Poľská konzervatívna vláda boduje v EÚ

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Poľská konzervatívna vláda boduje v EÚ

Deti žijúce v zahraničí, ktoré budú odovzdané do pestúnskych rodín, budú musieť byť umiestnené výhradne v im kultúrne blízkych rodinách. Ide o národnú, kultúrnu a jazykovú identitu, teda o zachovanie rovnakého jazyka a náboženstva v náhradnej rodine. Dnes o tom rozhodli ministri spravodlivosti európskej dvadsaťosmičky na stretnutí v Bruseli, ktoré prijalo poľskú novelu predpisov EÚ.

Poľsko sa roky usiluje o zmenu a doplnenie nariadenia v tejto veci. Jeho požiadavku pôvodne podporovalo Maďarsko a Lotyšsko. Po dlhoročnom diplomatickom úsilí poľských konzervatívnych politikov bola dnes dohoda jednomyseľne prijatá. Až doteraz každá krajina konala podľa vlastného uváženia napriek tomu, že práva detí sú definované dohovorom OSN.

Dnes po stretnutí ministrov o tom informoval poľský námestník ministra spravodlivosti Łukasz Piebiak. Uviedol, že nový dodatok nariadenia zásadne zmení situáciu poľských detí. Dodal, že sa vyskytuje stále viac zmiešaných manželstiev, ktoré sa rozpadajú, nasledujú spory o deti a sú známe prípady, že dobro detí nebolo zohľadnené. Poľské deti boli umiestňované do rodín, ktorých kultúra, náboženstvo i jazyk boli deťom úplne cudzie a orgány krajín EÚ, ktoré riešili tieto prípady, vôbec nebrali tieto skutočnosti do úvahy. Toto odteraz nebude možné. Bude sa musieť brať do úvahy kultúrny kontext, bude potrebné nadviazať kontakt s krajinou pôvodu dieťaťa, aby sa preň našla vhodná pestúnska rodina, ktorá bude garantovať také kultúrne, jazykové a národnostné zázemie, v akom dieťa vyrastá - povedal  Łukasz  Piebiak.

Zdôraznil, že ide o to, aby sa dieťa neodcudzilo, nevykorenilo z konkrétneho kultúrneho okruhu. Za nerešpektovanie dnes dohodnutého princípu týkajúceho sa kultúrnej identity budú hroziť sankcie. Nariadenie je samozrejme univerzálne, týka sa všetkých detí, ktoré sú občanmi EÚ.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo