Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
14. novembec 2018

Môj názor na Godzone

Dovolil som si napísať krátku úvahu čo si myslím o tomto evanjelizačnom koncerte. Prezentujem svoj osobný a potencionálne omylný názor :)
Môj názor na Godzone

Godzone je kresťanský evanjelizačný projekt, ktorý sa koná každý rok v novembri v rámci Týždňa Cirkvi pre mládež. Je to turné, ktoré prebieha v niekoľkých mestách po celom Slovensku. Náplňou koncertov sú gospelové piesne, modlitby chvál, modlitby príhovoru, možnosť svätej spovede atď. Cieľom Godzonu je evanjelizovať moderným spôsobom a privesť mladých (aj mladých duchom) ku Kristovi. Turné stále prebieha a zakončí ho koncert v Bratislave v piatok. 

Ako posledné roky aj tentokrát som viedol skupinku mladých, ktorá má vo veľkej obľube túto akciu a preto som išiel. Priznám sa, že sám by som na Godzone neišiel. Moje prežívanie viery je totiž iné a „godzone spiritualita“ (alebo ako to ináč nazvať?) mi nie je úplne blízka. Boha vnímam viac v tichu a viac rozumovo ako citovo. Čitatelia mojich článkov to mohli postrehnúť ako aj to, že na čistotu katolíckej náuky nedám dopustiť. Tým nechcem povedať, že organizátori Godzone a všetci tí, ktorí majú radi Godzone sú bez rozumu, to vôbec nie :) Hoci niektorí majú obavy z prejavov fanatizmu na týchto akciách, myslím si, že nevedia čo je skutočný fanatizmus. Nech si pozrú napríklad vystúpenia amerického kazateľa (čarodejníka?) Bennyho Hinna a jeho ovievanie sakom, ktorým „dá dole“ jedným-dvoma šmahmi desiatky ba až stovku ľudí. To je už iný level a od tohto má Godzone ďaleko. Godzone je v tomto kontexte triezvou akciou bez prehnaných excesov. 

Ako som už vyššie napísal - moje prežívanie viery nie je godzoňácke. Ale napriek tomu si myslím, že Boh cez týchto ľudí robí obdivuhodnú prácu. Pozorne som sledoval program, piesne, chvály a modlitby. Občas vo mne vzbĺkli pochybnosti (hlavne na začiatku programu) či to nie je až príliš sekulárna akcia. Dá sa to možno aj takto interpretovať? Na strane druhej, Godzone príťažlivou a prístupnou formou reaguje na duchovné potreby a záujmy dnešných mladých. Aj v tom vidím prínos tejto akcie. Mladí sú dnes neraz citovo vyprahnutí. Je to možno neľahkými podmienkami v rodine, citovým chladom vo vzťahoch alebo dnešnou virtuálnou realitou, ktorá urobila z nás sebe navzájom cudzincov. Mladí chcú zakúsiť Boha. Chcú vedieť, že ich má rád a že koná v ich živote. Mám preto pochopenie, hoci na to hľadím občas pochybovačne. Rovnako rešpektujem iné prežívania viery ako je to moje. 

Som veľmi rád, že táto akcia nie je upriamená na nejakého človeka alebo na charizmatického vodcu okolo ktorého sa krúti celé dianie. Godzone je o Bohu. Toto je podstatné a toto by sme mali mať na pamäti. Všimal som si, že kazatelia vždy upriamovali pohľad na Boha. Páčili sa mi aj svedectvá ľudí, ktorým Boh zmenil život. Čiže rozprávať o sektárskych sklonoch je nezmysel. Na Godzone som bol už viackrát, takže viem o čom píšem. 

Projekt Godzone má aj svojich kritikov. Sčasti chápem ich výhrady, možno mali zlú skúsenosť, no ja si myslím, že Godzone netreba prirýchlo odpísať. Samozrejme, treba rešpektovať to, že niekomu sa táto akcia skrátka nepáči. No mám pocit, že niektorí majú takú predstavu o kresťanstve, že ich prežívanie viery je to najlepšie a najsprávnejšie a ostatní sa majú podľa toho zariadiť.Toto pokušenie je u kresťanov značne rozšírené. Lenže nie je vari Boh dokonale kreatívny? Vari si nevie ľudí k sebe pritiahnuť mnohorakým spôsobom? Nerobme zo Všemohúceho nemohúceho !  

Podstatné je však aby človek - absolvent Godzonu neostal iba pri tom. Emócie totiž rýchlo vyprchajú. Pokiaľ viem, cieľom Godzonu nie je iba ostať pri pocitoch a lacných duchovných zážitkoch, ale dodať impulz a voviesť do života s Bohom. Je potrebné stavať na Skale, na Ježišovi, na pravidelnej a hlbokej modlitbe (aj vtedy keď pekné pocity odídu a keď je ťažko) na Božom slove, na sviatostnom živote, na zdravej náuke a na spoločenstve s Cirkvou. Ľudia, ktorí celý rok nežijú s Bohom a potom sa idú raz za rok vyžiť na tento koncert, nepochopili účel Godzonu. 

 

Inzercia

Odporúčame

Blog
Polemika s Dawkinsom

Polemika s Dawkinsom

V roku 2006 vyšla kniha Boží blud od anglického evolučného biológa a ateistu Richarda Dawkinsa. Táto kniha vyvolala búrlivé diskusie a polemiky, ktoré ani dnes neutíchajú a sú stále aktuálne. Dawkins sa v minulosti preslávil svojimi publikáciami ako napríklad Sebecký gén, Predĺžený fenotyp alebo Slepý hodinár kde populárnou formou prezentuje darwinizmus. V knihe Boží blud, ako už z názvu vyplýva, však vypálil ťažkú paľbu na náboženstvo.

Blog
Diabol jestvuje, ale pozor na duchovné napodobeniny

Diabol jestvuje, ale pozor na duchovné napodobeniny

Varuje pred škodlivým vplyvom sledovania filmov, ktoré sa venujú mimoriadnému pôsobeniu zlých duchov v živote človeka. Ich škodlivosť spočíva v tom, že v nich nestretávame základné pravdy Cirkvi, nič sa nehovorí o nádhernej prítomnosti Boha, o jeho mocnom víťazstve nad zlom. Naopak, obsahujú prvky ezoteriky, hovoria o tajných posolstvách, ktoré sú určené len pre zasvätených, ktorým je vyhradené odhalenie nejakého tajomstva a skrytého významu veci. Neraz sa stáva, že Cirkev býva v týchto filmoch vykresľovaná ako tá, ktorá bráni poznaniu tohto tajomstva.