Mužská spiritualita na Slovensku - vízia do budúcnosti

Mužská spiritualita na Slovensku - vízia do budúcnosti

Po analýze súčasného stavu sa zdá, že nič nenasvedčuje tomu, žeby sa v tejto oblasti v dohľadnej dobe malo niečo podstatné zmeniť. Navonok to v našom kresťanstve stále vyzerá na ženskú záležitosť, avšak som presvedčený, že v našich mužských dušiach sa niekde hlboko vnútri nachádza hlad po Bohu. Našou úlohou je tieto chlapské duše prebudiť a ostatné už pôjde samo – presnejšie, Boh dá vyklíčiť rastlinám viery, ktoré prinesú svoje ovocie v správnom čase.

Naša spoločnosť totiž zúfalo potrebuje tých správnych chlapov – chlapov napojených na Boha. Pokiaľ je chlap v kontakte s Bohom, tak sa začína meniť predovšetkým on sám, ale postupne sa mení aj jeho okolie. Ženy už svoju úlohu odovzdávania viery do istej miery naplnili a teraz je rad na nás prevziať štafetu, nie však od žien, ale priamo od Boha, ktorý už netrpezlivo čaká, kedy si ju prevezmeme a začneme posúvať veci dopredu a ďalej.

Áno, očakáva od nás vízie, očakáva od nás skutky, očakáva od nás osobný vzťah k Nemu a možno sa teraz priamo prihovára aj Tebe, čo čítaš tieto riadky a uvažuješ ako ďalej. Nenechaj sa preto prehovárať a povedz Bohu svoje ÁNO a uznaj ho za Kráľa svojho života, ktorý mu vkladáš do rúk. On Ťa bude viesť správnym smerom a aj napriek rôznym životným ťažkostiam a prekážkam Ti pomôže naplniť poslanie, ktoré pre Teba pripravil a na ktoré Ťa na túto Zem poslal.

A nejde len o súčasnosť. Všetko naše konanie má odkaz a vplyv aj do ďalekej budúcnosti, keď tu už síce nebudeme, ale budú tu ďalší a náš odkaz v nich. Prosím Ťa, sprav všetko pre to, aby to nebol iba Tvoj odkaz, ale predovšetkým odkaz Boha resp. odkaz Ježiša Krista, ktorý bude Kráľom Tvojho života, keďže aj meno kresťan znamená byť ako Kristus. Preto sa nehanbi svojím životom čo najviac pripodobniť Kristovi a stávať sa čoraz viac svätým.

Je jasné, že nevieme aká bude budúcnosť, svojím konaním ju však pre ďalšie generácie pripravujeme už teraz a ja osobne verím, že čo sa týka nášho slovenského kresťanstva, tak to bude budúcnosť, ktorá bude pre kresťanov náročná, ale práve takáto doba si bude vyžadovať silných kresťanských chlapov, ktorí budú hovoriť Bohu svoje „áno-áno“.

Preto sa začnime postupne dvíhať z tohto spoločenského a morálneho marazmu, ktorý je všade okolo nás a začnime byť samými sebou t. j. tými, ktorí postavia svoj život na „skale“- Ježišovi Kristovi a jeho Cirkvi. My sme totiž zodpovední za tých, ktorí sú nám zverení do starostlivosti a prestaňme sa už konečne vyhovárať na to, čo sme nedostali od našich predkov a stávajme sa lepšími mužmi.

Áno, stávajme sa prorokmi, kňazmi, kráľmi, bojovníkmi, autoritami, ale predovšetkým sa staňme Božími mužmi, lebo k tomu nás Boh povoláva. Len autentickí Boží muži môžu byť totiž tým správnym vzorom, príkladom a vedením pre mladých chalanov, a preto im, prosím, neodoprime to, čo bolo možno odoprené nám a pustime sa do boja – predovšetkým so sebou samými, ale aj so svetom a zlom, ktoré bude na nás útočiť ako „lev, ktorý neustále hľadá, koho by zožral“. Preto sa postavme tomuto všetkému čelom, ale hlavne s Kristom, s ktorým nikdy neprehráme, a ktorý dokáže aj dočasné porážky premeniť na svoje veľké konečné víťazstvo.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo