Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. novembec 2018

Význam mužov vo výchove chlapcov

Dôležitosť mužov vo výchove chlapcov si mnohokrát neuvedomujeme, a preto ju navonok nevnímame ako problém. Ako problém však niekedy vnímame správanie chlapcov.
Význam mužov vo výchove chlapcov

Vo všeobecnosti prítomnosť zrelých dospelých mužov pôsobí na mladých chlapcov mimoriadne pozitívne a upokojujúco. Chcem zdôrazniť slovo PRÍTOMNOSŤ – to znamená byť s nimi. Nie je až tak dôležitá činnosť, ktorú spoločne muži a chlapci vykonávajú, ale samotná skutočnosť, že chlapci môžu byť so zrelými mužmi.

Preto by som chcel všetkých chlapov, ktorí toto čítajú, vyzvať k tomu, aby boli nablízku chalanom v ich dosahu, či už je to v užšej alebo širšej rodine, školskom, športovom, krúžkovom, dedinskom, mestskom, farskom alebo v akomkoľvek inom prostredí. Uvedomte si, že ste pre chalanov veľmi dôležití už len svojou samotnou prítomnosťou.

Ďalej je potrebné vedieť, že všetci muži, ktorí sú prítomní v živote dospievajúcich chlapcov, tak im odovzdávajú veľmi dôležité nehmotné veci, ktoré nazývame hodnotami. Ide o oblasť, ktorá sa nedá vyčísliť a spočítať a vlastne sa nedá ani reálne odhadnúť aké konkrétne ovocie prinesie, keďže ide o nadčasovú vec, ktorá zanecháva dôležité stopy v dušiach chlapcov.

Inou témou vo výchove chlapcov je situácia v našom školstve, ktorú dôverne poznám, keďže som vo svojom pracovnom živote fungoval na niektorých základných a stredných školách vo svojom meste a v okolí. A myslím, že tá situácia je úplne jasná – v našom školstve je akútny nedostatok mužov, čo sa negatívne odráža na vývoji celých generácií našich chlapcov. Každý správny chlap-učiteľ, vychovávateľ alebo majster je v tejto oblasti mimoriadnym prínosom a jeho prácu môžeme smelo nazvať životným poslaním. 

Čo sa týka situácie v slovenskej katolíckej cirkvi, tak aj v nej je absolútna prevaha žien, ženského spôsobu videnia sveta a ženského spôsobu realizácie viery. V tomto duchu sú potom vedení chlapci v našich rodinách a farnostiach – a možno aj to je jeden z dôvodov, prečo ich je v našich chrámoch tak málo. Pozitívnym príkladom a inšpiráciou výchovy chlapcov v duchu katolíckej viery je, v našich podmienkach, výchovný systém dona Bosca.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Základné úrady muža

Základné úrady muža

Z mužskej prirodzenosti vyplývajú tri základné úrady, ku ktorým je každý chlap povolaný a ktoré má v sebe ďalej rozvíjať, aby bol na osoh tým, ktorí sú mu zverení a za ktorých nesie zodpovednosť.

Blog
Lekcia z dôvery

Lekcia z dôvery

Pred nedávnom som sa stretol so slepým mužom. Predstavil som sa mu menom. On na to mi odvetil, ja viem, že ste to vy, poznám váš hlas.

Blog
8 nerestí alebo prečo kresťan rád krotí svoje vášne

8 nerestí alebo prečo kresťan rád krotí svoje vášne

Dnes sa mi zase stala čudná vec. Jeden z kolegov ma nazval Ježišom. Vraj preto, lebo mu miesto kofoly vždy nalejem pomarančový džús. Okolie, ktoré vie, že som veriaca, sa mierne zháčilo. Asi si mysleli, že vybuchnem, lebo to bola pre mňa nevhodná poznámka. Pravdu? V živote som nedostala krajší kompliment! To, čo ma zarazilo, nebol ten „Ježiš“, ale rozpaky okolia. Zase raz sa mi osvedčilo, že ľudia nevedia, čo majú od takého kresťana vlastne čakať.