Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. november 2018

Program pre Slovensko: sloboda a bezpečnosť

29 rokov po revolúcii z novembra 1989 vidíme aroganciu moci, ako ju videli aj naši rodičia a na námestiach hovoríme „Dosť!“. Máme v rukách kľúče od budúcnosti. Tak ako bolo treba štrngať vtedy aj dnes, potrebujeme kľúče použiť aj inak. Odomknúť budúcnosť napriek tomu, že presne nevieme, čo nás v budúcnosti čaká. To sa nám podarí, ak sa sústredíme na základné slobody a bezpečnosť pre všetkých. Prosperita sa už potom dostaví.
Program pre Slovensko: sloboda a bezpečnosť

Často čelíme otázke, čo vlastne bolo na predchádzajúcej totalite nesprávne, keď sa snažila zabezpečiť bývanie, pracovné miesta a zdravotníctvo pre všetkých. Odpoveď je jednoduchá a zároveň ťažká. Vzali nám násilím slobodu, keď zmenili ústavu, obmedzili slobodu vyjadrovania a predstierali demokraciu. Svoju politiku neslobody chránili nebezpečnou armádnou alianciou so spriatelenými komunistickými štátmi a neskôr sem pozvali okupačné jednotky. Snažili sa zapchať ľuďom ústa materiálnymi výhodami, čo sa ako tak darilo, kým hospodárstvu úplne nedošla para. Vlastne pošliapali dôstojnosť ľudí tým, že ich zredukovali na príjemcov materiálnych statkov s nasadeným náhubkom.

Za predstieranú prosperitu sme vtedy boli nútení odovzdať slobodu. Dnes si potrebujeme kľúčové slobody a aj bezpečnosť ochrániť, aby sme mohli vďaka tomu všestranne prosperovať. Toto je kľúčový program pre Slovensko na najbližšie desaťročia a vlastne navždy.

Ktoré sú kľúčové slobody? V novembri 1989 sa odomkli a dnes sú opäť pod tlakom. Sloboda prejavu, vyjadrovania, je základom života v občianskej spoločnosti. Štát tu nie je na to, aby ju obmedzoval a to ani z dobrých pohnútok. Iba sloboda vyjadrovania vyformuje odvážnych a sebavedomých občanov. Za komunizmu sme sa báli, či sa to „môže hovoriť“. Dnes musíme mať slobodu vyjadrovania a priznať ju každému. Názory formulovať a obhajovať. Iba tak si zachováme pravú odvahu ozývať sa verejne proti každej neprávosti. Ak si túto slobodu sami obmedzíme, možno znovu povzbudíme nejakých budúcich tyranov. Oni sa nebudú báť vyjadriť.

Aby sa nedostali k moci, potrebujeme si strážiť slobodu zhromažďovania a združovania. Teda slobodu zísť sa na námestiach a predkladať požiadavky. Slobodu založiť spolky a združenia slobodne a bez štátnej šikany. Nie náhodou práve prinavrátenie týchto slobôd bolo medzi prvými zákonmi vydanými po zmene režimu. Dnes už vidíme plazivú snahu spochybňovať niektoré verejné zhromaždenia a aktivity občanov, ktorí sa organizujú za spoločné veci. Každý sa môže voľne schádzať. Za slušné Slovensko rovnako ako Pochod za život, rovnako ako Pride. Od záhradkárov až po politické strany, všetci sme a musíme v tomto ostať úplne slobodní.

Pre všetkých občanov, ktorí veríme aj neveríme v Boha, je kľúčovou slobodou náboženská sloboda. Je znakom vyspelej spoločnosti, sebavedomej, ktorá sa zocelila slobodou vyjadrovania a združovania a nebojí sa. Nebojí sa veriacich ale ani neveriacich a umožňuje každému bez ohľadu na vyznanie vyjadrovať sa a podieľať sa na správe spoločných vecí s rovnakou vážnosťou a právami. Obmedzenia pre veriacich by boli známkou strachu a slabosti a prepojenie štátu na konkrétne náboženstvo takisto. Našou cestou nech sú vzájomná úcta a rešpekt, pretože tak sme stvorení, ako bytosti so slobodnou vôľou.

Inzercia

Stačí len sloboda, aby sme prosperovali? Ešte to nie je všetko. Úplne pochopiteľne, potrebujeme aj bezpečnosť. Vnútornú aj vonkajšiu. Aby na uliciach nevládlo násilie, aby sa nikto nebál hovoriť, cestovať, podnikať. Tiež bezpečnosť pred tlakmi zvonku. Slobody podľa ústavy sa neochránia úplne samé. Musíme sa vedieť brániť a ubrániť aj prípadným nepriateľom, vlastnými silami aj pomocou spojencov odstrašiť každého, kto by nám chcel základné slobody vziať a pretvoriť podľa svojich záujmov.

Pretože toto je pravý záujem Slovenska: slobodný a bezpečný život na našom území pre každého, kto sa tu legálne zdržiava nastálo alebo aj krátkodobo. Treba tiež povedať dôležitú vec: bezpečným priestorom musí byť aj telo matky, ktorá pod srdcom nosí nenarodené dieťa. Všetky vyššie uvedené slobody majú význam len pre živých. Pravá sloboda rozpozná, že všetky dôležité práva spomenuté doteraz sa potrebujú skloniť pred právom na život, pretože bez neho nemajú význam, nedajú sa naplniť.

Slovensko patrí v celosvetovom meradle k veľmi bohatým krajinám, s vysokou úrovňou kúpnej sily a veľmi rovnomerným rozdelením príjmov. Prirodzene, to nie je dôvod na poľavenie v snahe pomôcť si sebe a navzájom k ešte lepšej prosperite. Vyspelá spoločnosť nesmie okrem pošliapania slobôd dovoliť ani zabudnúť na najslabších, ktorí pre svoju dôstojnosť potrebujú okrem slobody aj pomoc svojich spoluobčanov. Predsa najlepšie im budeme vedieť pomáhať, ak na Slovensku ochránime slobodu a vylepšíme bezpečnosť. Novú prosperitu tak budeme môcť aj účinnejšie zdieľať s tými, ktorí to potrebujú.

Takéto Slovensko bude slušné, sebavedomé a spravodlivé.

Foto: TASR/Pavel Neubauer

Mám takmer 40 rokov, som manžel a otec 4 detí. Som ekonóm so zameraním na financie a dôchodky, ktoré sú mojou hlavnou odbornosťou. S manželkou som spoluzakladateľom portálu pre kresťanské rodiny ZASTOLOM.SK Snažíme sa sprevádzať rodiny na ceste viery.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kultúru života nebudujme s Kotlebom

Kultúru života nebudujme s Kotlebom (výber z blogov)

Ocitli sme sa v komplikovanej situácii. Je otázne, či je správne podporiť návrh zákona, ktorý obmedzí umelé potraty na Slovensku. Či je správne podporiť ho napriek okolnostiam – že ho predložili poslanci za stranu Kotleba – ĽSNS a aké následky môže mať podpora kresťanských prolife poslancov. Prikláňam sa k názoru, že túto novelu treba odmietnuť a prísť s vlastnou, ktorá nebude zaťažená problematickými okolnosťami. Encyklika Evangelium vitae ani iné normy v učení Cirkvi nekladú na svedomie poslancovi hlasovať bezpodmienečne za akýkoľvek návrh zákona umenšujúci umelé potraty.

Blog
ČSR 1918-1989, od Hitlera a Horthyho po Stalina a Brežneva

ČSR 1918-1989, od Hitlera a Horthyho po Stalina a Brežneva

Názory na postavenie a oslobodzovanie Slovenska v r. 1918-1939- 1948 - 1989 sa u niektorých skupín protikladne líšia. Podľa jedných bol „zavŕšením tisícročnej túžby po národnej slobode“ vojnový Slovenský štát. Podľa iných bola oslobodením porážka nacistického Nemecka a obnovenie Československa. Komunisti hlásali, že oslobodením pracujúcich bol „Víťazný február 1948“ a okupácia v auguste 1968. Skutočnú slobodu sme získali až v novembri 1989.