem ani ktorého roku nie je v politike, dávam do pozornosti poslednú časť dokumentárneho cyklu Expremiéri, venovanú Robertovi Ficovi. Dozvedia sa tam, okrem iného, že „v praktickom živote účel svätí prostriedky“, „pravda je relatívna“,  „svedomie na súde? – divný úškrn“.

Nech František Mikloško rokuje a rokuje s KDH, nech rokuje aj s OĽANO, nech rokuje so svojim birmovným synom Krajniakom, nech rokuje s Bélom, nech rokuje aj s SaS, ktorá by mala pochopiť, že Mistrík, na to nemá a nie vyzývať ostatných k odstúpeniu v jeho prospech. Kde, kedy diskutoval niekde s ostatnými kandidátmi? Neverím, že široká verejnosť tuší kto to je. To skôr tušia, kto je Zuzana Čaputová, i vďaka Bezákovej podpore, a zároveň podrazu voči človeku, ktorý mu pomohol, čo paradoxne Mikloška dáva do trochu blbého svetla. I jeho spoluautorstvo na tej zvláštnej knihe Radosť z evanjelia na Slovensku, či ako sa volá. Som ochotná to prisúdiť jeho silno vyvinutému zmyslu pre spravodlivosť, vo viere, že sa deje krivda. Snáď nie som naivná. Kto z nás tomu na začiatku neuveril? Iba tí, ktorí vedeli to, čo sa my dozvedáme postupne. Nech teda František Mikloško zabudne na Matovičov detektor, nech sa vykašle na vyjadrenia Hlinu i Sulíka, na Bugárov charakter a rokuje s nimi. Veď nejde ani tak o neho, to skôr o Slovensko. Lebo on už, na rozdiel od iného, jemu podobného, ktorého mnohí konzervatívci a kresťania hľadajú, naozaj kandiduje. Už len mesiac – dva a začnú televízne diskusie.

Doplnené neskôr. Po uverejnení OĽANO vyzvalo Čaputovú, Mikloška a Mistríka, aby sa dohodli na jednom spomedzi seba, ak sa nedohodnú, OĽANO sa rozhodne čo ďalej. Veronika Remišová povedala, že ak sa dohodnú, ona nebude kandidovať. Následné vyjadrenie Mistríka, že veď Mikloško sa nechce vzdať v prospech silnejšieho kandidáta je detinské. Čo ak je Mikloško (alebo Čaputová) ten silnejší? Vzdá sa Mistrík? Pre KDH by nemuselo byť zlé, keby malo "svojho" prezidenta, ktorého mimochodom jeho voliči podporujú. Pre KDH bude horšie ak kresťania budú mať svojho prezidenta bez podpory KDH. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo