Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
02. november 2018

Svätí zradcovia?

„Zomieral u nás v nemocnici,“ povie mi niekdajšia tajná rehoľná sestra, ktorá v čase normalizácie pracovala na bratislavskej onkológii. A potom povie presnú diagnózu...

Keď som 1. novembra hovoril cirkevným historikom z Európy o písaní životných príbehov,  jeden pán z Talianska sa ma pýtal: „Nachádzajú sa aj u Vás príbehy tých, ktorí spolupracovali s režimom? Ja sa stretávam pri spracovaní životných príbehov aj s rehoľníkmi, ktorí boli agentmi fašistického režimu.“

„Kladú mi ťažké otázky,“ hovorím si v duchu! „Čo mám ja, pomerne mladý historik, povedať?!“

Hovorím o databáze spolupracovníkov komunistického režimu rôznej kategórie, ktorí sa nachádzajú na stránke Ústavu pamäti národa. Zároveň hovorím, že v Archíve ÚPN je možné k spisu priložiť vyhlásenie človeka, ktorého ŠtB evidovala ako spolupracovníka, dôverníka, agenda. Zdôrazňujem dôležitosť individuálneho prístupu. Niekedy je niekto evidovaný ako agent a nič príslušníkom ŠtB nikdy nepovedal alebo dokonca nájdeme informáciu ako odvolal svoju spoluprácu.

 A potom poviem príklad. Príklad zo života človeka, ktorý zomieral na rakovinu. Je to príbeh človeka  - kňaza, ktorý nevydržal hrôzy väzenia a začal spolupracovať. Opustil kňazstvo, oženil sa. Vykašlal sa na vieru. No na svojich „starých kamarátov“, študentov, priateľov sa úplne „nevykašlal“. Stretával sa s nimi. Prečo? Aby im nevedome (?) ublížil. Donášal, donášal, donášal.

„Lekár Silvo Krčméry povedal, že aj rakovina je Boží dar,“ v miestnosti je hrobové ticho. „Táto choroba dáva priestor človeku, aby sa zmieril s Bohom,“ opakujem Silvove slová, netušiac, že ma o chvíľu zamrzia. Neskôr totiž hovorím s rehoľnou sestrou Kamilou, ktorá povie: „Boli to veľmi silné slová. Vieš, my nevieme, či aj v tej miestnosti nebol niekto, kto má rakovinu....ale v tej chvíli bolo dobré, že si to povedal.“

„Aj na mňa donášal...“ povedala mi bývala politická väzenkyňa. V jej očiach bolo cítiť bolesť, krivdu. Spomienka na človeka, ktorý ublížil, bolí. No vzápätí z jej očí opäť žiarila iba dobrota. „Vieš,“ naše pohľady sa stretnú, „on zomieral na rakovinu...“ pozorne ma počúva. Po posledných slovách cítiť ako v jej mysli prebleskne myšlienka na „božie mlyny“, či príslovie: „kto akou zbraňou bojuje, takou aj zahynie“.   „...zomieral na rakovinu jazyka.“

Všetko stíchne. Mlčíme.

Nakoniec aj tento zradca zomrel zmierený s Bohom a čiastočnej aj s ľuďmi.

Inzercia

„Keď sme prišli na jeho pohreb do Čierneho Balogu, tak jeho telo bolo v jednej miestnosti a v druhej miestnosti sedeli jeho dospelé deti a manželka. Fajčili a popíjali. Bolo to nechutné. Žiadne posvätno. Keď to videla jeho rodná sestra – rehoľníčka, premkla ju hrôza, bolesť, plač. No tam, tam, na tom pohrebe som sa zoznámila so Silvom, Silvom Krčmérym. Keď videl aká je situácia, posúdil, čo môže urobiť a konal. Postaral sa dokonca, aby bol cirkevný pohreb,“ dopĺňa informácie niekdajšia tajná rehoľná sestra.

Áno, ten Silvo, o ktorom dnes diskutujú, hrajú divadelnú hru (diskusia s hercom a autorom hry od 21 min.) Ten Silvo, ktorý v blumentálskom kostole pri vyhlásení oznamu o pohrebe kňaza, poznamenal: „Mali o ňom povedať aj to, že spolupracoval s komunistickým režimom v Pacem in terris.“ Prečo? Aby sa zvýšila intenzita modlitieb? Aby sa povedala pravda?

Ten Silvo teraz stál pri zosnulom. V tej chvíli sa mu možno pred očami premietal zvláštny príbeh. Príbeh človeka - kňaza, ku ktorému študent Silvo prichádzal na skoré ranné sväté omše, aby sa pripravoval na misiu v Rusku. Príbeh zrady. Príbeh pokánia. Príbeh odchodu na večnosť.

Silvo, jeden z tých, ktorému bolo ublížené, odpúšťa. Napodobňuje svojho majstra: „On v tú noc, keď bol zradený...“ odpúšťa.

A čo my? Čo robíme pre tých, ktorí zradili nás, našu rodinu, spoločnosť, kresťanstvo, štát? Prísť ako Silvo a uskutočniť skutok milosrdenstva... to je asi „silná káva“. No kedy si ju dať, ak nie dnes.

 

František Neupauer

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

Odporúčame

Blog
...až  k hrobu Silvestra Krčméryho

...až k hrobu Silvestra Krčméryho

Banskobystrický chalan, skaut, člen kolakovičovej Rodiny, lekár, väzeň, disident, človek v pozadí Sviečkovej manifestácie, osobný priateľ Jána Pavla II. Človek, ktorého blahorečenie môže začať. Prečo? V pondelok uplynie 5 rokov od jeho odchodu do večnosti. Možno by sme sa mohli spýtať spoločne s kardinálom Stanislavom Dziwiszom: "Silvo, Silvo. Poznáte ho?!" Víkendové podujatia ponúkajú niekoľko možností ako MUDr. Silvestra Krčméryho SF spoznať.

Blog
Ústavný súd - Krajniak za SMER a proti demokracii

Ústavný súd - Krajniak za SMER a proti demokracii

Poslanec Milan Krajniak sa v súlade s návrhom Ficovho SMERu vyjadril, že ústavných sudcov by mal vyberať iba parlament. Liberálnych demokratov označil ako neomarxistov. Fakticky podporil exkomunistov a ich snahu obmedziť oddelenie výkonnej a súdnej moci v štáte, ktoré patrí k základným princípom demokracie.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.