Vzor jednoduchosti a nenápadnosti

Príbeh blahoslavenej Ulriky Nischovej, mojej patrónky.

Volám sa Sr. Ulrika a v tomto článku Vám predstavím blahoslavenú Ulriku Nischovú, ktorá je mojou patrónkou. Ide o prvú blahoslavenú z Inštitútu milosrdných sestier Svätého kríža, ktorú si uctievame ako patrónku kuchárok a kuchárov. 

Jej život ma oslovil jednoduchosťou, nenápadnosťou, s bohatými duchovnými skúsenosťami, vernosťou v plnení si svojich povinností, ale hlavne vnútorným životom lásky. Vo svojich príspevoch sa chcem zamerať na tkz. zabudnuté osoby, miesta, udalosti, v ktorých môžeme odhaliť Božie stopy.

Ulrika Nischová, krstným menom Františka, sa narodila v Oberdorf-Mittelbiberachu (diecéza Rottenburg-Stuttgart) 18. septembra 1882 v Nemecku ako prvá z jedenástich detí. Otec slúžil v kaštieli pri koňoch, mama robila slúžku v hostinci. Jej rodina bola veľmi chudobná. Kvôli tomu ju vychovávala babka a neskôr teta, ktoré jej dali dobré základy náboženské i ľudské.

Keď skončila školu, aj ona sa zamestnala ako slúžka v rôznych rodinách, aby pomohla svojim rodičom v ich chudobe. V roku 1903 ju postihla ťažká choroba (ruža) a museli ju hospitalizovať v nemocnici v Rorchachu, kde spoznala Sestry lásky svätého Kríža z Ingebohlu.

Snažila sa pomáhať všetkým, nikoho neodmietala. Zdieľať

Pocítila volanie k rehoľnému životu. Rozhodla sa k nim vstúpiť. V roku 1907 zložila rehoľné sľuby ako sestra Ulrika. Pridelili ju do kuchyne v nemocnici v Bühle v Mittelbadene, neskôr robila kuchárku v dome svätého Vincenta v Baden-Baden, kde zostala štyri roky, až do augusta 1912. Všetky služby, ktoré konala, robila vo veľkej pokore a trpezlivosti.

Snažila sa pomáhať všetkým, nikoho neodmietala. Dôsledne si plnila aj svoje rehoľné povinnosti. Ťažká práca a odriekavý život ju však poznačil. 

V máji roku 1912 dostala tuberkulózu. Hospitalizovali ju v nemocnici sv. Alžbety blízko provinciálneho domu v Hegne, kde ako 31-ročná zomrela 8. mája 1913. Jej hrob sa stal cieľom mnohých pútnikov. Blahorečil ju pápež Ján Pavol II. v roku 1987.

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo