Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. novembec 2018

Ako si uchrániť Advent v rodine s malými deťmi pre Krista

Pod tlakom rôznych ponúk, koncoročných pracovných povinností a masívnej reklamy, ktorá predáva Vianoce už od októbra, dnes nie je celkom samozrejmo ľahké zamerať sa počas Adventu na to, čo je podstatné. Využitie symboliky farieb a spôsob adventnej prípravy s názvom Jesseho strom môže pomôcť uchrániť Advent v rodinách s malými deťmi pre Krista.
Ako si uchrániť Advent v rodine s malými deťmi pre Krista

Všetko má svoj čas – aj červení losíkovia na bielom pozadí

Deti dokážu čítať symboly a veľmi citlivo reagujú na farby. Pokiaľ máme domácnosti od začiatku Adventu vyzdobené červenými losíkmi na bielom pozadí posiatom zlatými hviezdami, tak... veď o spásu to deti, ani nás určite nepripraví, no k žasnutiu nad tajomstvom Vtelenia nepriblíži.;

Naopak, prítomnosť adventnej fialovej či už ako obrus na stole alebo aspoň malý obrúsok deťom komunikuje, že oltár v kostole a náš rodinný stôl spolu súvisia. Ako konkrétne spolu súvisia, to pochopia racionálne až oveľa neskôr. Napokon, ani pre nás dospelých nie je úplne samozrejmé chápať a žiť tajomstvo „troch domácich oltárov“ – modlitebného kútika (alebo domácej kaplnky), stola a manželského lôžka.

Za prepojením rodinného stola a oltára je chápanie stola ako miesta sebadarovania. Tak, ako sa Kristus na oltárnom stole premieňa, aby sa nám dal v Eucharistii, tak sa manželia za rodinným stolom schádzajú, aby sa darovali jeden druhému v rozhovore, v zdieľaní svojich životov. Teda prepájať rodinný stôl s oltárom prostredníctvom symboliky farieb je veľmi jednoduchý, no pritom výrečný spôsob sprítomňovania tohto tajomstva.

Druhá vec, ktorú prítomnosť fialovej farby v domácnosti komunikuje je výzva na pokánie, obrátenie, vyprázdnenie sa pre Krista, ktorého túžobne očakávame. Advent je totiž predovšetkým časom túžby. Vášnivej, tichej, nežnej, neuhasiteľnej. Je časom paradoxu – plnosti a prázdnoty zároveň. Cirkev prekypuje túžbou po Kristovi, no jasličky sú zatiaľ prázdne.

Prežívať silu tohto paradoxu je dnes o to ľahšie, o čo netrpezlivejšia a o tri kroky vpred je spoločnosť okolo. Tam, kde sa iní už vlnia do rytmov vianočných piesní a krášlia príbytky vianočnými ozdobami, my ešte stále túžobne a s netrpezlivou trpezlivosťou čakáme a voláme „Rorate caeli desuper, et nubes pluant justum“ – „Roste, nebesia, z výsosti, z oblakov nech prší spravodlivosť,...“ Starodávny kresťanský hymnus vychádzajúci z Izaiášovho proroctva (Iz 45,8), v ktorom v Cirkvi počas Adventu denne zaznieva hlas túžby prorokov po Mesiášovi.

Jesseho strom

Živiť túto vášnivú túžbu po Mesiášovi pomáha aj spôsob adventnej prípravy, ktorá sa volá Jesseho strom. Svoje meno od Jesseho – Dávidovho otca, ktorého spomína v nádhernom mesiášskom proroctve prorok Izaiáš: „Z pňa Jesseho vypučí ratolesť a z jeho koreňov výhonok vykvitne...“ (Iz 45,1- 10). Kresťanská tradícia oddávna stotožňovala výhonok z pňa Jesseho s Ježišom Kristom, ktorý je novým počiatkom, novým stvorením.

Inzercia

Jesseho strom má svoj pôvod už v stredoveku. Zobrazoval sa na plastikách, tapisériách či vitrážach okien. Slúžil negramotným ľuďom na priblíženie dejín spásy. Dnes sa Jesseho strom teší stále väčšej obľube ako spôsob adventnej prípravy. Presvedčivý je najmä z dvoch dôvodov: je biblický a má potenciál spojiť celú rodinu – vrátane malých detí.

Jesseho strom je biblický, pretože počas celého Adventu prináša do rodín denné čítanie Božieho slova. Čítania začínajú stvorením a postupne prechádzajú kľúčovými momentami a postavami dejín spásy až po narodenie Mesiáša. Existuje viacero variánt čítaní čo do výberu konkrétnych biblických statí i čo do ich rozsahu.

Po druhé, Jesseho strom spája celú rodinu. Každému čítaniu totiž prináleží jeden symbol. Už deti od troch-štyroch rokov sú schopné napäto počúvať Božie slovo, aby mohli potom hádať, ktorý symbol prináleží práve k tomu dnešnému čítaniu. Symboly sa dajú stiahnuť a vytlačiť vo forme omaľovaniek (jednoduchšia verzia), vyrobiť (pre šikovné a kreatívne mamy) alebo kúpiť. Tento rok pripravil portál pre kresťanské rodiny www.zastolom.sk voľne stiahnuteľný zoznam čítaní aj so symbolmi. Linky na stiahnutie nájdete v tomto článku. Vytlačené symboly deti postupne deň za dňom vyfarbujú a vešajú – na strom. Či už reálny ihličnan – ideálne jedlička, aby dožila v reprezentatívnom stave do Vianoc alebo pár vetvičiek vo váze či stromček vystrihnutý z papiera a nalepený na dverách alebo stene.

Využitie symboliky farieb, odvaha nechať naše domovy fialovo „holé“ až do Vianoc spolu s každodenným čítaním Božieho slova – to sú dva jednoduché spôsoby, ako si uchrániť Advent v rodine s malými deťmi pre Krista.

Andrea Mikolášiková   

Autorka je spoluzakladateľkou portálu zastolom.sk

Foto: Marta Spišáková

Inzercia

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ad Michal Lajcha

Ad Michal Lajcha

Michal Lajcha nedávno v rozhovore pre Denník N uviedol, že je odhodlaný pátrať po obetiach sexuálneho zneužívania kňazmi: https://dennikn.sk/1279359/byvaly-knaz-lajcha-nevidi-problem-vo-svateni-homosexualov-za-knazov/. Jeho motivácia je však zlá a výsledok tohto jeho zámeru by obetiam znovu mohol spôsobiť bolesť.