Prečo nevyhral Ján Mrva boj o primátora v Bratislave?

Ján Mrva znovu obsadil vo voľbách o post primátora nelichotivé štvrté miesto, tak ako aj v minulých voľbách na post župana Bratislavského kraja. Podarilo sa mu dosiahnuť približne rovnaký výsledok 17,27% (27 689 hlasov na primátora pri účasti 40,67%) ako v pri župných voľbách v roku 2017  15,97% (28 842 hlasov pri účasti 31,34%). Treba dodať, že v župných voľbách dostal aj hlasy voličov z okolia Bratislavy, okresov Malacky, Pezinok a Senec.

Výsledok z volieb na post primátora vyzerá negatívnejšie pre 2 veci. Prvou je relatívne výrazné víťazstvo Matúša Valla (zisk 36,5%) oproti županovi Jurajovi Drobovi, ktorému na výhru stačilo 20,42%.

Druhým sklamaním je, že kandidát spojenej pravice v Bratislave  prehral a získal ešte menší počet hlasov pri podpore pravicových strán, ako sa mu podarilo dosiahnuť jemu samému, keď kandidoval bez podpory strán ako nezávislý kandidát.

Otázka je prečo mu podpora strán vôbec nepomohla?  V Bratislave pravicové strany zvyknú víťaziť. Áno treba pripustiť špecifikum komunálnych volieb (ale to boli aj tie županské), kde stranícka podpora nie je najdôležitejšia a takisto trend nezávislých kandidátov a metamorfóza tradičnej straníckej politiky.

Ak priznáme, že pri komunálnych voľbách je nálepka strany iba odporúčaním pre voliča a rozhoduje samotný profil kandidáta, tak v primátorských voľbách v Bratislave boli podľa mňa veľmi silní kandidáti. Svedčili o tom prieskumy verejnej mienky, ktoré boli vyrovnané. Pán architekt Vallo s veľmi silnou kampaňou, populárny Václav Mika, ktorý je profesionál v Slovenskom mediálnom priestore, bývalý primátor Ivo Nesrovnal a úspešný starosta Vajnor Ján Mrva, ktorý dosiahol slušný výsledok v župných voľbách.

Osobne som očakával veľmi vyrovnaný súboj (rovnako ako dopadol boj o župana), ale rozhodujúcim faktorom, podľa môjho názoru mala byť podpora OĽANO, KDH, SME RODINA, NOVA, OKS, ZMENA ZDOLA a SaS.

Po voľbách by som rád pripomenul, že „podpora“ týchto strán naozaj prispela k nelichotivému výsledku. Dá sa predpokladať, že profil Jána Mrvu, viac vyhovoval KDH a OĽANO-u, ako SaS a rovnako to pravdepodobne bolo aj u voličov týchto strán. Ale strana SaS nespravila naozaj nič pre to, aby ponúkla Jána Mrvu svojim voličom, okrem nalepenie loga svojej strany.

Spomenieme tri faktory ich „podpory“:

-SaS prakticky nerobila v Bratislave žiadnu kampaň. Tým myslím, že sa nezúčastnila na predvolebných mítingoch, spoločných tlačovkách, kde by straníci osobne podporili ich kandidáta.

-Kauza billboard, kde sa viacerí predstavitelia strany SaS ohradili, resp. si neželeli, aby ich fotografia bola na billboardoch Jána Mrvu a tým by mu vyjadrili podporu. To je podľa mňa absolútne neprijateľné. Nikto nepotrebuje podporu strany, o ktorej nemôže hovoriť, respektíve ju komunikovať. Tento krok sa dá jednoznačne označiť ako vyjadrenie nepodpory a názoru: „Ja ho voliť nebudem a moji (osobní) voliči by tiež nemali.“

-Rozhovor predsedu Sulíka pre HN Televíziu, pár dní pred voľbami s titulkou: Keď vyhrá Vallo nebude to katastrofa. Inak povedané: „Je mi jedno, či vyhrá „náš“ kandidát, ktorého oficiálne podporujeme.“

Záver

Nechcem tvrdiť, že ak by SaS výraznejšie podporila Jána Mrvu, respektíve, keby aspoň nerobila vyslovene anti-reklamu, lebo inak sa kauza s billboardom ani nedá nazvať, tak by Ján Mrva vyhral. To by bolo príliš odvážne tvrdenie a aj neférové voči jeho silným súperom vrátane víťaza Matúša Valla.   

Ďalším mementom je, že ak má strana v komunálnych voľbách záujem niekoho podporiť, musí to spraviť aktívnou mediálnou komunikáciou. Musí presvedčiť svojich voličov, že je to naozaj „ich“ kandidát. Potrebuje navodiť dojem, že sa s ním 100% stotožňuje, lebo musí konkurovať nezávislým kandidátom, ku ktorým sa môže ich stranícky volič prikloniť na rozdiel od parlamentných volieb, kde túto možnosť nemá.

Z tohto dôvodu si myslím, že SaS v týchto voľbách tento záujem nemala. Predsa podpora najsilnejšej opozičnej strany, ktorý je obzvlášť silná v Bratislave musí nezávislému kandidátovi zabezpečiť nejaké extra hlasy. To sa v prípade Jána Mrvu nestalo.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo