Marakéšska fraška a čestnosť v politike

Komu prospieva politika bez hodnôt, pevných postojov a jasných posolstiev? Slovensku určite nie. Prečo sa naši politici prepožičiavajú na frašku bez obsahu?

Dôvera v politikov a politické strany sa prepadá čoraz hlbšie. Tento trend cítiť hlavne medzi mladými ľuďmi a to čo môžeme vidieť na obzore je možné víťazstvo antisystému.

Na druhej strane zaznievajú apely na politické strany a aj z politických strán, ktoré chcú zmeniť tento trend, chcú obnoviť dôveru ľudí v politikov, chcú ich opäť pritiahnuť do politických strán. Takéto výzvy sú chvályhodné, náš typ republiky nevie žiť bez politických strán. Občianski aktivisti, napriek dobrým úmyslom, už na viacerých miestach ukázali, že pokiaľ nemajú stranícku identitu, teda nevedia sa združiť do skupín, ktoré dokážu vyjednávať a utvárať koalície, spôsobia viac škody ako úžitku, nedosiahnu svoje ciele a ešte prehĺbia nedôveru voči politikom a politike ako takej.

Bez strán to teda nepôjde. Čo však robia naše politické strany, aby obnovili dôveru. Podľa prieskumu Focus pre Radu mládeže Slovenska, mladí ľudia volajú po čestných politikoch, ktorých áno je áno a nie je nie, ktorí nemenia svoje zásadné názory podľa momentálneho poryvu vetra, ktorí dokážu čosi aj obetovať s cieľom dosiahnuť svoj cieľ.

A tu prichádza na scénu absurdita s názvom Marakéš. Nejde o jeho obsah, ale o správanie sa hlavných aktérov, osobitne ministra Lajčáka, ktorý sa plnou váhou postavil za dohodu, ktorú pomáhal dojednať ako predseda Valného zhromaždenia OSN. Na začiatku sa zdalo, že sme našli odborníka, profesionála, politika, ktorý ukáže čo znamená „slovo muža“ v politike. Namiesto toho prišla nedôstojná fraška, pingpong medzi najvyššími ústavnými činiteľmi a potvrdenie toho, že v politike nič nie je nemožné.

Minister Lajčák vo vláde ostáva a renomé politiky a politických strán ďalej trpí.

Komu to prospeje?

Vláde? Možno.

Ministrovi Lajčákovi? Iba on vie.

Slovensku? Sotva.

Mariánovi Kotlebovi a Štefanovi Harabínovi? Určite.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo