Vražda Jamala Khashoggiho a pokrytectvo USA

Vražda Jamala Khashoggiho a pokrytectvo USA

Komentár o tom, prečo ostávajú USA napriek všetkému spojencami Saudskej Arábie, prečo ich morálne pohoršenie má nesprávne dôvody a o tom, prečo sa USA nikdy proti Saudskej Arábii nepostavia.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo oznámil, že USA odoberú víza tým predstaviteľom Saudskej Arábie, ktorí sú zodpovední za vraždu Jamala Khashoggiho. Khashoggi bol saudský občan a americký rezident, ktorý prispieval do Washington Post a bol kritický voči politike Saudskej Arábie a špeciálne voči korunnému princovi Mohammed bin Salmanovi. Okrem samotného odobrania víz americký prezident Donald Trump naznačil, že sa zvažuje aj možnosť, že USA uplatnia aj ďalšie sankcie voči Saudskej Arábii. Tu sa špeciálne spomínajú prísne sankcie podľa tzv. Magnitského zákona, ktorým USA uplatňujú v súčasnosti sankcie  voči predstaviteľom Ruskej Federácie. Napriek týmto vyhrážkam Pompeo nezabudol uviesť, že Saudská Arábia ostáva dôležitým spojencom USA a Donald Trump pripomenul, že kontrakty na predaj zbraní Saudskej Arábii, ktoré údajne zabezpečujú množstvo pracovných miest v USA, nebudú ohrozené.

Samozrejme, vražda novinára píšuceho pre prominentný americký denník Washington Post je škandál. Škandálu pridáva aj to, že Saudi zabili Khashoggiho na území Turecka v Istanbule v Saudskom veľvyslanectve. Khashoggi sa chcel oženiť a preto si potreboval ako saudský občan na saudskom veľvyslanectve vybaviť nejaké papiere. Keď sa dlho nevracal, jeho turecká snúbenica ohlásila jeho zmiznutie.

Jamal Khashoggi
Jamal Khashoggi

Čo sa stalo na veľvyslanectve je stále predmetom šetrenia. Turecko, ktoré nemá Saudskú Arábiu príliš v láske, s radosťou z „nemenovaných zdrojov“ prepúšťa informácie z vyšetrovania do médií. Takže vieme, že Khashoggi na veľvyslanectvo prišiel, ale už ho neopustil. Pred jeho príchodom priletelo zo Saudskej Arábie do Turecka 18 osôb vrátane súdneho patológa, ktorí evidentne na Khashoggiho príchod čakali. Uniknuté informácie naznačujú, že po príchode na veľvyslanectvo bol okamžite zadržaný, potom vypočúvaný, brutálne mučený a nakoniec zavraždený. Následne ho rozštvrtili a po kúskoch v diplomatickej batožine odviezli z veľvyslanectva. Pričom sa objavili nepotvrdené informácie, že časti jeho tela sa našli aj v studni v areáli veľvyslanectva.


Vľavo Khashogi prichádzajúci na veľvyslanectvo, vpravo saudský agent vydávajúci sa Khashogiho na odchode

Tieto informácie o brutálnej vražde novinára, navyše na pôde cudzieho štátu, ktoré úprimne šokovali celý svet, šokovali aj Saudskú Arábiu v zmysle, že ako to, že je z toho taký rozruch. Saudská Arábia preto skoro každý deň prichádzala s iným vysvetlením. Najprv tvrdili, že Khashoggi nezomrel, len zadným východom opustil veľvyslanectvo. Následne zmenili tvrdenie, že Khashoggi sa dostal do nejakého náhodného konfliktu so zamestnancom veľvyslanectva, ktorý prerástol do pästného zápasu, a ktorý skončil nešťastnou smrťou. Keďže ani táto teória sa udržať nedala, Saudská Arábia nakoniec pripustila, že bol zavraždený komandom štátnych zabijakov, ale údajne ich akcia nebola autorizovaná korunným princom a vyhlásila, že všetci čo sa akcie zúčastnili, budú prísne potrestaní. Americké sankcie sa na korunného princa samozrejme nevzťahujú.

Takže to, že USA idú uvaliť sankcie na predstaviteľov Saudskej Arábie sa zdá byť správnym krokom. Ak sa však zamyslíme, tento zdanlivo správny krok je v skutočnosti veľmi problematický. Určite je hrozné, že nejaká vláda dala zabiť niekoho na území tretieho štátu. Prečo však USA cítia potrebu vstupovať do Turecko-Saudského problému? Vždy sa ukazovalo ako rozumné, podporujúce mier a stabilitu, keď sa medzinárodné vzťahy riadili výhradne pragmatickými motiváciami národných záujmov a obchodu a nepodliehali hystérii mediálnych vzplanutí, televízneho moralizovania, či zasahovania do vnútorných záležitostí tretích štátov.

Problémom USA je, že veľmi rado sa hrá na svetového policajta a ukladá sankcie na každého, kto sa USA znepáči (a to nehovoríme ani o rôznych štátnych prevratoch, ktoré USA zorganizovali v rôznych krajinách a ich dôsledkom bol najme rozvrat tých spoločností, kriminalita, chudoba). V súčasnosti uvaľujú USA nejakou formou sankcie na 30 krajín, pričom USA trvajú na tom, že nimi uvalené sankcie platia aj pre tretie strany, takže ak napríklad nejaká firma z Európy bude obchodovať s Iránom, USA začne aplikovať sankcie voči tejto európskej firme, ako aj ostatným firmám obchodujúcim s takouto firmou.

Paradoxné na celej situácii je to, že by bolo správne, ak by USA prehodnotili svoje exkluzívne kontakty so Saudskou Arábiou. Ale nie kvôli vražde novinára v Istanbule, ale kvôli tomu, ako sa Saudská Arábia správa. Saudská Arábia sa od roku 2015 angažuje v občianskej vojne v Jemene. Saudská Arábia, ktorá má obrovskú vojenskú a ekonomickú prevahu, bojuje v prospech jednej strany v Jemene, pričom prostriedky ktoré používa, vôbec neberú ohľad na civilné obyvateľstvo. Saudské letectvo bombarduje Jemen zakázanými kazetovými bombami. Až príliš často vidíme zábery ako zbombardovaný školský autobus a okolo roztrúsené mŕtve telíčka 40 detí, či trh zbombardovaný počas toho, ako ľudia nakupovali. Posledný zverejnený odhad počtu mŕtvych v Jemene bol 50000, pričom sa predpokladá, že skutočné číslo je možno až rádovo vyššie. Navyše Saudská Arábia uvalila totálnu blokádu na Jemen, takže ani lieky ani humanitárna pomoc sa nemajú ako do krajiny dostať. V krajine dôsledkom blokády a bombardovania prepukla najväčšia epidémia cholery vo svete v modernej histórii, kde koncom roku 2017 sa odhadovalo vyše milióna infikovaných. Okrem toho v krajine vypukol obrovský hladomor a OSN odhaduje, že kvôli hladu v krajine umrie do konca roka 2018 do 18 miliónov (!) ľudí. A aby toho nebolo málo sa ukázalo, že Saudi uzavreli zmluvu o vojenskej spolupráci v Jemene dokonca so samotnou AlQaedou (!).


Otec v Jemene oberá lístky z viniča ako jedlo pre svoje hladujúce deti. Zdroj: mintpressnews, AP

Tieto hororové udalosti z Jemenu akosi prechádzajú mlčaním mainstreamových médií alebo maximálne malými komentármi mimo tituliek. Nijaký televízny reportér sa kvôli nim nerozplakal v priamom prenose na CNN [*]. Možno preto, že napriek hororovej realite tejto de-facto genocídy, USA v konflikte oficiálne a otvorene vojensky podporujú Saudskú Arábiu. Zbrane, ktorými Saudi bombardujú Jemen im dodávajú USA. Americké tankovacie lietadlá dotankovávajú vo vzduchu saudské bombardéry, aby tie mohli pokračovať v bombardovaní. Americké špeciálne jednotky Green Berets v teréne pomáhajú Saudskej armáde... a tak sa paradoxne stalo, že americkí vojaci bojujú v tomto konflikte na rovnakej strane a za spoločnú vec spolu s AlQuaedou. Aj takto absurdné môžu byť dôsledky americkej zahraničnej politiky.

Saudská vojna v Jemene je hrôza a nehoráznosť. Z obyčajného dôvodu ľudskosti by Spojené Štáty mali okamžite ukončiť spoluprácu s touto krajinou, prestať im dotankovávať lietadlá, prestať predávať zbrane, stiahnuť z konfliktu svoje špeciálne jednotky a vojenských poradcov. A celkovo prehodnotiť spoluprácu so Saudskou Arábiou, nakoľko táto krajina je totalitná diktatúra, kde sa oponenti popravujú, Saudská Arábia financuje a šíri islamizmus po celom svete, sponzoruje džihádistické skupiny v Sýrii, atď. Avšak USA považujú nie Saudskú Arábiu, ale saudského odvekého rivala Irán za hlavného šíriteľa terorizmu vo svete, čo je pritom úplne absurdné.

V skutočnosti si Spojené štáty spoluprácu so Saudskou Arábiou nemôžu dovoliť ohroziť. Saudi jednoducho príliš dobre platia, ako povedal Trump, priveľa pracovných miest v USA od toho závisí. Americký zbrojársky priemysel jednoducho potrebuje saudské peniaze. Saudi sú kľúčovým strategickým spojencom USA na blízkom východe, najmä proti Iránu. Ale čo je najdôležitejšie a robí všetky ostatné dôvody iba rétorickými cvičeniami, Saudská Arábia ako najdôležitejší a kľúčový exportér ropy na svete udržuje americkú ekonomiku nad vodou. Saudská Arábia má dohodu s USA [**], že svoju ropu predáva IBA za americké doláre, čím vytvára v celom svete umelý dopyt do dolároch. Ekonomika sveta funguje na rope, ktorá sa kvôli tomuto predáva iba za doláre, preto všetky krajiny sveta potrebujú obrovské dolárové rezervy, aby si mohli kúpiť ropu, a preto následne sa aj väčšina obchodov vo svete uzatvára v amerických dolároch. Okrem toho Saudská Arábia svoje dolárové prebytky investuje do amerických dlhopisov, ktoré ukladá do amerických bánk, čím sa stala jedným z najväčších držiteľov amerického dlhu a svojimi ropnými ziskami tak vlastne refinancuje americkú ekonomiku. Tieto dva fakty – ropa za doláre a saudské ropné zisky uložené v USA - umožňujú Spojeným Štátom stále zvyšovať svoj štátny dlh, tlačiť nové peniaze a z týchto extra peňazí financovať svoju obrovskú armádu a sociálny štát bez toho, aby sa prejavila inflácia a prejavilo sa to negatívne na americké firmy a občanov - voličov. Ak by chceli Saudi potrestať USA, začali by predávať ropu napr. za čínsky yuan či rozpredávať americké dlhopisy. To by spôsobilo devalváciu zadlženého amerického doláru a obrovskú ekonomickú krízu v USA (a následne v celom svete) so všetkými spojenými politickými a geopolitickými dôsledkami.

Saudská Arábia a USA sa jednoducho potrebujú. Preto nikdy Amerika nebude skutočne sankcionovať Saudsku Arábiu - či kvôli ľudským právam (ako Kubu či Venezuelu), či kvôli údajnému šíreniu terorizmu (ako Irán), či kvôli drsnej vojne (ako Sýriu). Preto budeme naďalej vidieť pokrytecký dvojitý meter v zahraničnej politike USA. USA by tieto problémy s pokrytectvom samozrejme nemalo, ak by opustilo myšlienku svetového policajta, prestalo sankcionovať krajiny a prešlo na politiku pragmatických medzinárodných vzťahov postavených na obchode. Ale tým by nutne skončila aj myšlienka amerického unilateralizmu a svetovej dominancie, ktorej sa do seba zahľadené washingtonské elity nie sú ochotné sa vzdať.

V Amerike sa začala diskusia o možnom ukončení nezdravého vzťahu USA so Saudskou Arábiou. Absurdné na tom je, že nie pre milióny mŕtvych v Jemene, ale kvôli tomu, že nastala hystéria okolo vraždy jedného saudského novinára v Turecku. A to úplne vystihuje iracionálnosť, pokrytectvo a úplne nezdravý mentálny stav americkej politickej elity. Ale treba byť reálny. Spojené štáty si nikdy nemôžu dovoliť skutočne sankcionovať Saudskú Arábiu a naozaj s ňou popretŕhať vzťahy. To by zbankrotovali.


 

* - Ako sa neskôr ukázalo, celý príbeh s chlapcom Omranom bol zinscenovaný, kde miestni militanti doslova „ukradli“ Omrana jeho otcovi, posadili ho do sanitky aby mohli natočiť srdce-drásajúce scény ako formu propagandy na získanie podpory západných divákov pre kampaň proti Assadovi. Omranov otec tvrdí, že Omran je živý, zdravý a žije v pokoji so svojou rodinou v oslobodenom Aleppe. A sťažuje si, že  s tou kamerovou fraškou, ktorou militanti oklamali západné médiá, nikdy nesúhlasil.

** - Saudskú Arábiu ako hlavného producenta ropy a de-facto leadra OPECu nasledovali aj ostatní dôležití svetoví producenti. Ropné krajiny, ktoré si dovolili vzpriečiť sa vôli USA a ohroziť systém petrodoláru (ako saddámov Irak, Irán, kaddáfiho Lýbia, Venezuela, či Rusko, sa dočkali sankcií, ekonomickej blokády či prípadne aj vojenskej intervencie)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora