70-te výročie Deklarácie ľudských práv. Je dôvod oslavovať?

70-te výročie Deklarácie ľudských práv. Je dôvod oslavovať?

Všeobecná deklarácia ľudských práv sa stala základným kameňom OSN, z ktorého plynuli obrovské úspechy v oblasti ľudských práv. Napriek tomu sme dnes v rôznych častiach sveta svedkami vojen, konfliktov a porušovania ľudskej dôstojnosti, a to paradoxne krajinami, ktoré sú členmi Rady OSN pre ľudské práva. Je dôvod oslavovať?

Všeobecná deklarácia ľudských práv vznikla 10. decembra 1948 na pozadí dvoch svetových vojen v snahe o vytvorenie trvalého pokoja. Jej 30 čánkov, ktoré presne pred siedmimi desaťročiami prijali svetoví lídri v Paríži, sa stalo základným kameňom OSN, z ktorého plynuli obrovské úspechy v oblasti ľudských práv.

Mary Ann Glendon, bývalá veľvyslankyňa USA vo Vatikáne je presvedčená, že Deklarácia dala do pohybu hnutie, ktoré pomohlo "zrýchliť zánik kolonializmu, skoncovať s apartheidom v Južnej Afrike a zvrhnúť zdanlivo nezničiteľné totalitné režimy východnej Európy."

Napriek tomu sme dnes v rôznych častiach sveta svedkami vojen, konfliktov a porušovania ľudskej dôstojnosti, a to paradoxne krajinami, ktoré sú členmi Rady OSN pre ľudské práva. Čínu a Saudskú Arábiu snáď netreba ani komentovať.  Pakistan nedokáže skoncovať s kontroverznými zákonmi o rúhaní a prípad Asie Bibi jasne poukazuje na fakt v akej obrovskej miere takáto legislatíva porušuje základné ľudské práva.

Aby toho nebolo málo, jazyk ľudských práv sa používa na presadzovanie tzv. nových práv, ktoré nie sú dohodnuté v žiadnych medzinárodných zmluvách a ich zmysel je v rozpore s právami dohodnutými v Deklarácii.

Napríklad, zatiaľ čo Deklarácia uvádza, že "každá ľudská bytosť má prirodzené právo na život", niektoré strany sa snažia definovať nové práva, ktoré priamo odporujú životu, ako je "právo" na potrat a eutanáziu. 

Pápež František tiež varuje pred "ideologickou kolonizáciu", keď podmienkou prijatia medzinárodnej pomoci v rozvojových krajinách je akceptovanie rôznych ideologicky motivovaných "nových práv".

Je preto dôvod oslavovať 70. výročie Všeobecnej deklarácie OSN?

Áno, ale iba ak zároveň znovu potvrdíme základné ľudské práva a slobody, tak ako boli dohodnuté pri jej vzniku.

Počas svojej druhej návštevy OSN Ján Pavol II. povedal, že štáty, ktoré v roku 1945 založili OSN a o tri roky neskôr prijali Deklaráciu, "zapálili lampu, ktorej svetlo môže rozptýliť tmu spôsobenú tyraniou a ukázať cestu k slobode, mieru a solidarite."

Teraz je však potrebné do tejto lampy naliať olej a presvietiť jej svetlom znovu všetky orgány OSN a jej členské štáty, všetky školy a univerzity, a tiež srdcia a mysle všetkých ľudí. Iba tak môže táto Deklarácia zostať jedným z najväčších prejavov ľudského svedomia našej doby, v tom istom duchu, v akom bolo mienená jej tvorcami pred 70-timi rokmi.

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo