Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. november 2018

...pśśśt...

...tíško..., tichúčko. Ticho je pokladnicou najväčších tajomstiev; komnatou skrytých obiet, piedestálom utajených víťazstiev... Všetko múdre a dôležité, významné, kvalitné, veľké, cenné a krásne sa rodí, dorastá a dozrieva v tichu. Všetko, na čom skutočne záleží, je spoznané, nadobudnuté, odhalené, prezradené, ...prežité v tichu.
...pśśśt...

Ticho je múdrym poslom toho, čo nie je pre človeka iným spôsobom prijateľné, akceptovateľné, pochopiteľné, zvládnuteľné... čo sa nedá, nechce alebo nemôže inak vyjadriť. Ticho je reč Pravdy; ...pred ktorou sa človek nikde neskryje a nikdy neujde.

Ticho odhaľuje tajomstvá života a túžby srdca

Múdrosť posvätného ticha, ktorého chrámom je srdce - obohacuje, upokojuje, napĺňa,... lieči. V tichu je človek najviac sebou samým, kedy sa hlási o slovo jeho najautentickejšie sebavyjadrenie. Je to čas plný filozofovania, premýšľania, prehodnocovania, ...analýz, plánov, stratégií, utvárania rôznych hypotéz, názorov a postojov...

Ticho je prameňom nevyčerpateľných inšpirácií, drahocennou pokladnicou životnej múdrosti. Zdieľať


Mnohí ľudia trpia syndrómom zahlušenia svojho svedomia hlukom. Ticho je pre nich ako žeravé uhlíky, čo pália. Boja sa stíšiť, aby nepočuli nárek svojej úbohej deravej duše, či pukanie tvrdej škrupinky svojho ega alebo vrzgot hrdzavej brány srdca. Najradšej by rozbili tú príťaž ticha. Prečo? Ticho je cestou k Pravde, ktorú nie každý je ochotný počuť. Pozývame vás do reality ticha a jeho hlbín... v relácii: Ticho - brána k Pravde. Hostia: sr. Dária Miezgová, CDB a  P. Ján Štefanec, SVD
 


Ticho ponúka poznanie, je poslom pravdy

Ľudia, ktorí radi skúmajú Božiu vôľu a zmysel života - jeho príčinu, cieľ a naplnenie, sú milovníci ticha. Snažia sa stále viac priblížiť a nadobudnúť jeho dokonalejšiu formu - kedy zmĺkne každá myšlienka, názor a predstava. A to je v skutočnosti to „pravé“ ticho, ktoré do nasledovných bodov zhrnula Suor Maria Amata Di Gesú v I dodici gradi del silenzio:

12 stupňov ticha

Hovoriť málo so stvoreniami a veľa s Bohom
To je prvý, ale neodmysliteľný krok na osamelých cestách ticha. Ticho voči svetu, ticho voči správam, ticho aj voči tým najlepším dušiam: anjelov hlas Máriu vyrušil. 

Ticho v práci, pri hýbaní sa
Ticho očí, uší, hlasu; ticho celého vonkajšieho bytia, aby sme pripravili dušu na rozhovor s Bohom. Je to ticho uzobrania.

Ticho predstavivosti
Táto schopnosť nemôže byť zničená. Je potrebné jej teda predstaviť krásy neba, scény z Kalvárie, Božie dokonalosti. Vtedy aj ona zostane ticho.
 
​Ticho pamäti
Ticho minulosti - zabudnúť minulosť, naplniť pamäť spomienkami na Božie milosrdenstvo. Je to ticho ďakovania.

Ticho voči stvoreniam
Často je duša, ktorá je pozorná na seba, prekvapená, že vnútorne sa rozpráva so stvoreniami a odpovedá za nich ich hlasom. Vtedy sa takáto duša musí postupne stiahnuť do intímnejších hĺbok, kde Ježiš, jej Boh, jej zjaví svoje tajomstvá a dá jej ochutnať budúcu blaženosť.

Inzercia

Ticho srdca
Je to ticho citov, antipatie, ticho príliš planúcich túžob, indiskrétnej horlivosti, prehnaného nadšenia. Je to ticho pred Bohom, krásou, dobrom, dokonalosťou. Neškodí nežnosti, sile lásky... ako trepot anjelských krídiel, o ktorom hovorí prorok (Ez 10, 5), neprekáža tichu ich poslušnosti... ako večný „sanctus“ neprekáža tichu serafínov. Je to ticho lásky. Duša sa pre svoju čistotu začína učiť prvé tóny tej svätej piesne, ktorá sa spieva v nebi.

Ticho prirodzenosti a vlastnej lásky
Je to ticho pri pohľade na vlastnú neschopnosť, ticho chvály, úcty. Ticho voči opovrhovaniu. Je to ticho jemnosti a pokory. Ticho v trápeniach a protivenstvách, ticho v námahách, v chorobe. Je to ticho pravej chudoby. Je to ticho vlastného ľudského ja, ktoré prechádza do božského chcenia.

Ticho mysle
Umlčať neužitočné myšlienky. Naša myseľ túži po pravde. Najzákladnejšia pravda je Boh. Úcta k viere, uspokojiť sa jej nejasným svetlom. Ticho úmyslu: čistota, jednoduchosť, ticho voči pýche, ktorú vyhľadávame vo všetkom, vždy a všade. Myseľ, ktorá bojuje proti takým nepriateľom, je podobná anjelom, ktorí vidia bez prestania Božiu tvár.

Ticho posudzovania
Nesúdiť, nenechať plynúť vlastný názor. Utiahnuť sa s jednoduchosťou, ak sa ti nevzoprie rozvážnosť alebo láska. Je to ticho dokonalých, ticho anjelov a archanjelov, keď vykonávajú Božie príkazy.

Ticho vôle 
Ticho obety na oltári. Je to ticho v tme, ticho v úzkostiach srdca, v bolestiach duše, ticho v opustenosti. Je to ticho agónie Ježiša Krista.

Ticho voči sebe
Nehovoriť so sebou vnútorne, nepočúvať sa, neutešovať sa, nemať so sebou súcit. Je to najťažšie ticho, ale nie menej podstatné pre zjednotenie sa s Bohom. Je to ticho ničoty, hrdinskejšie ako ticho smrti.

Ticho s Bohom
Na počiatku Boh povedal: „Hovor málo so stvoreniami a veľa so mnou.“ Teraz hovorí: „Nehovor viac so mnou.“ Ticho s Bohom znamená priľnúť k Bohu, predstaviť sa mu, vystaviť sa pred Boha, ponúknuť sa mu, stať sa ničím pred ním, klaňať sa mu, chápať ho, odpočívať v ňom. Je to ticho večnosti, je to zjednotenie duše s Bohom.

 


Prečítajte si tiež: 
Ak sa človek nestíši, môže sa stať, že zomrie skôr, než zistí, kým vlastne je
Filharmónia ticha - „Solo per Te“ 
Univerzálna reč lásky napĺňa slová tichom

 

 

 

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka. Moje články pre Postoj si môžete prečítať tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Odporúčame

Blog
Kreativita - Ad maiorem Dei gloriam 2/2

Kreativita - Ad maiorem Dei gloriam 2/2

Kresťanská tvorba má byť návratom k nadšeniu, údivu a úžasu pravých hodnôt prostredníctvom pôvabu a jemnocitu pravej krásy, ktorá sa v dnešnej spoločnosti vytráca... Ľudstvo očakáva, že od kontaktu s dielami umenia sa mu dostane objasnenia o jeho ceste a určení.

Blog
Marakéšsky pakt – ochrana Európy alebo nástroj jej deštrukcie?

Marakéšsky pakt – ochrana Európy alebo nástroj jej deštrukcie?

Tzv. Marakéšsky pakt (oficiálnym názvom "Globálny rámec o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii") je v súčasnosti predmetom širokej verejnej diskusie. Nadácia Slovakia Christiana k nemu pripravila štúdiu, ktorej cieľom je priblížiť ciele a zámery tohto návrhu čo najširšiemu publiku, nielen z radov kresťanov. Autor Branislav Michalka v nej analyzuje aj ďalšie presahy tohto medzinárodného dokumentu a objasňuje jeho miesto v dejinách v súvislosti s protikresťanskou Revolúciou prítomnou vo svete počas posledných šiestich storočí.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.