Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
26. november 2018

Ultrazvuk - Tváre slobody (recenzia?)

Prečo je dôležité pripomínať dôležité historické udalosti aj prostredníctvom umenia? A možno práve toho súčastného? Pretože to, na čom bude "vyrastať" dnešná mladá generácia, môže ovplyvniť našu spoločnosť v neskorších desaťročiach. Takže pokladám explicitnú otázku, nemalo by byť na slovenskej hudobnej scény viacej rapu?
Ultrazvuk - Tváre slobody (recenzia?)

 

To, že tu môžem písať o Bohu je ovocím aj 17. novembra 1989. Pred 29. rokmi policajné zložky Československej socialistickej republiky brutálne zasiahli proti pokojnej demonštrácii študentov na Národní tříde v Prahe. Mať na pamäti by to mala mať hlavne naša generácia, ktorá to nezažila alebo bola vtedy v plienkach.

Tváre slobody sa rozhodli vo svojich textoch opísať raperi Vec a Tono S. Inak, týto dvaja týpkovia spájajú svoje kreatívne sily do nového projektu s názvom Ultrazvuk, ktorému má nosič vyjsť najneskôr na jar. Singel, dostal aj historický klip, ktorý podporil telefonický operátor O2, ktorý sa tento rok snažil poďakovať čo najviac ľuďom, ktorí nám „vyštrngali slobodu” (čekujte www.tvaryslobody.sk, lebo takúto komercia sa nám musí páčiť). Tie hudobné tváre slobody svojimi vokálmi obohatila Zuzana Mikolcová.

Veca, ktorý patrí medzi otcov zakladateľov rapu na Slovensku netreba, fachu znalým, nijako zvlášť predstavovať. No možno nepoznáte Tončiho S., člena bratislavskej krú Gramo Rokaz, ktorý sa v lete mihol aj na diskusii trnavského festivalu Lumen. Aj keď Boha spomenie vo svojích rapoch, každý druhý rapper zo slovenskej scény, iba Tonči sa mu vo svojich textoch hudobne zavenoval trochu hlbšie. Za jeho modlitbu vo svojom tracku s prekvapivým názvom Modlitba, by sa nemusel hanbiť žiadny kresťan-ekumenik. Takisto nahrávka Nezvaný hosť, na ktorej fíčuringuje trnafský Boy Wonder otvára témy tak priamo ako to dokáže asi len tento „pokleslý” žáner. Státisícky mladých Slovákov počúvajú rap, kiežby v ňom mohli nachádzať takéto myšlienky pravého života častejšie.

 

Text som tvoril pre iný mediálny projekt, kde som ho nakoniec neuverejnil, tak som ho hodil aspoň na tento svoj blog.

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.