Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. december 2018

Quo vadis KDH?

Dnes sa skončil snem predsedníctva KDH v Novom Smokovci, po ktorom KDH uviedlo, že nepredstaví svojho prezidentského kandidáta na prezidenta...
Quo vadis KDH?

Problémov v kresťanskej politike na Slovensku je oveľa viac... Dnes som si pozrel video s pánom predsedom kresťanských demokratov a zaujali má mnohé veci, ktoré spomenul, avšak nie v pozitívnom zmysle.

Poďme, ale pekne od začiatku. Prvým zarážajúcim faktom bolo, že pán Hlina chce pretvoriť KDH na obraz CSU, respektíve CDU. Kresťansko-demokratické hnutie bolo od 90.rokov na disidentskej práci svojich členov, ktorí sa angažovali v podzemnej cirkvi, a ktorí verili, respektíve aspoň snažili sa presadzovať kresťanské hodnoty na Slovensku. Prvý úpadok vnímať v KDH v roku 1996, potom čo prebehli predsednícke voľby o post predsedu a Ján Čarnogurský len tesne vyhral nad Mikulášom Dzurindom. V roku 2001, však Ján Čarnogurský odchádza z postu predsedu, a s tým prichádza aj postupný pád, ktorý dosiahol maximum v roku 2016, keď KDH zostalo pred bránami parlamentu. Tento rok bol významným pre pána Hlina, keďže sa stal predsedom kresťanských demokratov na Slovensku, ale jeho smerovanie, ako keby posúvalo KDH viac doľava. Neviem čím to je, možno je to spôsobené tým, že kopírujú vo všetkom CSU/CDU a tým sa ich hodnoty stávajú viac liberálnejší.

Druhým krokom ku ktorému smerujem je, že pán Hlina spomínal, že mnoho ľudí dalo svoj hlas Kotlebovi. Podľa môjho subjektívneho názoru Kotleba je monštrum, ktoré vytvorili opozičné strany a nie strana Smer. Strana Smer, ako všetci vieme robí svoju „oligarchistickú“ politiku, avšak hlavným problémom je, že opozícia nevie ponúknuť racionálnu alternatívu oproti Smeru. Túto tému nechcem viac rozoberať, len chcem dodať, že strana ĽSNS je taktiež nepriamym produktom strany KDH, ktorá nezastupovala adekvátne kresťanské hodnoty na Slovensku. V tomto smere mnohí kresťania plný frustrácie a akejsi averzii voči KDH dali svoj hlas Kotlebovi. Kresťanskí demokrati môžu tento smer zvrátiť, ale neviem či je sa „opičenie“ po CDU/CSU ten najlepší spôsob.

Na záver chcem spomenúť najväčší prešľap KDH. Nie je možne, aby najdlhšie pôsobiaca strana na Slovensku, ktorá bola v parlamente 26 rokov nemala svojho prezidentského kandidáta. Neviem, čo tým pán Hlina a celá KDH sleduje, len dúfam, že nezabudli na pána Mikloška, ktorý svojim celoživotným dielom dokazoval svoje kresťanské hodnoty aj v ťažkých časoch. Pán Mikloško spravil pre KDH veľa, ale tak to vyzerá, že ako keby dnešné KDH bolo hluché. Prajem veľa šťastia kresťanským demokratom na Slovensku, aby nakoniec podporili toho správneho kandidáta, aj keď stále mi bude ľúto, že pán Mikloško si nezaslúžil takúto reakciu od strany, ktorú od základov budoval....

Inzercia

Inzercia

Volám sa Ditrich Štefan Fidermák. Pochádzam zo Starej Ľubovne, ale väčšinu svojho času trávim v Košiciach, kde študujem na Ekonomickej fakulte. Mojim cieľom je nájsť pravdu, respektíve nájsť aspoň odpoveď najbližšiu pravde.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Kňaz a profesor Štefan Šmálik

Štefan Šmálik sa narodil 17. decembra 1908 v Šuňave (okres Poprad) a zomrel v Oravskom Bielom Potoku 21. decembra 1991 a je pochovaný v Tvrdošíne. Nakoľko ide o významnú kňazskú osobnosť, je potrebné mu venovať v týchto dňoch osobitnú pozornosť.

Blog
Čo sa snažím naučiť našich žiakov.

Čo sa snažím naučiť našich žiakov.

Je to ako so žiačkou, ktorú som pristihol, že na písomke odpisovala (videl som ako si z ťaháka čítala a následne to písala na papier) a ona sa so mnou hádala, že neodpisovala. Na nasledujúcej hodine na mňa dokonca zvýšila hlas, že ten ťahák nebol jej...