Ži a nechaj žiť.

Je úplne v poriadku si myslieť, že konzervatívny kresťanský živtoný štýl je ten najlepší spôsob života pre každého a snažiť sa tak žiť.

V nedávnej Večeri s Havranom to bol myslím pán Šúst, kto vyhlásil, že v súčasnosti sú v Európe snahy o vymazanie kresťanskej identity, životného štýlu a dedičstva z Európy. Je veľmi smutné, že takto to mnohí konzervatívni kresťania vnímajú. Síce chápem ich odhodlanie sa v takom prípade "brániť", bohužiaľ toto vnímanie je veľmi myľné, kontrproduktívne a škodlivé. Vedie totiž k takému spôsobu "bránenia sa", ktorý často využíva klamstvá, predsudky, falošné hrozby a odmieta snahu o pochopenie a porozumenie protistrany. A to potom prispieva k budovaniu imidžu neznášanlivého, netolerantného a nerešpektujúceho kresťanstva a také podľa mňa nedokáže vo verejenom priestore ponúknuť nič pozitívne.

To, o čo sa v Európe podľa mňa snažíme je posiľňovanie tolerancie a rešpetku voči sebe navzájom, voči všetkým našim inakostiam a rozdieľnostiam, aby sme všetci mohli cítiť vítanou a platnou súčasťou spoločnosti a prispievať k budovaniu spoločného dobra. Keďže sa proti tomuto mnohí konzervatívni kresťania bránia a snažia sa ľuďom, ktorí nežijú podľa ich predstáv, zamedzovať v zísakvaní práv, tak sa nemožno čudovať, prečo na nich ostatní niekedy hľadia s takým dešpektom, ktorí sa im samozrejme nepáči. Bohužiaľ si ale za to môžu sami.

Je úplne v poriadku si myslieť, že konzervatívny kresťanský živtoný štýl je ten najlepší spôsob života pre každého a snažiť sa tak žiť. Nie je ale v poriadku tento živtoný štýl nanucovať ľuďom proti ich vôli. Taktiež len preto, že niekto iný nechce žiť ako ja, neznamená to, že tým automaticky ohrozuje moju slobodu, chce ma zničiť a je mojim nepriateľom. Pretože tak, ako existuje sloboda si vybrať konzervatívny kresťanský živtoný štýl, tak by mali ostatní mať právo a slobodu si vybrať podľa vlastného vedomia, svedomia a identity to, čo si myslia, že je najlepšie pre nich. Veď to poznáme:

Ži a nechaj žiť.

Nerob druhým to čo nechceš, aby nerobili tebe.

Rob druhým to čo chceš, aby robili tebe.

Koľko rešpektu ukážeš ty mne, toľko aj ja tebe.

Atď.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo