Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. novembec 2018

Čo Fico nedokáže pochopiť

Sorošove deti, konšpirácie, boľševickí židojašteri a pokusy o štátny prevrat – chorý rozum plodí choré vysvetlenia.
Čo Fico nedokáže pochopiť

V piatok sa bude na Slovensku konať ďalší protest, a keďže študujem v Dubline, zdieľal som na Facebooku len krátku prosbu, aby moji známi na pochod šli. A dodal som, že by som išiel tiež, keby ma letenka domov momentálne nestála 95€.

O pár hodín mi napísal kamarát–kňaz, že ak naozaj chcem priletieť, on mi polovičku nákladov preplatí. Že on nemôže, lebo má krst a svadbu, ale “aspoň takto by chcel pomôcť a byť účastný”. Potom sa mi ozvali ďalší dvaja kamaráti, obaja študenti, že sa mi radi vyzbierajú, aby som mohol prísť.

Len tak. Proste z dobrého srdca. Sami sa ponúkli, a viem že naozaj nemajú nazvyš. Neprosil som ich o to, nemusel som nič “zháňať vlastnou hlavou”, tá poznámka o letenke bola len na okraj – podstata môjho príspevku bola v tom, aby tí, čo môžu, na pochod prišli.

Toto je to, čo Fico a ostatní nedokážu pochopiť, a preto si musia vymýšľať konšpirácie: nejde im do hlavy, ako by jeden človek druhému mohol pomáhať len preto, lebo vidí, že pomoc potrebuje. Nerozumejú logike človeka, ktorý urobí niečo proste preto, lebo sa mu to zdá správne. Sú zmätení, keď niekto niečo urobí, a nechce za to nič naspäť.

Preto nechápu, ako sa mladí v Za slušné Slovensko mohli tak rýchlo zmobilizovať – a jedinou alternatívou je pre nich vysvetlenie, že to bolo dlhodobo plánované.
Preto sú mimo z toho, že zohnali dobrovoľníkov medzi svojimi kamarátmi, známymi aj neznámymi, bez toho, že by im za to niečo sľúbili.
Nechápu, ako by ľudia mohli byť proste dobrí a odmietať zlo, a navyše pre to niečo spraviť, a ešte k tomu aj zadarmo – takže si to dokážu vysvetliť len tak, že musia byť tajne niekým platení.

Týka sa to všetkých

Čo je ale pre nás oveľa dôležitejšie, je nasledovné: Fico nám týmto svojim správaním robí veľkú službu. Každému z nás totiž nastavuje zrkadlo do jeho či jej možnej budúcnosti:

Toto sa z vás stane, ak budete roky dennodenne posúvať hranice pravdy vo svojom živote.

Keď predo mňa život postaví takto vážne upozornenie, mal by som sa mu seriózne venovať. Myslíme si, že Fico je iný ako my? Že sa už takýto narodil? Nie; je to rovnaký živočíšny druh ako my všetci, má dobré aj zlé vlastnosti, slabiny aj silné stránky. Človek sa nerodí zlým. Rodí sa len nedokonalý, a zlým sa stáva, keď ustupuje klamstvu.

“Rozhodnutia, ktoré dennodenne konáme, sú základom formovania nášho morálneho charakteru.”1) Čo to znamená? Že každé jedno rozhodnutie, akokoľvek malé, má obrovský význam, pretože ma posúva buď k peklu, ktorým Ficov život momentálne určite je, alebo naopak k takej verzii môjho vlastného ja, s ktorou dokážem spokojne žiť – a aj ostatní ľudia v mojom okolí. Klamstvo mi dáva spokojnosť skrze veci, ktoré vďaka nemu získam; pravda mi dáva spokojnosť so sebou samým. Veci a (politické) pozície prichádzajú a odchádzajú, ale so sebou samým budem celý svoj život. O toto všetko teda ide pri každom jednom rozhodnutí.

Inzercia

Nejde ale len o to, že sa týmito rozhodnutiami stávame lepšími alebo horšími. Zároveň s tým strácame schopnosť chápať opačný extrém. Všimnite si, ako sa ľudia (lebo tu nejde o to, že je politik) ako Fico správajú:

—Celý život klamali, takže keby im aj chcel niekto úprimne povedať pravdu, nebudú mu schopní uveriť, pretože oni by to tak nikdy neurobili.
—Celý život uplácali, takže keď im niekto dá poctivú ponuku, budú čakať podraz.
—Celý život hľadeli len na svoj prospech, takže ak niekto robí niečo nezištne pre druhých, automaticky v tom hľadajú skryté zámery.

Keď sa stávame zlými, oberáme sa o možnosť chápať dobro a rozpoznať ho v druhých.2) To je to najpodstatnejšie, čo nám Fico na svojom správaní ukazuje. Áno, je chorý: ale v tomto prípade nie telesne či psychicky, ale morálne. A nestáva sa to len vrcholovým politikom, ale aj bežným ľuďom.

Je dôležité ísť v piatok na protest, lebo je správne ukázať, ako si predstavujeme našu spoločnosť v budúcnosti. Zároveň ale nezabúdajme na to, že Ficov “príklad” je predovšetkým dobrým varovaním pre každého z nás.

~rt~

 

1) BRUGGER, Christian E. Action, Intention and Self‑Determination. In: Vera Lex: Journal of the International Natural Law Society. 2005, s. 79‑106. vol. 6: “Choices are principles of the creative self‑shaping of moral character” (p. 3).

2) Katolícka vsuvka: presne toto je dôvod, prečo diabol nevidí do sŕdc dobrých ľudí. Pretože ich správanie a rozhodovanie nedokáže pochopiť, keďže do tej miery, v akej existuje, existuje ako zlý (inak povedané, nie je v ňom nijaké dobro, okrem dobra existencie samotnej).

Inzercia

Vyštudovaný informatik a programátor mobilných aplikácií, absolvent a bývalý akademický stážista Kolégia Antona Neuwirtha. V súčasnosti ako prebehlík z informatiky do sveta filozofie ​hľadá pravdu pri ​št​ú​d​iu​​ filozofi​e​ na Trinity College Dublin.

Inzercia

Odporúčame