Základné úrady muža

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Základné úrady muža

Z mužskej prirodzenosti vyplývajú tri základné úrady, ku ktorým je každý chlap povolaný a ktoré má v sebe ďalej rozvíjať, aby bol na osoh tým, ktorí sú mu zverení a za ktorých nesie zodpovednosť.

MUŽ AKO PROROK

Prvým úradom je úrad proroka, ktorý má základ v Starom zákone, pretože proroci sú neoddeliteľnou súčasťou biblického vývoja a ich vzor nasledovania Boha je vzorom aj pre dnešných mužov. Jednoducho ide o to, že na základe dlhodobého budovania vzťahu s Bohom má muž vízie do budúcnosti a pripravuje cestu ďalším. Prorokom je ten, kto pozerá dopredu a predpokladá následky súčasného konania.

Jednou z kľúčových vecí, ktoré posilňujú prorockého ducha, je štúdium a poznanie biblie a Katechizmu katolíckej cirkvi. Povedzme si na rovinu, väčšina katolíkov ani v podstate nevie, čo to Katechizmus katolíckej cirkvi vôbec je a o čo tam ide. A pritom, okrem sv. Písma, je katechizmus nositeľom apoštolskej Tradície a súhrnom všetkých právd našej viery. Štúdiom katechizmu rastieme v poznávaní našej viery a toto poznanie potom vplýva aj na naše bežné životné rozhodnutia a postoje.

Ďalšou nevyhnutnou vecou, ktorá posilňuje muža v jeho prorockom úrade, sú sviatosti, ktoré sú základným duchovným pokrmom a inšpiráciou pre náš život, aby aj ostatní mohli z nás čerpať, tak ako my čerpáme z najvyššej duchovnej autority – Ježiša Krista. Dôležité miesto v živote proroka má aj sv. omša ako osobné stretnutie s Bohom v spoločenstve veriacich.

MUŽ AKO KŇAZ

Kňazská črta mužskej spirituality sa v našom vedomí automaticky spája s kňazmi a ich pôsobením. Neuvedomujeme si však, že ide o súčasť spirituality každého muža, ktorý taktiež prednáša Bohu svoju modlitbu, obetu a svedectvo.

V modlitbe ide o nadviazanie priameho spojenia s Bohom. Život modlitby sa potom prejavuje aj v bežnom každodennom živote a prináša zmeny nielen vo vnútri, ale aj navonok.

Čo sa týka obety, tak je potrebné obetovať sa pre svoje okolie a rodinu. Obetaví chlapi sú totiž svetlom, ktoré svieti pre ostatných a dokáže ich „nakopnúť“ k zmysluplnej činnosti.

Nuž a pokiaľ ide o svedectvo osobného života, tak ide o knihu, ktorú nenájdeš v žiadnej knižnici, ale táto kniha, písaná originálnymi riadkami života každého chlapa, je inšpiráciou pre ďalších mladých mužov.

MUŽ AKO KRÁĽ

Ide o úrad, ktorý je priamo sprostredkovaný Ježišom Kristom, a preto sa nebojme byť kráľmi tam, kde je nám táto úloha zverená - v rodinách, v práci s mladými alebo na akejkoľvek pracovnej pozícii, kde zodpovedáme za iných ľudí.

Kráľ je ten, kto druhých vedie, inšpiruje a je pre nich správnym morálnym vzorom. Jeho úlohou je prevziať rolu lídra a ostatných „ťahať“ k vyšším ideálom, pričom sám ide za svojimi cieľmi a víziami.

Chcel by som preto povzbudiť všetkých chlapov, aby sa nebáli prevziať úlohu kráľa a objavili v sebe kráľovskú dôstojnosť, ktorú máme zakódovanú vo svojej DNA.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo